Przejdź do treści
Wręczenie Nagród Wójta Gminy Dopiewo 2024

Nagrody Wójta Gminy Dopiewo „Dopiewskie Filary” rozdano po raz siódmy. Trafiają one do wybitnych jednostek, które mogą być wzorem oddania, poświęcenia i pasji. Nagroda „Dopiewski Talent”, którą wręczono po raz trzeci, przyznawana jest zdolnym mieszkańcom Gminy Dopiewo do 26 roku życia.

W piątek, 2 lutego 2024 r., w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie odbyła się gala wręczenia nagród, podczas której wyjątkowe statuetki trafiły do laureatów. W uroczystości udział wzięli gospodarze: Wójt Gminy Dopiewo – Paweł Przepióra, który podsumował kończącą się kadencję i Przewodniczący Rady Gminy Dopiewo – Leszek Nowaczyk, przypominający okoliczności powstała nagrody „Dopiewski Talent”, jako upamiętnienie byłego Wójta Gminy Dopiewo w latach 2014-2020 – Adriana Napierały.

Głos zabrali także Agata Sobczyk – Wojewoda Wielkopolska, przez lata mieszkanka Skórzewie i Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański oraz mieszkaniec Dąbrówki. W Uroczystości udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele biznesu, kultury, sportu i poprzedni laureaci nagród.

Wójt Gminy Dopiewo podczas przemowy
Uczestnicy gali wręczenia nagród Wójta
Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska

Laureaci 2024:

Eligiusz Tomkowiak w kategorii „Super-Filar”
Regionalista, Promotor Historii Gminy Dopiewo i Powstania Wielkopolskiego

Za upowszechnianie historii Gminy Dopiewo i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, pasję kolekcjonera i dociekliwość badacza w eksplorowaniu przeszłości nie tylko Naszej Małej Ojczyzny. Za sięganie do źródeł, rzucanie nowego światła, zarażanie historią innych. Za wkład w edukację i wychowanie młodego pokolenia, za kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Za zorganizowane wystawy, wygłoszone referaty, napisane artykuły i książki. Za wyjątkowe osiągnięcia na niwie historii, pracę w zespołach redakcyjnych i stowarzyszeniach historycznych, za uznanie w środowisku naukowym. Za pracę w Zespole Historyków Gminy Dopiewo i popularyzację historii na łamach „Czasu Dopiewa”.

Paulina Frelich w kategorii „Ambasador”
Sportsmenka, Mistrzyni Świata w Bikejoringu

Za liczne tytuły mistrzowskie – Mistrzostwo Świata, liczne medale Mistrzostw Świata, Mistrzostwo Polski i krajów sąsiednich. Za determinację w dążeniu do celu. Za starty w zawodach rangi międzynarodowej i krajowej w strojach z herbem Gminy Dopiewo i wkład w jej promocję. Za wybitne osiągnięcia sportowe w bikejoringu, dyscyplinie, w której na wynik składają się osiągnięcia zawodnicze – kolarskie i rezultaty pracy trenerskiej z psem.
Za rywalizację fair-play, propagowanie zdrowego stylu życia i zwracanie uwagi na podmiotowe traktowanie zwierząt.

Elżbieta Węgielewska w kategorii „Animator”
Dyrygentka Chóru Gminy Dopiewo „Bel Canto”

Za dyrygowanie Chórem przez 20 lat, za szkolenie i strojenie jego głosów, za dbanie o to, by razem dobrze współbrzmiały. Za pracę organizatorską na rzecz Chóru. Za tworzenie wśród chórzystek i chórzystów atmosfery sprzyjającej współpracy. Za wkład w rozwój kulturalny Gminy Dopiewo i integrowanie jej mieszkańców wokół muzyki. Za oprawę muzyczną  wydarzeń gminnych. Za „Podwieczorki przy mikrofonie”, „Biesiady z Bel Canto”, koncerty z cyklu „Bogu i Ojczyźnie śpiewajmy!”, chóralne „Kolędowanie” i wiele innych. Za sukcesy Chóru w kraju i poza jego granicami. Za muzyczną promocję Gminy Dopiewo.

Laureaci Dopiewskich Filarów 2024

Od lewej: Paulina Frelich, Elżbieta Węgielewska, Eligiusz Tomkowiak

Laureatem „Dopiewskiego Talentu” został Hubert Trojanek
Organista z Dopiewca

Za osiągnięcia w muzyce organowej. Za koncerty organizowane dla mieszkańców Gminy Dopiewo oraz w wielu miastach w Polsce i w Europie. Za współpracę z organistami cieszącymi się uznaniem w muzycznym świecie. Za zostanie najmłodszym organistą w Polce w 2023 roku, po objęciu w wieku 16 lat stanowiska organisty w kościele w Skórzewie. Za liczne nagrody w konkursach. Tylko w 2023 r. były to dwie platynowe nagrody w „World Classical Music Awards”, druga nagroda w „International Artists Competition”, czyli tytuł laureata w „Classic Pure Vienna”. Ale także za sukcesy odnoszone od 2022 r. razem z zespołem Voci e Violini na arenie międzynarodowej i wkład w tworzenie Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo, do której jako flecista wstąpił w wieku 12 lat w 2023 r. Za upór i konsekwencję w rozwijaniu talentu. Za dyscyplinę i oddanie się pasji.

Huber Trojanek

Muzyka dla ducha

W trakcie uroczystości kilkukrotnie wystąpił zespół The Move. Trzy wokalistki przypomniały zgromadzonym w sali, ale i internautom, największe polskie i zagraniczne przeboje. W wyjątkowych aranżacjach usłyszeliśmy „Co mi Panie dasz” zespołu Bajm czy „Simply the best”  Tiny Turner. Gwiazdą wieczoru był koncert Stanisława Soyki z kwartetem, którego nie trzeba nikomu przedstawiać – klasa sama w sobie! Koncert dzięki łączu internetowemu, mógł usłyszeć każdy mieszkaniec w swoim domu.

Koncert Stanisława Soyki z kwartetem podczas Gali Wręczenie Nagród Wójta
The Move podczas Gali wręczenia Nagród Wójta Gminy

Laureaci Nagród Wójta Gminy Dopiewo

2017

 • Henryk Walenciak – SUPER-Filar
 • Grzegorz Tomczak – Ambasador
 • Ks. Karol Górawki – Animator

2018

 • Józef Brandenburg – SUPER-Filar
 • Aldona Latosik – Ambasador
 • ks. Krzysztof Różański – Animator

2019

 • Wojciech Jankowiak – SUPER-Filar
 • Jacek Jaroszewski – Ambasador
 • Tomasz Napierała – Animator

2021

 • Marian Czekalski – SUPER-Filar
 • Zbigniew Kopras – Ambasador
 • Bogdan Maćkowiak – Animator

2022

 • Teresa Kośmicka – SUPER-Filar
 • Przemysław Witek – Ambasador
 • Kinga Żelichowska-Wiśniewska – Animator
 • Kosma Kasprzak (matematyk) - Dopiewski Talent

2023

 • Małgorzata Rogal-Doropińska – SUPER-Filar
 • Andrzej Firganek – Ambasador
 • Krzysztof Zaremba - Animator
 • Alicja Furmańczyk (pianistka) - Dopiewski Talent

Galerię zdjęć uroczystości można obejrzeć [tutaj!]

Transmisja online z wydarzenia do obejrzenia [tutaj!]

M. Juskowiak, R. Król

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


Michał Juskowiak