Przejdź do treści
logo badania Klimatu Rowerowego

BADANIA KLIMATU ROWEROWEGO 2024

Badanie Klimatu Rowerowego 2024 ma na celu zebranie opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Realizowane jest przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). Pośród partnerów instytucjonalnymi badania po raz kolejny znalazła się Metropolia Poznań.

Badanie prowadzone jest w cyklu dwuletnim według sprawdzonej i rozwijanej przez Allegemeine Deutsche Fahrrad Club (ADFC) i Politechnikę Drezdeńską od 1998 roku metodologii Fahradklima – Test.

Wyniki badania pokażą wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach kraju, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych. Proces badawczy składa się z trzech faz: rekrutacji zainteresowanych samorządów, badania właściwego (mieszkańcy-codzienni użytkownicy rowerów wypełniają anonimową ankietę online, w której oceniają warunki panujące w swoim mieście lub gminie) oraz przygotowania raportów. Wyniki przedstawiane będą w 6-stopniowej skali, gdzie 6jest oceną najniższą a 1 najwyższą. 

Rezultaty badań kierowane są do samorządowców, osób decyzyjnych i odpowiedzialnych za kształtowanie ruchu. Po opracowaniu wyników ankiet organizator stworzy raport dla każdego z samorządów, który uzyska wymaganą przez metodologię minimalną liczbę ankiet. Następnie powstanie na odstawie ocen stworzony zostanie „Ranking miast i gmin przyjaznych rowerzystom”. 

Badanie prowadzone będzie od 14 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku
Ankieta zamieszczona jest na stronie internetowej rowerowyklimat.pl.  (https://www.interankiety.pl/f/vLNJeEQL
Pytania dotyczą 5 obszarów tematycznych takich jak: klimat ruchu drogowego, wartościowanie korzystania z rowerów, bezpieczeństwo, komfort jazdy i infrastruktura. 
Samorządy Metropolii Poznań już po raz trzeci biorą udział w Badaniach Klimatu Rowerowego. W I i II edycji badania w Rankingu miast i gmin przyjaznych rowerzystom wyróżnienie otrzymały:

  • w kategorii największych miast – Poznań – III miejsce (2020) oraz II miejsce (2022)
  • w kategorii gmin od 50 do 100 tys. mieszkańców – Swarzędz II miejsce (2020) oraz III miejsce (2022)
  • w kategorii gmin do 50 tys. mieszkańców – Tarnowo Podgórne I miejsce (2022)
  • w kategorii frekwencja (najwyższa liczna ankiet względem liczby mieszkańców) – Skoki (2020 oraz 2022)

Ponadto, Metropolia Poznań dwukrotnie otrzymała nagrodę za 100 % frekwencję wśród samorządów członkowskich stowarzyszenia.

Rowerzyści i Rowerzystki łączcie się ! Wasz głos ma znaczenie !

 

Więcej szczegółów - https://rowerowyklimat.pl/

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Zuzanna Kaczmarek


Zuzanna Kaczmarek