Poniżej publikujemy pytania zadane wcześniej Wójtowi Gminy Dopiewo przez Mieszkańców, a także udzielone na nie przez Wójta odpowiedzi.


Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-22

Imię:
Karolina
Pytanie:
Czy to prawda, że gmina otrzymała grant na realizację utwardzonej nawierzchni ul. Leśnej w Dąbrowie na odcinku od Rolnej w kierunku Pszennej? Niestety w tej chwili (podobnie jak na przestrzeni ostatnich lat) stan powietrza, wynikający z zapylenia na tym obszarze, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, spacery, korzystanie z własnego tarasu i ogrodu. Wiem, że ulica Leśna jest w trakcie prac, ale interesuje mnie konkretnie ten odcinek. Wiem, że w planach go dotąd nie było.
Odpowiedź:
To prawda, że Gmina Dopiewo jest na liście rankingowej RFRD. Obecnie oczekujemy na dofinansowanie w pełnej puli kwalifikowalnej czyli 50 proc. kosztów inwestycji. Należy się spodziewać, że grant zostanie przyznany na początku drugiej połowy roku. Inwestycja dotyczy również odcinka, o którym Pani wspomina.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-22

Imię:
Dominik
Pytanie:
Szanowny Panie, jestem mieszkańcem Rolnej od 20 lat. W dniu 18.05 po raz kolejny, po 4 tygodniach została przemielona przez maszyny , ,,wyrównana i pseudo ubita'' ulica Rolna w Dąbrowie, ulica nie wymagała tego typu zabiegów kompletnie, jak i wielu wcześniejszych, powierzchnia była zupełnie płaska i wymyta przez deszcze. Operatorzy równiarki i walca nie weryfikują stanu drogi, jak twierdzą mają zlecenie i równają jak leci... drogę, która tego nie wymaga. Stan taki trwa od półtora roku. Czy ktoś weryfikuje stan drogi przed zleceniem ''wyrównania'' ? Kto płaci za ww. zlecenia? Czy taka metoda napraw odpowiada potrzebom mieszkańców? Ciągłe i bezsensowne wzruszanie i przemiał mechaniczny powierzchni drogi powodują emisje frakcji pyłowej która jest wznoszona przez jadące nawet wolno samochody osobowe, o wielu tirach, szambiarkach, autach ze żwirowni - nie wspomnę. W suche dni egzystencja jest tutaj niemożliwa, tumany pyłu ograniczając widoczność osiadają wszędzie, w przypadku wiatrów sytuacja staje się jeszcze grosza. Nawiezione na drogę agresywnie pylące kruszywo prawdopodobnie wapienno granitowe, kompletnie się nie nadaje do renowacji drogi o takim natężeniu ruchu, tą metodą, i przy takim zagęszczeniu mieszkańców. Możliwe ubytki drogi można wypełnić punktowo - nie ryjąc całości Rolnej na długości 1500m. Wznoszący się pył uniemożliwia normalne życie, wdziera się do domów nawet przez kratki wentylacyjne, o otwarciu okien wyjściu na taras, czy wysuszeniu prania na zewnątrz możemy zapomnieć. Rośliny zamierają przed domem, parapety, taras, okna, samochody wymagają codziennego spłukiwanie. Spacery ulicą i jakiekolwiek wyjścia na zewnątrz mają stanowią zagrożenie dla zdrowia. Sprawa nadaje się do zgłoszenia do Wydziału Ochrony Środowiska. Nie da się tu żyć. Zapraszam na ul. Rolną w ciepły, słoneczny dzień, jak dzisiaj ,celem weryfikacji.
Odpowiedź:
Stan nawierzchni i decyzję o jej konserwacji podejmują pracownicy Zakładu Usług Komunalnych, których kompetencje oceniam wysoko. Staramy się konserwować drogi regularnie i adekwatnie do stanu nawierzchni. Najczęściej spotykamy się z pytaniem dlaczego na danej drodze nie była przeprowadzona konserwacja polegająca na wyrównaniu i podsypaniu kruszywa. W Pana interwencji pojawia się oczekiwanie zgoła odwrotne. Przekażę te uwagi pracownikom ZUK.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-18

Imię:
Wojciech
Pytanie:
Dlaczego tyle płacimy za wywóz śmieci? W 2022 była taka sama kwota jak w tym roku w tym czasie w Poznaniu płacą o 7,00zł mniej, nie wiem czy ktoś się tym interesował ale w harmonogramie na ten rok wywóz odpadów segregowanych odbywa się raz na miesiąc czyli połowa tego co rok wcześniej. Harmonogram również wskazuje na to że szkło w niektórych miesiącach jest nie odbierane. Można z tego wyciągnąć wniosek że Związek Międzygminny za połowę pracy bierze tyle samo kasy co jest dla mieszkańców bardzo znaczną podwyżką a, w Poznaniu bez zmian. Myślę że gmina powinna renegocjować umowę bo czuję się i myśle że również wielu mieszkańców nabijany w butelkę tą cichą podwyżką. Niecierpliwie czekam na odpowiedź.
Odpowiedź:
Kwestia opłat za wywóz, a także harmonogramu odbioru różnych odpadów była już wielokrotnie wyjaśniana - m.in. na profilu FB, na stronie internetowej Urzędu Gminy czy w miesięczniku "Czas Dopiewa". Pozwolę sobie przytoczyć wyjaśnienie opublikowanie w styczniowym wydaniu "Czasu": Nie zmieniają się ceny wywozu odpadów, choć – decyzją Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt – zmienił się harmonogram ich odbioru. Z tego powodu chciałbym jeszcze raz – tym razem na łamach „Czasu Dopiewa” - wyjaśnić dlaczego tak się stało. Otóż jednym z podstawowych założeń Związku Międzygminnego Selekt (CZO Selekt utworzył taki Związek dla 19 okolicznych gmin) jest zasada, że wszystkie gminy traktowane są w równy, taki sam sposób. Dotyczy to wysokości opłat i częstotliwości wywozu odpadów, czyli harmonogramów ich odbioru. Dotychczas mieszkańcy Gminy Dopiewo korzystali z częstotliwości preferencyjnej to znaczy, podczas gdy u nas papier i tworzywa sztuczne wywożono co dwa tygodnie, to np. w Kościanie, Grodzisku Wlkp., Puszczykowie, Opalenicy i innych gminach zrzeszonych w Związku odbierano je co cztery tygodnie. Taki wyjątek dotyczył też Gminy Komorniki. Wspomniana, wcześniejsza preferencyjność była po części efektem dostosowywania harmonogramu do zmieniających się zasad odbioru i ilości odpadów, poszukiwania optymalnych częstotliwości i intensywnego przyrostu zabudowy na terenie Gminy. Trzeba przy tym podkreślić, że mimo tych różnic obowiązywała taka sama stawka dla wszystkich tzn. 35 zł od osoby miesięcznie. Aby więc dochować wspomnianej wyżej zasady o równym traktowaniu, od 2023 r. częstotliwość odbioru papieru i tworzyw sztucznych dla zabudowy jednorodzinnej w Gminie Dopiewo będzie taka sama, jak w pozostałych 18 gminach. Zarząd ZM Selekt zdecydował też, aby zmienić częstotliwość wywozu szkła i bioodpadów. Zgodnie z nowym harmonogramem szkło będzie odbierane co cztery tygodnie w miesiącach od maja do września (bez zmian), ale już od października do kwietnia co osiem tygodni. Bioodpady natomiast będą odbierane co dwa tygodnie w miesiącach od kwietnia do listopada (bez zmian), ale już w miesiącach od grudnia do marca – co cztery tygodnie. Wszystkie te zmiany dotyczą zabudowy jednorodzinnej. W przypadku zabudowy wielorodzinnej Zarząd ZM Selekt podjął decyzję o zmniejszeniu częstotliwości odbioru tych samych rodzajów odpadów w podziale na takie okresy w roku z tą różnicą, że w przypadku szkła jest to zmiana z dwóch na cztery tygodnie, zaś w przypadku bioodpadów z jednego na dwa tygodnie. W żadnej z typów zabudów nie zmienia się natomiast częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych. W uzasadnieniu tych zmian, które mają utrzymać płynność budżetową Związku i możliwość dalszego funkcjonowania Zarząd podaje powszechnie dotkliwą inflację, rosnące i mocno zmienne koszty zagospodarowania odpadów oraz ceny paliw, które szczególnie dotknęły wszelkie działy gospodarki oparte na transporcie.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-15

Imię:
Ewaryst
Pytanie:
Panie wójcie mam pytanie jak długo jeszcze będzie rozkopana ul Ogrodowa w Konarzewie bo kawałek kanalizacji budowlane jest od października i konca nie widać . Jak nie błoto że przejść nie idzie to kurz że nic nie widać.Pozdrawiam
Odpowiedź:
Zakończenie prac związanych z położeniem instalacji kanalizacyjnej na ul. Ogrodowej w Konarzewie przedłużyło się ze względu na opóźnienia z winy wykonawcy. Ten problem jest już jednak pokonany i obecnie ZUK planuje, że w ciągu miesiąca inwestycja zostanie ukończona.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-13

Imię:
Agata
Pytanie:
Dzień dobry. Chciałabym zapytać o kwestię przycinania starych drzew - nie chodzi mi o ich usuwanie, ale dokonanie cięcia odmładzającego/ kosmetycznego. Mieszkam przy ul. Stawnej w Dopiewie, wzdłuż której rosną stare lipy. Jedna, rosnąca na narożniku jest dość regularnie przycinana, ale robi to chyba Enea ponieważ biegną tamtędy linie energetyczne (wycięta nawet całkowicie została pobliska akacja). Natomiast lipy przy Stawnej rozrastają się coraz bardziej i niektóre gałęzie usychają. We wrześniu 2019r. podczas jednej z wichur spadła tuż przede mną gruba gałąź. przy każdej kolejnej nawałnicy obawiam się czy nie spadną kolejne konary . Drzewa przy UG są systematycznie skracane, przycinane, a moja prośba o przycięcie drzew na ul Stawnej pozostała bez reakcji,
Odpowiedź:
Dziękuję za to wskazanie i interwencję. Problem, który Pani opisuje jest nam już znany. Do wykonawcy zajmującego się pielęgnacją terenów zieleni zgłoszono konieczność korekty koron lip rosnących przy ul. Stawnej w Dopiewie, w szczególności usunięcia suchych konarów. Prace będą zrealizowane w terminie do 16.06.2023 r.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-11

Imię:
Jacek
Pytanie:
W archiwalnym BIP wyłączona została wyszukiwarka. Czy jest szansa na jej przywrócenie? To bardzo przydatne narzędzie. Z kolei w wyszukiwarce nowego BIP brakuje przydatnej funkcji sortowania wyniku wyszukiwania np. po dacie publikacji (np. od najstarszych do najnowszych lub odwrotnie). Można taką opcję załączyć?
Odpowiedź:
Trwają prace, które mają doprowadzić do tego, aby podczas korzystania z nowej strony BIP dostępne były czynności, o które Pan pyta. Na nowej stronie w wyszukiwarce będzie można wybrać, gdzie ma szukać treści, czy na wersji aktualnej BIP , czy na wersji archiwalnej. Informatycy pracują też nad tym, aby wyszukane informacje można było sortować.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-07

Imię:
Paula
Pytanie:
Chciałam bym się dowiedzieć kiedy będzie robiona droga w Dopiewie na ulicy Wiśniowej? Jest to jedna ze starszych ulic , jest pomijana. Nie chodzi nam o to aby przyjechali zasypali i za chwilę po deszczu znowu to samo. Bo jeśli nic się nie zmieni to nie długo zawieszenie samochodu będę robić na koszt gminy.
Odpowiedź:
Nawierzchnia drogi na ul. Wiśniowej w Dopiewie może zostać położona wtedy, gdy Zakład Usług Komunalnych wybuduje sieć kanalizacyjną. ZUK planuje tę inwestycję na lata 2023/2024. Po jej zakończeniu możemy przystąpić do przygtowania projektu drogowego.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-05-04

Imię:
Magda
Pytanie:
Czy na działkach 192/102 oraz 286 przy ulicy tranzytowej w Dopiewcu zostaną w najbliższych latach wybudowane zakłady/hale/bydynki? Jeśli tak, jakiego typu będą to przedsiębiorstwa.
Odpowiedź:
Jeśli chodzi o wskazane przez Panią działki, to trwa aktualnie postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla zespołu budynków przemysłowo-magazynowo-usługowych. Inwestorem jest firma Panattoni, a więc najprawdopodobniej zbuduje centrum logistyczne.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-04-26

Imię:
Mateusz
Pytanie:
Proszę o sprecyzowanie co oznacza "przyszłość" rok, dwa? czy może więcej. Ścieżka ułatwi i poprawi bezpieczeństwo na drodze Konarzewo-Dopiewiec.
Odpowiedź:
Przede wszystkim konieczne będzie zabezpieczenie środków. Osiedle Bajkowy Dopiewiec jest nową osadą w budowie, więc nie należy się spodziewać, aby w pierwszej kolejności środki zostały zabezpieczone właśnie na tę inwestycję, biorąc pod uwagę liczbę koniecznych inwestycji w Gminie. Możemy mówić o perspektywie trzyletniej.

Pytanie do Wójta z dnia 2023-04-26

Imię:
Piotr
Pytanie:
Moje pytanie dotyczy remontu ulicy Poznańskiej w Konarzewie od ronda do węzła S5 Kiedy planowane są roboty ?
Odpowiedź:
Remont wspomnianego przez Pana odcinka ul. Poznańskiej w Konarzewie, po korekcie został uwzględniony w budżecie Zarządu Dróg Powiatowych (ul. Poznańska jest drogą powiatową, a nie gminną) i - jak zapewnia ZDP - zostanie przeprowadzony w tym roku.

Strony