Przejdź do treści
Dzień Strażaka 2026

Ponad 200 osób działa w strukturach Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących na terenie Gminy Dopiewo. Druhny i druhowie z Dopiewa, Palędzia oraz Zakrzewa od kilkudziesięciu lat czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców.

Spośród wszystkich członków, aż 83 osoby to aktywni strażacy-ratownicy, którzy regularnie uczestniczą w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jednostki dbają również o swoją przyszłość, ponieważ w ich strukturach funkcjonują Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, skupiające obecnie 42 młodych mieszkańców.

Jednostki OSP pełnią ważną funkcję w strukturze Gminy Dopiewo. Strażacy aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych w Gminie. Ich rola nie ogranicza się jedynie do służby ratowniczej. Warto wspomnieć, że przedstawiciele wszystkich jednostek współtworzą Radę Gminy Dopiewo, mając ważny głos w debacie na temat m.in. bezpieczeństwa.

Gmina aktywnie wspiera jednostki i dba o jak najbardziej komfortowe warunki pracy. Pod koniec ubiegłego roku jednostka OSP Zakrzewo otrzymała nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy 6x6. Obecnie trwają prace związane z rozbudową strażnicy w Palędziu, gdzie powstaje nowy garaż dla dwóch pojazdów. Ponadto przygotowywane są projekty rozbudowy strażnic w Dopiewie oraz Zakrzewie.

Strażacy korzystają również z możliwości, jakie daje Dopiewski Budżet Obywatelski. W tym roku jednostka z Dopiewa otrzyma drona, który będzie wykorzystywany podczas akcji ratowniczych, natomiast strażacy z Zakrzewa zyskają nową sprężarkę. W poprzednich latach, dzięki DBO kupiono m.in. łódź ratowniczą, cztery defibrylatory, quada, nowe ubrania bojowe czy ratowniczy sprzęt elektryczny.

Jednostki od wielu lat służą mieszkańcom. W poprzednim roku OSP w Dopiewie obchodziła 95-lecie swojego powstania, natomiast OSP w Palędziu świętowała 60-lecie działalności, a już w połowie maja zaplanowano uroczystości związane z 80-leciem jednostki OSP w Zakrzewie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka składamy wszystkim Druhnom i Druhom najserdeczniejsze życzenia. Zdrowia, wytrwałości oraz zawsze bezpiecznych powrotów z każdej akcji. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, odwagę i codzienną gotowość do niesienia pomocy innym.

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


Michał Juskowiak