Specjalnym parowozem na stację kolejową w Palędziu przybył w czwartek popołudniu Mistrz Ignacy Jan Paderewski. Wydarzenie to rozpoczęło obchody 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Dopiewo.
Paderewski w Palędziu
Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do stolicy Wielkopolski 26 grudnia 1918 roku był punktem zapalnym, który zainspirował naszych przodków do walki o niepodległość. Powstanie Wielkopolskie wybuchło dzień później i było bezpośrednią konsekwencją przemówienia Paderewskiego z balkonu Hotelu Bazar do zgromadzonych na terenie dzisiejszego Placu Wolności w Poznaniu. Inscenizacje podróży Paderewskiego odbywają się od kilkudziesięciu lat, jednak po raz pierwszy została ona zorganizowana w Palędziu.
Mieszkańcy Gminy Dopiewo zgromadzili się wokół dworca kolejowego oraz peronu kilkanaście minut wcześniej. Czekali na nich harcerze oraz grupa rekonstrukcyjna, którzy rozdawali flagi powstańcze i kotyliony. Chętni mogli również wziąć udział w warsztatach, podczas których przygotowywali przypinki powstańcze. Dostępny był także specjalnie wydany na tę okazję "Kurier Powstańczy".
Paderewski chwilę po godz. 17 wysiadł z parowozu po kilkuminutowej podróży z Poznania. Razem z nim na peronie pojawiła się grupa ponad 100 pasażerów pociągu. Mistrz wraz z żoną Heleną przeszedł w kierunku dworca w asyście Straży Ludowej oraz harcerzy, którzy trzymali pochodnie. Na dworcu kolejowym powitał ich Wójt Gminy Dopiewo, Sławomir Skrzypczak, wręczając żonie muzyka bukiet biało-czerwonych kwiatów.
Chwilę później głos zabrał sam Mistrz, przemawiając do zgromadzonych. Następnie inicjatywę przejęła Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo, która zagrała "Marsyliankę Wielkopolską", "Gdy szedłem raz od warty" oraz "Rotę". Tuż przed odjazdem Paderewski usłyszał jeszcze ostatnie dźwięki pieśni "Wojenko, wojenko", po czym odjechał w kierunku Poznania, kończąc symboliczne odwiedziny w Palędziu.
W piątek odbędzie się dalsza część uroczystości
O godz. 10:00 w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dopiewie odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po mszy Wójt Gminy, Sławomir Skrzypczak, złoży kwiaty w miejscach pamięci, m.in. w Kwaterze Studentów w Lesie Zakrzewsko-Palędzkim, w Więckowicach, Trzcielinie i Konarzewie. Obchody zakończą się o godz. 13 pod Urzędem Gminy Dopiewo, gdzie m.in. złożone zostaną kwiaty w miejscu zbiórki powstańczej z 28 grudnia 1918 roku.