Na zdjęciu Bagno Trzcielińskie.
Miejsca warte odwiedzenia w Gminie Dopiewo
Przyroda i rekreacja:
Trzcielińskie Bagno
Rezerwat przyrody objęty ścisłą ochroną, ze względu na miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych. Teren został włączony do Wielkopolskiego Parku Narodowego w 1996 r. w ramach wysuniętej na zachód enklawy, położonej w dolinie rzeki Samicy. Niegdyś znajdowało się tu dość duże jezioro, a obecnie największą powierzchnię zajmują szuwary złożone głównie z trzciny pospolitej, pałki wąskolistnej i wielkich turzyc.
W południowo-wschodniej części obszaru na podmokłej łące znajduje się stanowisko pełnika europejskiego. Roślina ta jest obecnie coraz rzadsza i znajduje się pod ścisłą ochroną. Bagienny teren jest ostoją bardzo licznych (ponad 60 gatunków) ptaków. Do najciekawszych należą: czajka, czapla siwa, błotnik stawowy, myszołów zwyczajny oraz kania ruda. Z innych zwierząt wymienić należy wydrę – gatunek związany ze środowiskiem wodnym, jeszcze w XIX wieku dość pospolity, a obecnie coraz rzadszy z powodu zanieczyszczenia wód i regulacji rzek.
Owocowa Plaża nad jeziorem Niepruszewskim
Jezioro Niepruszewskie to doskonały akwen do uprawiania żeglarstwa, surfingu i pływania, ponieważ jest podłużne i dość płytkie (jego średnia głębokość wynosi 3,1 m). Nad jego brzegiem znajduje się Owocowa Plaża - piaszczyste miejsce wypoczynku o powierzchni ponad 1000m2, które wyposażono w pomost, plac zabaw, dwa boiska do siatkówki plażowej, miejsce na ognisko, budynek przystani oraz dogodny parking i miejsca na camping. „Owocową” aurę zapewniają gigantyczne rzeźby owoców. Tutaj wiele rzeczy jest „owocowych” - owocowy plac zabaw, owocowe wiaty piknikowe, owocowe kosze na śmieci, owocowa kurtyna wodna. Każdy znajdzie coś dla siebie – arbuz, banan, jabłka, cytryna, mandarynki i truskawka.
Jezioro Konarzewskie
Położone jest w rynnie, w której znajdują się jeszcze 4 inne jeziora, położone już poza terenem gminy. Jako akwen jest dość niewielkie i ze wszystkich stron otoczone polami uprawnymi. Wzdłuż brzegów występują łąki i oczerety. Stanowi nie lada gratkę dla wędkarzy, którzy lubią oddać się pasji wśród natury i śpiewu ptaków.
Źródełko w Żarnowcu
Na zachodnim skraju gminy Dopiewo znajduje się miejsce wyjątkowe na skalę całego regionu! W lasach nieopodal osady Żarnowiec z podnóża stromego zbocza wypływa źródło, które od 1994 roku jest Pomnikiem Przyrody, jako jedyne źródło w Wielkopolsce wyróżnione w ten sposób. Nad źródełkiem można przysiąść, wsłuchać się w szum wody, wyciszyć i zasmakować natury w najczystszej postaci. Wypływa z podnóża stromego zbocza w lesie nieopodal osady Żarnowiec.
Od 2016 roku w lasach wokół źródełka ma miejsce coroczne wydarzenie sportowe „Cross Duathlon Żarnowiec”, które obejmuje dwie dyscypliny: bieg i jazdę na rowerze. Trasa prowadzi przez prawdopodobnie największe przewyższenia na terenie Gminy Dopiewo, sięgające nawet 180 m.
Strefa rekreacyjna nad stawem w Dopiewie
Miejsce stworzone z myślą o wędkarzach, jednak każdy może się wybrać nad staw i odpocząć w pięknym oraz zielonym otoczeniu. Na akwenie pojawił się dom dla kaczek, a nad całym lustrem wody góruje fontanna, która wieczorową porą mieni się różnymi kolorami. Teren wokół stawu stanowią: wiataę biesiadna, ławki, miejsce na ognisko oraz siłownia zewnętrzna. Atrakcjami dla zwiedzających jest także ścieżka edukacyjna z interaktywnymi tablicami informacyjnymi oraz drzewo solarne, które umożliwia ładowanie urządzeń elektronicznych poprzez wejścia USB.
Pumptrack w Więckowicach
Specjalnie przygotowany tor do bezpiecznej jazdy na rowerze, rolkach, deskorolkach, longboardach czy hulajnogach. Umożliwia rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania czy odpychania. Przeszkody z zakrętami tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach. Dobre miejsce na rozgrzewkę przed rozpoczęciem podróży rowerowej po gminie.
Strefa historyczno-rekreacyjna przy stawie w Więckowicach
Strefę historyczną tworzą: ścieżka edukacyjna i pomnik, który upamiętnia Powstańców Wielkopolskich z Więckowic. Charakter strefy dopełnia 9 aluminiowych tablic ścieżki edukacyjnej, których trmatyka poświęcona jest marszałkowi J. Piłsudskiemu, gen. S. Taczakowi, gen. J. Dowbor-Muśnickiemu oraz ppłk. A. Kopie. Zainteresowani znajdą także krótkie wzmianki na temat Powstania Wielkopolskiego, zdobycia Ławicy, bitwy o Wolsztyn, walki o Zbąszyn i wspomnieniom mieszkańców Więckowic o Powstaniu.
Całość dopełnia strefa rekreacyjna ze stawem, na którym pływa pomost, wiata biesiadna, stoły, ławki, stoły do gry w szachy i „Chińczyka” oraz placu zabaw.
Na zdjęciach poniżej: Owocowa Plaża i Źródełko w Żarnowcu.