Przedmiotem projektu była budowa dwóch zintegrowanych węzłów przesiadkowych – stacja Palędzie i stacja Dopiewo w gminie Dopiewo w ramach ZIT dla MOF Poznania.
Zrealizowane zadania:
- budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego – stacja Palędzie poprzez budowę parkingu P&R (parkuj i jedź) w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego w m. Palędzie wraz z niezbędną infrastrukturą węzła przesiadkowego (pawilon handlowy, wiaty przystankowe, wiaty na rowery, stojaki na rowery, ławki, tablice informacyjne), wykonanie oświetlenia i systemu monitoringu, budowę odcinka drogi łączącej ul. Poznańską w Dąbrówce z dworcem kolejowym wraz z oświetleniem oraz budowę ścieżek rowerowych i ciągu pieszo-rowerowego w pobliżu dworca.
Nowy parking przy węźle w Palędziu pozwala zaparkować 127 samochodom. Znajdą się na nim także 3 miejsca parkingowe dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnościami i 2 miejsca dla autobusów. - budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego – stacja Dopiewo poprzez zaprojektowanie i budowę parkingu P&R (parkuj i jedź) w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego w m. Dopiewo wraz z niezbędną infrastrukturą węzła przesiadkowego, wykonanie oświetlenia i systemu monitoringu, remont ulicy Kolejowej oraz budowę ciągu pieszo-rowerowego przy parkingu oraz wzdłuż ulicy Laserowej.
Parking węzła w Dopiewie mieści 100 samochodów, w tym wydzielonych zostało 8 miejsc dla samochodów użytkowanych przez osoby z niepełnosprawnościami.
Głównym celem projektu było zwiększenie atrakcyjności komunikacji publicznej, a w szczególności szynowego transportu zbiorowego względem transportu indywidualnego.
Projekt realizowany był w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3 Energia, Działanie 3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska, Poddziałanie 3.3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania.
Projekt realizowany był w okresie od 1 lipca 2017 r. do 28 maja 2019 r.
Maria Bąk
fot. Michał Juskowiak
Kwoty projektu:
- Wartość dofinansowania: 7 540 308,07 zł
- Wartość zadania: 11 538 865,26 zł