Przejdź do treści

CZYSTE POWIETRZE

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Oficjalna strona programu "Czyste Powietrze".


Punkt konsultacyjny

Gminny Punkt Konsultacyjno–Informacyjny programu "Czyste Powietrze"
Urząd Gminy Dopiewo, ul. Leśna 1 c, 62-070 Dopiewo
Poniedziałek: 9:00-17:00
Wtorek-piątek: 7:30-15:30
tel. +48 61 814 83 31


Spotkanie w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"

Czyste powietrze - spotkanie 2024

Wójt Gminy Dopiewo zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców na spotkanie informacyjne dotyczące dofinansowania w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze".

Spotkanie odbędzie się w dniu 15 marca 2024 r. (czwartek) o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dopiewie przy ul. Leśnej 1c (I piętro). 

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu, podczas którego przedstawione zostaną założenia Programu, rodzaje przedsięwzięć oraz warunki dofinansowania, jak również sposób składania wniosków o dofinansowanie, a także zasady realizacji i rozliczania przedsięwzięć.


Zapowiedź zmian w programie priorytetowym "Czyste Powietrze"


Konferencja - Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w powiecie poznańskim zaprasza na konferencję:
"Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027".

Spotkanie odbędzie się w dniu 28.02.2024 (środa) o godz. 10:00 w Wiejskim Domu Kultury w Dobieżynie, ul. Powstańców Wlkp. 47.

Program konferencji obejmuje następujące tematy:
- 10:00-10:10 otwarcie konferencji,
- 10:10-11:40 wykład "warunkowość" – Karolina Kwapisiewicz-Smoleń – ARiMR w Poznaniu, Magdalena Świątkowska – WODR w Poznaniu,
- 11:40-12:40 wykład "dopłaty obszarowe + bieżące nabory wniosków" (w tym suszowe i dopłata do kukurydzy) – Karolina Kwapisiewicz-Smoleń – ARiMR w Poznaniu,
- 12:40- 12:55 przerwa kawowa,
- 12:55-14:25 wykład "ekoschematy" – Karolina Kwapisiewicz-Smoleń – ARiMR w Poznaniu, Grażyna Mikołajewska – WODR w Poznaniu,
- 14:25-15:15 wykład "dobrostan" – Grażyna Mikołajewska – WODR w Poznaniu,
- 15:15 dyskusja i zakończenie konferencji.

Bliższe informacje pod nr telefonu – 519 623 268, 512 715 878.


Spotkanie konsultacyjne

Spotkanie informacyjne dot. Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" miało miejsce 21 września 2023 r. o godz. 14.30 w Sali Konferencyjnej w Urzędzie Gminy Dopiewo przy ul. Leśnej 1c. Podczas spotkania przedstawione zostały informacje o aktualnych założeniach programu, rodzajach przedsięwzięć, na które można uzyskać dofinansowanie, jak również o sposobach składania wniosków o dofinansowanie oraz zasadach jego realizacji i rozliczania. Mieszkańcy otrzymali również możliwość umówienia się na dogodny termin w celu złożenia wniosku.


SOŁTYS Ambasadorem Czystego Powietrza

Program "Czyste Powietrze" to finansowe wsparcie służące wymianie starych pieców i podniesieniu efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Dzięki uzyskaniu bezzwrotnej dotacji – nawet do 136 200 zł – właściciel budynku zyskuje szereg kolejnych korzyści: ma ciepły, komfortowy dom, zużywa mniej energii do jego ogrzania, odpowiednio mniej płaci za ogrzewanie budynku, zyskuje czyste powietrze, zdrowie dla siebie i swojej rodziny.

Sołtysi to naturalni liderzy w swoich społecznościach lokalnych, znają swoich sąsiadów, cieszą się ich zaufaniem. Warto aby mieszkańcy sołectwa skorzystali z programu "Czyste Powietrze". Sołtysi mogą być dla nich dobrym przykładem i pokazywać, że warto mieć docieplony dom i efektywne, ekologiczne źródło ciepła.

Drogi Sołtysie - w Twoich rękach jest możliwość promowania dobrych praktyk, działań służącym mieszkańcom sołectwa i otaczającemu środowisku. Osobiście możesz wpłynąć na lepszą jakość powierza i zdrowie sąsiadów oraz na zadowolenie lokalnej społeczności wynikające z szeregu korzyści jakich daje udział w programie "Czyste Powietrze".
Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Komunikat w sprawie nieuczciwych ofert

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu prosi wszystkich o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu "Czyste Powietrze". Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Należy zwrócić uwagę, że nie każdy wykonawca usług, a więc dostawca czy firma instalacyjna, jest uczciwy. Prosimy zatem o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku oferty aktywizytorów na instalację źródła ciepła, w tym właśnie pompy ciepła. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do domów i potrzeb - niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość są słabe.

Dlatego też, gdy przyjdzie czas wyboru firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, prosimy o dokładne i uważne sprawdzenie firmy i jej ofert jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli pojawiają się wątpliwości co do:
- oferowanej ceny usługi i produktu,
- oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,
- oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.

Zwracamy uwagę i prosimy o ważność oraz podejmowanie decyzji bez pośpiechu, w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno – informacyjnym, sołtysem lub regionalnie funkcjonującym wfośigw. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Można także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą. Warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) - dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.


Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu? 

Rok 2022 ze względu na niezależną od Nas wszystkich sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii.  Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania.

Zachęcamy do zapoznania się z programem „Czyste Powietrze”, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Inwestycja, którą możesz sfinansować z programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.

W ramach programu można otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania na:
- docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi,
- zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła,
- wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła.

Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.

Zanim przystąpisz do programu, warto wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić,  zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.

Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.

Gminny Punkt Konsultacyjno – Informacyjny programu Czyste Powietrze
Urząd Gminy Dopiewo, ul. Leśna 1 c, 62-070 Dopiewo
tel. +48 61 814 83 31


broszura - czyste powietrze
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


R... K...


R... K...