Bądź GIT - i zyskaj więcej z PIT

Co roku Ministerstwo Finansów sprawdza ilu mieszkańców i przedsiębiorców z Gminy Dopiewo zapłaciło podatek dochodowy i przekazuje ok. 40% tej kwoty w formie dotacji do budżetu Gminy. To najważniejsze i największe źródło naszych corocznych dochodów budżetowych. Im więcej osób odkłada prostą decyzję o aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym na później, tym więcej Gmina „traci” z kwoty, którą mogłaby wykorzystywać na rozwój, służący podnoszeniu komfortu życia jej mieszkańców.

Wyobraźcie sobie Państwo, o ile więcej można by zrobić w Gminie Dopiewo, gdyby jej budżet zwiększyć o kilka procent, powiedzmy o jakieś 3-4 miliony złotych. Taką mniej więcej kwotę tracimy przez to, że ok. tysiące mieszkańców nie dopełniło prostych formalności, jakim jest zgłoszenie faktu zamieszkiwania w Gminie Dopiewo. Dzięki pieniądzom, które „tracimy”, Gmina mogłaby szybciej realizować inwestycje – budować nowe drogi, obiekty sportowe, edukacyjne, prozdrowotne.

Do końca kwietnia składamy zeznania podatkowe w Urzędach Skarbowych, ale na tym nie kończy się okres, w którym możemy coś w tej sprawie zmienić. Każdy dzień roku jest lepszy na zmianę od każdego dnia zwłoki. To oczywiste.


Co można zrobić?

Zeznanie podatkowe
Wskazać Gminę Dopiewo jako miejsce zamieszkania by zasilić gminny budżet częścią podatku PIT. Zaktualizować w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Poznaniu dane o miejscu zamieszkania, jeśli nie przy okazji składania dorocznego zeznania podatkowego (PIT – 36 lub PIT – 37), to składając poza „sezonem rozliczeniowym” formularz aktualizacyjny ZAP-3.

Meldunek na stałe
Zameldować się na stałe w Gminie Dopiewo (choć nie jest to konieczne do spowodowania zmiany danych o miejscu zamieszkania w Urzędzie Skarbowym) Formalności związane z meldunkiem na stałe i wymeldowaniem z dotychczasowego miejsca można załatwić w Urzędzie Gminy Dopiewo budynek B, przy ul. Wyzwolenia 24 w Dopiewie.

Pracodawca
Sprawdzić u pracodawcy, czy posiada prawidłowe dane o Urzędzie Skarbowym właściwym dla Państwa ze względu na miejsce zamieszkania (chodzi o zamieszkanie – niekoniecznie zameldowanie). Kolejne zaliczki na poczet podatku będą wtedy sprawnie i właściwie z tą informacją przekazywane.

CEIDG
Zaktualizować informację w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w Urzędzie Gminy Dopiewo, jeśli prowadzicie Państwo działalność gospodarczą. Trzeba tak niewiele, a jednak odkładających decyzję o tej prostych czynnościach można liczyć w Gminie Dopiewo w tysiącach. Zmieńmy to! Zmiany zależą od Państwa aktywności.

Bądź GIT - i zyskaj więcej z PIT