
106. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, będącego symboliczną datą zakończenia Powstania Wielkopolskiego świętowaliśmy w niedzielę na Placu Gminnym w Dopiewie. Z tej okazji młodzież przygotowała Wioskę Powstańczą, dzięki której uczestnicy mogli przenieść się w czasie i poczuć ducha tamtych dni.
Aby zdobyć patent powstańczy, należało wykonać dziesięć zadań przygotowanych przez młodzież z Gminy Dopiewo. Po ich ukończeniu uczestnicy otrzymywali patent i legitymację powstańczą, symbolicznie potwierdzające ich zaangażowanie. Dokument był uzupełniany przez specjalnie do tego przygotowaną grupę rekonstrukcyjną, która wypisywała legitymację piórem z atramentem.
Wśród przygotowanych zadań znalazły się ćwiczenia gimnastyczne, szycie opaski z flagą Polski, przygotowanie plecaka powstańczego, musztra, meldunki operacyjne, układanie powstańczych puzzli, pokonanie toru przeszkód, poznanie działania szpitala polowego, rzut do celu oraz budowanie z klocków powstańczych. Zadania te pozwalały nie tylko sprawdzić swoje siły i zręczność, ale także lepiej zrozumieć realia, w jakich funkcjonowali powstańcy.
Nie zabrakło również części edukacyjnej. Uczestnicy mogli wysłuchać rozmowy z historykiem Eligiuszem Tomkowiakiem, który opowiadał o roli Gminy Dopiewo w Powstaniu Wielkopolskim. Na miejscu działała również kantyna powstańcza, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją”, serwująca tradycyjne przysmaki – pyry z gzikiem oraz pajdę chleba ze smalcem. Podczas Wioski Powstańczej usłyszeć mogliśmy też Chór Gminy Dopiewo, Bel Canto, który przygotował krótki koncert z pieśniami patriotycznymi.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez młodzież z Szczepu ZHP Dopiewo oraz ZSP Dopiewo, przy wsparciu Gminy Dopiewo, Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Dopiewie, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz grup rekonstrukcyjnych.






