Przejdź do treści
Poczet sztandarowy

8 rocznicę nadania sztandaru obchodzili 15 sierpnia, w święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sołtysi Gminy Dopiewo. Uroczystość odbyła się w kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Przedziwnej w dworze Brezów w Więckowicach, do której przyszli tego dnia na mszę nie tylko mieszkańcy sołectwa z bukietami kwiatów i ziół, ale i przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Do mszy, oprócz organistki, zagrała też Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.

8 lat sztandaru - pamiątkowe zdjęcie grupowe - Więckowice

Najważniejsze święto maryjne w kościele katolickim, ma dla sołtysów Gminy Dopiewo znaczenie szczególne. Wybrali oni Matkę Boską Zielną na swoją patronkę, a Jej wizerunek zdecydowali się wyhaftować na sztandarze, wraz z hasłem Bóg – Honor – Ojczyzna. Na drugiej jego stronie znalazł się herb Gminy Dopiewo, otoczony nazwami 11 jej sołectw: Dąbrowy, Dąbrówki, Dopiewa, Dopiewca, Gołusek, Konarzewa, Palędzia, Skórzewa, Trzcielina, Zakrzewa i Więckowic. Sztandar powstał w 2016 r. i towarzyszy sołtysom w najważniejszych wydarzeniach. W poczcie sztandarowym honory podczas tegorocznej uroczystości pełnili: Marian Czekalski - sołtys Zakrzewa, Tadeusz Plenzler - sołtys Gołusek i Krzysztof Dorna - sołtys Dąbrowy.  Dary prowadzącemu mszę św. proboszczowi parafii Św. Wawrzyńca w Niepruszewie – ks. Romanowi Janeckiemu – przekazywały: Anna Kwaśnik - sołtys Więckowic i Mariola Nowak - sołtys Dopiewca, a kwiaty – żona Krzysztofa Dorny. 

Sztandar wprowadzić

Współprowadzącym mszę był ks. Krystian Sammler, duszpasterz archidiecezjalny, pochodzący z pobliskiego Trzcielina, który w kazaniu nie tylko nawiązał do wniebowzięcia Maryi, znaczenia wiary i religii oraz wspomniał swoje uczestnictwo w poświęceniu sztandaru 8 lat temu w Konarzewie, ale zwrócił także uwagę na wydźwięk społeczny uroczystości, związany ze zwycięstwem oręża polskiego w 1920 r. w Bitwie Warszawskiej, która zatrzymała bolszewizm i „czerwoną zarazę ateizmu”, chroniąc przed nimi Europę. Mówił o cudownym ukazaniu się podczas walk na niebie Matki Boskiej otoczonej aniołami, co miało pomóc polskim żołnierzom w zwycięstwie z liczniejszym przeciwnikiem (stąd mówi się nieraz o tej bitwie jako o „Cudzie nad Wisłą”). Do tego zdarzenia nawiązał też proboszcz ks. Roman Janecki, opowiadając o relacji ustnej, jaką słyszał będąc 9-latkiem, z ust swojego ojca - podoficera wojska polskiego, uczestniczącego w tej bitwie, który był świadkiem z objawienia.

Przed kaplicą

Podczas mszy zostały poświęcone bukiety ziół i kwiatów, które symbolizują opustoszały po wniebowzięciu grób Maryi. Ponoć przypadające na sierpień obfite kwitnienie wielu roślin związane jest również z tym religijnym wydarzeniem, będącym dogmatem kościoła katolickiego. 

Po mszy, na placu przed kaplicą Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo dała krótki koncert. Nie zabrakło też życzeń dla sołtysów i pamiątkowych zdjęć.

Orkiestra

Stronę samorządową podczas uroczystości reprezentowali, oprócz sołtysów z większości sołectw Gminy Dopiewo: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Wojciech Jankowiak i Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego – Paweł Jazy, Wójt Gminy Dopiewo – Sławomir Skrzypczak, Zastępca Wójta – Aleksandra Rutyna, Przewodniczący Rady Gminy – Piotr Dziembowski, radni – Anna Kwaśnik, Mariola Walich i Leszek Nowaczyk. 

Święcenie ziół i kwiatów

AM, fot. M .Juskowiak, A. Mendrala

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Adam Mendrala


Adam Mendrala