Co roku Ministerstwo Finansów sprawdza ilu mieszkańców i przedsiębiorców z Gminy Dopiewo zapłaciło podatek dochodowy i przekazuje ok. 40% tej kwoty w formie dotacji do budżetu Gminy. To najważniejsze i największe źródło naszych corocznych dochodów budżetowych. Im więcej osób odkłada prostą decyzję o aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym na później, tym więcej Gmina „traci” z kwoty, którą mogłaby wykorzystywać na rozwój, służący podnoszeniu komfortu życia jej mieszkańców.

Wyobraźcie sobie Państwo, o ile więcej można by zrobić w Gminie Dopiewo, gdyby jej budżet zwiększyć o kilka procent, powiedzmy o jakieś 3-4 miliony złotych. Taką mniej więcej kwotę tracimy przez to, że ok. tysiące mieszkańców nie dopełniło prostych formalności, jakim jest zgłoszenie faktu zamieszkiwania w Gminie Dopiewo. Dzięki pieniądzom, które „tracimy”, Gmina mogłaby szybciej realizować inwestycje – budować nowe drogi, obiekty sportowe, edukacyjne, prozdrowotne.

Do końca kwietnia składamy zeznania podatkowe w Urzędach Skarbowych, ale na tym nie kończy się okres, w którym możemy coś w tej sprawie zmienić. Każdy dzień roku jest lepszy na zmianę od każdego dnia zwłoki. To oczywiste.

Co można zrobić?

 

Zeznanie podatkowe

Zaktualizować w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Poznaniu dane o miejscu zamieszkania, jeśli nie przy okazji składania dorocznego zeznania podatkowego (PIT – 36 lub PIT – 37), to składając poza „sezonem rozliczeniowym” formularz aktualizacyjny ZAP-3.

 

Meldunek na stałe

Zameldować się na stałe w Gminie Dopiewo (choć nie jest to konieczne do spowodowania zmiany danych o miejscu zamieszkania w Urzędzie Skarbowym) Formalności związane z meldunkiem na stałe i wymeldowaniem z dotychczasowego miejsca można załatwić w Urzędzie Gminy Dopiewo budynek B, przy ul. Wyzwolenia 24 w Dopiewie.

 

Pracodawca

Sprawdzić u pracodawcy, czy posiada prawidłowe dane o Urzędzie Skarbowym właściwym dla Państwa ze względu na miejsce zamieszkania (chodzi o zamieszkanie – niekoniecznie zameldowanie). Kolejne zaliczki na poczet podatku będą wtedy sprawnie i właściwie z tą informacją przekazywane.

 

CEIDG

Zaktualizować informację w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w Urzędzie Gminy Dopiewo, jeśli prowadzicie Państwo działalność gospodarczą. Trzeba tak niewiele, a jednak odkładających decyzję o tej prostych czynnościach można liczyć w Gminie Dopiewo w tysiącach. Zmieńmy to! Zmiany zależą od Państwa aktywności.

Co można zrobić? Bądź GIT - i zyskaj więcej z PIT