Gwiazdą festynu był zespół KOMBII. Jego sercem są Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk, występujący razem od 50 lat i to w kilku formacjach. Oprócz założonej 23 lata temu KOMBII (przez dwa „i”), także w jego pierwszej odsłonie, jak również w Skywalkerze i O.N.A. Usłyszeliśmy m.in. „Słodkiego, miłego życia”, „Nie ma zysku”, „Black & white” czy „Nasze randez vous”. Miłą i nieoczywistą niespodzianką dla fanów, z okazji „Dnia Dziecka”, było zagranie stworzonego przez nich utworu, z którego pochodzi czołówka popularnego kiedyś programu dla dzieci „5-10-15”. KOMBII pożegnało się z publicznością śpiewając „Każde pokolenie ma własny czas…”, choć często chcielibyśmy, by się on zatrzymał.
Mieszkańców i gości gminy Dopiewo pozdrowił ze sceny, przed finałowym koncertem, wójt Sławomir Skrzypczak. Wcześniej złożył życzenia dzieciom. Sentymentalną podróżą w czasie było z pewnością muzyczne spotkanie z grupą ex MAANAM. Hity, kojarzone z nieżyjącymi od lat Korą i Markiem Jackowskim, przypomnieli współzałożyciele legendarnego Maanamu - Ryszard Olesiński i Paweł Markowski, którym wokalnie towarzyszyła Karolina Leszko. Publiczność śpiewała z nią, z pamięci „Cykady na Cykladach”, „Boskie Buenos”, „Raz dwa, raz dwa”, „Kocham Cię kochanie moje” i „O! Nie rób tyle hałasu”. Karolinę przed laty dobrał do składu „Złotego Maanamu” sam Marek Jackowski. Ex MAANAM jest jego kontynuacją.
Dla każdego było coś miłego. Można było biesiadować, skorzystać z animacji ruchowych, kupić książkę za złotówkę w ramach bibliotecznej, wieloletniej akcji popularyzującej czytelnictwo. Urzędnicy z Dopiewa zorganizowali konkursy z „kołem fortuny” i warsztaty dla dzieci. Można było sobie zrobić selfie z maskotkami DOP i EWO, Koszałkiem-Czytałkiem, GOSiRkiem i Minionkiem. Nowością pleneru był przyjazd na plac kilkudziesięciu oldtimerów, którymi „powozili” członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Starych Samochodów i Motocykli „Mikrus”. Jadące drogami gminy auta i motocykle, później przez kilka godzin zaparkowane w okolicy sceny, były nie lada gratką, nie tylko dla fanów motoryzacji. Przeboje z różnych stron świata zagrała, jak co roku, Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo, której przed sceną towarzyszyły gminne Mażoretki, prowadzone z sukcesami przez Klub Taneczno – Sportowy Activus. Tanecznym dopełnieniem programu był pokazy formacji wiekowych tego klubu oraz rewia w wykonaniu zawodowych tancerek. Najwytrwalsi bawili się do drugiej nad ranem, przy śpiewie i tańcu tria The Move oraz muzyce serwowanej przez DJ’a Franka.
Podczas obu dni festynu dużą popularnością cieszyły ufundowane przez samorząd dmuchańce i animacje. Sobotnie prezenty były preludium do tego co dla najmłodszych przygotowała w niedzielę Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury. Na placu w Dopiewie wyrosła wioska indiańska z bykiem rodeo i krową dojną. Dzieci mogły wziąć m.in. udział w piana party, poznać w miasteczku drogowym zasady ruchu czy skorzystać z licznych gier zręcznościowych i warsztatów. Wszystkie te atrakcje były dla dzieci bezpłatne - mogły z nich korzystać do woli.
Adam Mendrala
fot. Michał Juskowiak