Uroczystości w kwaterze Siedmiu Grobów w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich, złożone wiązanki przy pomnikach lokalnych bohaterach, wspólne śpiewanie pieśni podczas Koncertu Niepodległościowego, a na zakończenie słodkie rogale – tak świętowaliśmy 11 listopada w Gminie Dopiewo. Fotorelacja
Uroczystości w lasach i pamięć o lokalnych bohaterach
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod pomnikiem więźniów i jeńców obozu pracy w Gołuskach.
Następnie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny w kwaterze Siedmiu Grobów w Lasach Zakrzewsko – Palędzkich, odprawionej przez proboszcza parafii z Zakrzewa ks. Dariusza Piaseckiego, przy oprawie Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo i Chóru Bel Canto Gminy Dopiewo. W drugiej części uroczystości delegacje złożyły wiązanki pod pamiątkową tablicą w kwaterze. Oprócz przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, w uroczystościach wziął udział były więzień Fortu VII Pan Jan Jankowski.
Podczas obchodów Wójt Gminy Dopiewo Sławomir Skrzypczak podkreślał jak ważna jest niepodległość, przypominając bohaterstwo sprzed 106 lat.
W obchodach oprócz władz samorządowych, uczestniczyli: Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, I vice Wojewoda Wielkopolska Karolina Fabiś –Szulc, Wice Marszałek Samorządu Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Patrycja Przybylska i członek zarządu Powiatu Poznańskiego Paweł Jazy.
Delegacje złożyły wiązanki również w miejscach pamięci o Naszych lokalnych bohaterach w Dopiewie, w Więckowicach i w Trzcielinie.
Koncert Niepodległościowy i nowa książka historyczna
Wyjątkowy koncert odbył się w sali widowiskowej Centrum Rehabilitacyjno- Kulturalnym w Konarzewie. Rozpoczął się występem Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo, która zagrała dobrze znane kompozycje patriotyczne. Na scenie wystąpiła solistka Dorota Kołodziej, której towarzyszył kwartet smyczkowy Golden Gate String Quarter.
W trakcie koncertu odbyła się premiera książki „Dopiewski Rocznik Historyczny. Zeszyt nr 2”, który opowiada o historii Gminy i jest kontynuacją rozpoczętej w ubiegłym roku serii. Uczestnicy mogli porozmawiać z autorami i zdobyć ich autografy.
Na zakończenie nie zabrakło tradycyjnych rogali świętomarcińskich.
Mażoretki na paradzie w Poznaniu
Ponadto akcent Gminy Dopiewo można było zauważyć podczas parady ulicą Święty Marcin w Poznaniu, gdzie maszerowały Nasze Mażoretki, prowadzone przez Klub Taneczno – Sportowy Activus.