Przejdź do treści
Egzamin Ósmoklasisty 2024

Jeszcze nie zakończyły się egzaminy maturalne, a już do swojego pierwszego dużego sprawdzianu przystąpili ósmoklasiści. Rozpoczęli dziś językiem polskim, jutro matematyka, a w czwartek język obcy, w przeważającej liczbie angielski. W naszej Gminie „długopisy łamie” 232 uczennic i uczniów z siedmiu podstawówek.

Do egzaminów ósmoklasistów w Gminie Dopiewo przystąpiło o ponad połowę mniej uczniów niż w zeszłym roku, kiedy to o jak najlepsze wyniki starało się ponad 500 uczennic i uczniów. To efekt kumulacji zeszłorocznej wynikającej z tego, że podstawówkę kończyli ci, którzy poszli do szkoły jako 6 i 7-latki. Miało to swoje dalsze konsekwencje, bo okazało się, że w pierwszej fazie rekrutacji zbrakło dla nich miejsc w poznańskich liceach. Ostatecznie każdy znalazł swoją szkołę średnią, ale nie każdy tę wymarzoną.

W naszej Gminie jest dziewięć szkół podstawowych łącznie z jedną niepubliczną w Dąbrówce. Dlaczego więc piszemy, że do egzaminu przystąpili absolwenci tylko siedmiu z nich? Stało się tak, ponieważ Szkoła w Dopiewcu i „dwójka” ze Skórzewa nie miały w tym roku ósmych klas. Wśród 232 absolwentów do egzaminów przystąpiło też dwoje uczniów z Ukrainy, którzy naukę rozpoczęli już po rozpoczęciu wojny.

Życzymy ósmoklasistom, aby pokonali stres i poprawnie odpowiadali na wszystkie pytania egzaminacyjne. Rodzicom zalecamy ziołowe herbatki i relaksacyjne spacery, przypominając przy okazji, że wyniki absolwentów podstawówek w tych egzaminach plasują już od dawna Gminę Dopiewo nie tylko w czołówce powiatowej czy wojewódzkiej, ale bywało też, że w krajowej.    

Zbigniew Mamys

Koniczynki 2024 - egzamin ósmoklasisty
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


Michał Juskowiak