Przejdź do treści

Bądź Git z Pit! - Tym hasłem samorząd Gminy Dopiewo od kilku lat zachęca mieszkańców do wskazywania w Urzędzie Skarbowym adresu zamieszkania na terenie gminy. Wpływy z tego tytułu można liczyć w milionach złotych.

Co roku Ministerstwo Finansów sprawdza, ilu mieszkańców i przedsiębiorców z Gminy Dopiewo zapłaciło podatek dochodowy i przekazuje ok. 40% tej kwoty w formie dotacji do budżetu Gminy. To najważniejsze i największe źródło naszych corocznych dochodów budżetowych. Im więcej osób odkłada prostą decyzję o aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym na później, tym więcej Gmina „traci” z kwoty, którą mogłaby wykorzystywać na rozwój, służący podnoszeniu komfortu życia jej mieszkańców.

Dzięki tym pieniądzom Gmina mogłaby szybciej realizować inwestycje – budować nowe drogi, obiekty sportowe, edukacyjne, prozdrowotne. Co roku do końca kwietnia każdy sklada zeznania podatkowe w Urzędach Skarbowych, ale na tym nie kończy się okres, w którym możemy coś w tej sprawie zmienić. Każdy dzień roku jest lepszy na zmianę od każdego dnia zwłoki. To oczywiste.

 

Co można zrobić?

  • Zeznanie podatkowe – wskazać Gminę Dopiewo jako miejsce zamieszkania, by zasilić gminny budżet częścią podatku PIT. Zaktualizować w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Poznaniu dane o miejscu zamieszkania poprzez formularz aktualizacyjny ZAP-3, jeśli nie przy okazji składania dorocznego zeznania podatkowego (PIT – 36 lub PIT – 37), to poza „sezonem rozliczeniowym”.
  • Meldunek na stałe – zameldować się na stałe w Gminie Dopiewo (choć nie jest to konieczne do spowodowania zmiany danych o miejscu zamieszkania w Urzędzie Skarbowym). Formalności związane z meldunkiem na stałe i wymeldowaniem z dotychczasowego miejsca można załatwić w Urzędzie Gminy Dopiewo, budynek B, przy ul. Wyzwolenia 24 w Dopiewie.
  • Pracodawca – sprawdzić u pracodawcy, czy posiada prawidłowe dane o Urzędzie Skarbowym właściwym dla Państwa ze względu na miejsce zamieszkania (chodzi o zamieszkanie – niekoniecznie zameldowanie). Kolejne zaliczki na poczet podatku będą wtedy sprawnie i właściwie z tą informacją przekazywane.
  • CEIDG – zaktualizować informację w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w Urzędzie Gminy Dopiewo, jeśli prowadzicie Państwo działalność gospodarczą.

 

Trzeba tak niewiele, a jednak odkładających decyzję o tych prostych czynnościach można liczyć w Gminie Dopiewo w tysiącach. Zmieńmy to! Zmiany zależą od Państwa aktywności.

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


B... S...