Poniżej publikujemy pytania zadane wcześniej Wójtowi Gminy Dopiewo przez Mieszkańców, a także udzielone na nie przez Wójta odpowiedzi.


Pytanie do Wójta z dnia 2022-09-07

Imię:
Joanna
Pytanie:
Zwracam się z pytaniem czy Wójt Gminy planuje zwrócić się do PKP z wnioskiem o możliwość zwiększenia połączeń miedzy Dopiewem a Poznaniem. Mamy nowy rok szkolny pociągi są przepełnione. Zdarza się ze cześć dzieci już w Palędziu nie jest w stanie wsiąść do pociągu a jest to często jedyna forma dojazdu do szkół w Poznaniu.
Odpowiedź:
Szanowna Pani, w związku z realizowaną przez Miasto Poznań inwestycją "Zintegrowany węzeł transportowy Grunwaldzka wraz z budową bezkolizyjnego przejazdu oraz przejścia nad linią kolejową E-20" Organizator przewozów kolejowych UMWW (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu) ograniczył o około 1/3 liczbę kursów pociągów pasażerskich na odcinku Poznań Główny - Zbąszynek. Powodem są trwające prace budowlane związane ze wspomnianą inwestycją. Gmina Dopiewo skierowała prośbę do Organizatora (w kwietniu br.) o podwojenie długości składów pociągów, aby uniknąć nadmiernej ilości podróżnych w pociągu w związku z mniejszą liczbą kursów. W odpowiedzi UMWW poinformował, że frekwencja podróżnych w pociągach jest na bieżąco monitorowana i w wielu przypadkach odczuwalne przepełnienie składów spowodowane jest niewłaściwym lokowaniem podróżnych. Drużyny konduktorskie sygnalizowały, że pasażerowie nie przemieszają się w głąb składu, tym samym blokując możliwość wejścia innym pasażerom. Według UMWW zniesienie ograniczeń liczby par kursów jest planowane po I półroczu 2023 r.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-08-23

Imię:
Henryk
Pytanie:
W dniu 01.06 zadalem pytanie kiedy Pan zainteresuje sie skuterami na jeziorze Niepruszewskim na ktore otrzymalem lakoniczna odpowiedz .Niestety za brak zainteresowania ucierpialo setki ryb i prosze nie sugerowac ze to byla inna przyczyna bo nigdzie w Polsce na jeziorze ktore ma w tej chwli 2m glebokosci plywaja skutery ktore spalaja 20 litrow paliwa na godzine plywania a spaliiny odprowadzane sa do wody .Bardzo chetnie chcialbym z Pane porozmawiac chociaz 5 minut jezeli wyrazi Pan zgode jezeli bedzie to mozliwe moj nr tel 7.........mam72 lata i jestem do dyspozycji moge przyjechac do Urzedu tylko oczekuje zaproszenia telefonicznego. Przepraszam za bledy ale nie za bardzo umiem poslugiwac sie komputerem
Odpowiedź:
Zasady korzystania ze sprzętu motorowodnego reguluje uchwała Rady Powiatu w Poznaniu z dnia 24 lutego 2016 r., która mówi generalnie o zakazie powszechnego używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi, z uwzględnieniem jednak szczególnych zasad i wyjątków dotyczących określonych służb używających jednostek pływających, a także określeniem dni, godzin, pojemności skokowej silnika oraz odległości od linii brzegowej – czyli warunków, w których z takiego sprzętu można korzystać. Uchwała powstała po wypracowaniu wspólnego stanowiska pomiędzy mieszkańcami, osobami wypoczywającymi nad jeziorem oraz użytkownikami sprzętu motorowodnego. W tym stanowisku określono właśnie precyzyjnie czas i strefy, w których mogą się poruszać również jednostki pływające o mocy powyżej 5 kW. Zmierzam do tego, że ewentualne decyzje o zmianie sposobu czy zakazie użytkowania jeziora przez właścicieli sprzętu motorowodnego, to decyzja Rady Powiatu, a nie Rady Gminy. Wstępne wyniki próbek wody po odkryciu masowego śnięcia ryb w jeziorze pokazują jednak, że najbardziej prawdopodobną przyczyną takiej sytuacji jest przyducha czyli brak tlenu w wodzie. Rzeczniczka WIOŚ przekazała, że w Jeziorze Niepruszewskim praktycznie nie ma tlenu. Warto więc przy tej okazji wskazać, że jednym ze sposobów jej natleniania jest aktywność na wodzie – dotyczy to również sprzętu motorowodnego, oczywiście użytkowanego zgodnie z wyznaczonymi zasadami i prawem. Reasumując, będziemy oczekiwali na ostateczne wyniki badań i wnioski na temat przyczyn śnięcia ryb w Jeziorze Niepruszewskim. W aktualnej sytuacji można jednak zaryzykować stwierdzenie, że używanie sprzętu motorowodnego nie tylko nie przyczyniło się do takiego stanu jeziora, ale wręcz aktywność takich jednostek mogłaby poprawić jego natlenienie, a w konsekwencji warunki życia fauny jeziorowej. Uwzględniając obowiązki służbowe i czas, zawsze chętnie rozmawiam z mieszkańcami na temat spraw dotyczących życia w naszej Gminie. Zapraszam do kontaktu z sekretariatem i umówienia spotkania.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-08-18

Imię:
Iwona
Pytanie:
Dzień dobry! Utrzymanie zieleni w pasie za ekranem akustycznym wzdłuż ul. Kolejowej, to odwieczny problem. Dla wszystkich wychodzących za stacji kolejowej jest to pierwszy kontakt z wizerunkiem gminy, jej wizytówka. I ta wizytówka dowodzi niestety zaniedbań jeśli nie , po prostu, niechlujstwa. Wszystko pozarastane chwastami, które osiągają niewyobrażalne rozmiary. Wszyscy jesteśmy wdzięczni za piękne nasadzenia, drzewa się przyjęły, cieszą oko i stanowią zieloną barierę przez zanieczyszczeniami . Ale czy tak trudno zadbać o ten teren i usunąć zarośla chwastów?
Odpowiedź:
Pas zieleni za ekranem akustycznym przy ul. Kolejowej w Dąbrówce staramy się regularnie porządkować. Tak będzie i tym razem. Dziękuję za to zgłoszenie i przy okazji dostrzeżenie, że nasadzenia przy tej ulicy stanowią skuteczną i cieszącą oko barierę zieleni, która chroni mieszkańców Dąbrówki przed zanieczyszczeniami.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-08-13

Imię:
Piotr
Pytanie:
Panie Wójcie w związku z przebudową skrzyżowania w Dąbrówce chciałbym zasugerować zmianę organizacji ruchu i ułatwienia życia mieszkańcom Dąbrowy i Zakrzewa z dojazdem do posesji.Pierwsza droga od stacji cell boczną drogą do wiaduktu w Dąbrowie i na czas przebudowy likwidacja drogi rowerowej ,druga droga ul.Parkowa w Dąbrówce i ul.Leśna w Zakrzewie do ul.Długiej.
Odpowiedź:
Propozycja, aby dojeżdżać ul. Pasjonatów do ul. Leśnej i tym samym uczynić ją dwukierunkową była rozważana. Jednak Zarząd Transportu Miejskiego, będący organizatorem transportu publicznego na liniach 727 i 729 nie zgodził się na takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa. Najbliższy ronda odcinek tej ulicy jest zbyt wąski, aby mogły się tam zmieścić dwa pojazdy przy zachowaniu bezpieczeństwa ruchu, biorąc pod uwagę, że przejeżdżałyby tam również autobusy. Jeśli natomiast chodzi o objazd w ciągu ulic Parkowej w Dąbrówce i Leśnej w Zakrzewie z dojazdem do ul. Długiej, to jest on dziś wykorzystywany m.in dla komunikacji autobusowej. Parametry ww. ulic spowodowały, że inwestor – Starostwo Powiatowe w Poznaniu i wykonawca robót nie zdecydowali się na zorganizowanie wskazanymi drogami objazdów.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-08-13

Imię:
Piotr
Pytanie:
Panie Wójcie w związku z przebudową skrzyżowania w Dąbrówce chciałbym zasugerować zmianę organizacji ruchu i ułatwienia życia mieszkańcom Dąbrowy i Zakrzewa z dojazdem do posesji.Pierwsza droga od stacji cell boczną drogą do wiaduktu w Dąbrowie i na czas przebudowy likwidacja drogi rowerowej ,druga droga ul.Parkowa w Dąbrówce i ul.Leśna w Zakrzewie do ul.Długiej.
Odpowiedź:
Propozycja, aby dojeżdżać ul. Pasjonatów do ul. Leśnej i tym samym uczynić ją dwukierunkową była rozważana. Jednak Zarząd Transportu Miejskiego nie zgodził się na takie rozwiązanie ponieważ najbliższy ronda odcinek tej ulicy jest zbyt wąski, aby mogły się tam zmieścić dwa pojazdy przy zachowaniu bezpieczeństwa ruchu, biorąc pod uwagę, że przejeżdżałyby tam również autobusy. Jeśli natomiast chodzi o objazd w ciągu ulic Parkowej w Dąbrówce i Leśnej w Zakrzewie z dojazdem do ul. Długiej, to jest on dziś już dość często przez kierowców wykorzystywany.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-08-04

Imię:
Krzysztof
Pytanie:
Proszę o informację na jakim etapie jest planowana budowa ulicy Kasztanowej w Dopiewie jesteśmy mieszkańcami tej ulicy , która stałą się drogą dojazdową do wszystkich pozostałych ulic naszego osiedla z powodu bardzo wzmożonego ruchu samochodowego unosi się pył jak na pustyni jest to bardzo uciążliwe zjawisko dla nas wszystkich. Kasztanowa ma już wszystkie media + oświetlenie i z tego co pamiętam też wykonany był kilka lat temu projekt i nic się dalej nie dzieje... I dodatkowa prośba - petycja o wynurzenie się policjantów z naszego super nowoczesnego i wygodnego komisariatu policji wiem że na dworze gorąco i nie ma to jak posiedzieć w klimatyzowanym pomieszczeniu ale zobaczyć patrol w Dopiewie to cud , kilkaset metrów od komsariatu na okrągło przesiadują pijaczki pod starym sklepem Dino aż wstyd
Odpowiedź:
Projekt ul. Kasztanowej wraz z pozwoleniem na budowę był w przeszłości realizowany, ale ze względu na nierzetelność podmiotu projektującego nie został sfinalizowany, a UG Dopiewo rozwiązał z nim umowę. Obecnie dokumentacje projektową ww. ulicy wraz z pozwoleniem na budowę przygotowuje inne biuro projektowe. Termin realizacji zawartej umowy to listopad 2023 r. Po tym terminie będzie można zaplanować właściwą budowę ulicy. Nawiązując natomiast do drugiej części korespondencji, wójt nie ma możliwości planowania aktywności policjantów na terenie Gminy. Urzędowi podlega Straż Gminna i ta służba będzie kontrolowała co dzieje się przed sklepem Dino.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-08-02

Imię:
Adam
Pytanie:
Szanowny Panie Wójcie, Chciałbym poddać pomysł aby worki do segregacji odpadów były bardziej dostępne. W chwili obecnej podczas odbioru odpadów pracownicy Selektu (którzy nota bene wykonują w mojej ocenie kawał dobrej roboty) oczywiście wydają worki w ilości takiej jaką zabierają, czasem jednak zdarza się że w kolejnym tygodniu potrzebujemy ich z jakiegoś powodu więcej. Dla części mieszkańców PSZOK jest trochę daleko, a nie zawsze też uda się "złapać" pracowników Selektu podczas odbioru odpadów. Proszę rozważyć możliwość aby worki do segregacji były udostępnione np. w nieruchomościach należących do gminy na terenie danej miejscowości.
Odpowiedź:
Worki na odpady segregowane są dostępne w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Gminy Dopiewo w budynku A przy ul. Leśnej 1c w Dopiewie. Nie przewidujemy ich dystrybucji np. za pośrednictwem szkół czy przedszkoli.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-08-02

Imię:
Dominik
Pytanie:
Szanowny Panie Wójcie, Chciałbym zapytać o planowaną modernizację ulic: Księżycowa, Porankowa. Strumykowa i Tęczowa w Skórzewie. Czy planowana jest zmiana nawierzchni na utwardzoną, jeśli tak to kiedy.
Odpowiedź:
Jeśli chodzi o wymienione przez Pana ulice, to tegoroczny plan nie zakłada ich utwardzenia. Wybudowanie tych i jeszcze wielu innych ulic w Gminie uzależnione jest obecnie od coraz mniejszych możliwości budżetu, lawinowo rosnących cen usług oraz potencjalnych zewnętrznych źródeł finansowania, skoncentrowanych między innymi w Krajowym Planie Odbudowy.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-07-23

Imię:
Grażyna
Pytanie:
Dzień dobry. Moje pytanie również dotyczy działek przy ul. Wioślarskiej w Zborowie. Czy wybudowanie przepompowni może spowodować , że Minister Rolnictwa zmieni decyzję i przystąpi ponownie do sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Odpowiedź:
Jak zapewne Pani wie, działki przy ul. Wioślarskiej w Zborowie są objęte uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzenia MPZP. Jednak brak zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zmianę przeznaczenia gruntów z III klasy na nierolnicze uniemożliwia zakończenie procedury planistycznej. W ocenie mojej i moich współpracowników wybudowanie przepompowni nie zmieni decyzji ministra.

Pytanie do Wójta z dnia 2022-07-22

Imię:
Natalia
Pytanie:
Szanowny Panie Wójcie, czy mogę prosić o informację o tym na jakim etapie jest obecnie opracowywanie MPZP dla ulic Poprzecznej, Granicznej, Wiejskiej i Leśnej w Dąbrowie/ Zakrzewie? Przy okazji będę też wdzięczna za zwrócenie uwagi na kwestię zieleni znajdującej się na zakręcie ul. Przemysłowej w Dąbrowie. Jest to ulica bez ciągu pieszego, a rosnące tam krzaki rozrastają się na pobocze i uniemożliwiają przejście oraz ograniczają widoczność kierowcom zjeżdzającym z wiaduktu. Kilkukrotnie kontaktowalam sie w tej sprawie z UG, za każdym razem krzaki były przycinanie, ale zastanawiam się czy jest w Gminie ktoś odpowiedzialny za cykliczny przegląd stanu zieleni czy też każdorazowo będę musiała sama pilnować bezpieczeństwa w tym miejscu.
Odpowiedź:
Szanowna Pani, wspomniany przez Panią MPZP jest aktualnie na etapie wprowadzania uwag mieszkańców, które zostały przeze mnie zaakceptowanie. Jeśli zaś chodzi o przegląd stanu zieleni, to w ramach możliwości staramy się go monitorować, jednak nie jesteśmy w stanie objechać i skontrolować wszystkich dróg gminnych, dlatego zawsze będziemy wdzięczni za informacje w tej sprawie. Przyjmuje je Kacper Krzywiak z referatu inwestycji.

Strony