Przejdź do treści
Wybory Samorządowe 2024

7 kwietnia 2024 r. w wyborach samorządowych mieszkańcy Gminy Dopiewo, wybiorą: Wójta Gminy Dopiewo, 21 radnych Rady Gminy Dopiewo, 4 radnych do Rady Powiatu Poznańskiego oraz 8 radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Każdy głosujący otrzyma 4 karty do głosowania.

Mieszkańcy Gminy Dopiewo w wyborach samorządowych wybiorą na 5-letnią kadencję swoich reprezentantów. 

O 21 mandatów radnych gminy ubiega 113 kandydatów z 5 komitetów:

 • KKW KOALICJA OBYWATELSKA
 • KWW JESTEŚMY NA TAK
 • KWW NASZA LEPSZA GMINA
 • KWW SŁAWOMIRA SKRZYPCZAKA SIŁA GMINY DOPIEWO
 • KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Rywalizacja o mandat Wójta Gminy Dopiewo odbędzie się między 5 kandydatami z w/w komitetów. 

Podczas wyborów mieszkańcy oddadzą także głos na kandydatów do Rady Powiatu Poznańskiego (okręg nr 1, granice - gm. Buk, gm. Dopiewo, gm. Stęszew) gdzie o 4 miejsca ubiega się 24 kandydatów oraz do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego (okręg nr 3, granice - powiaty: poznański, śremski, średzki, gnieźnieński, wrzesiński) o 8 miejsc ubiega się 50 kandydatów. 

KANDYDACI

Wielomandatowe okręgi wyborcze

Podczas tegorocznych wyborów,  podobnie jak w 2018 roku, obowiązują wielomandatowe okręgi wyborcze. Głosujemy tylko na jedną listę i na jednego kandydata z tej listy. Głosując na danego kandydata, popieramy listę komitetu wyborczego, na której jest umieszczony. Liczą się głosy oddane na listę i głosy uzyskane przez poszczególnych z kandydatów. Przy ustalaniu rozdziału mandatów między komitety wyborcze w wielomandatowym okręgu znajdzie zastosowanie tzw. metoda D’Hondta, oparta na tzw. ilorazach wyborczych.

Podział Gminy  na 3 okręgi wyborcze: 

 • 1 okręg składa się z sołectw: Dąbrowa i Skórzewo – 8 mandatów
 • 2 okręg składa się z sołectw: Dąbrówka, Gołuski, Palędzie i Zakrzewo – 6 mandatów
 • 3 okręg składa się z sołectw: Dopiewiec, Dopiewo, Konarzewo, Trzcielin i Więckowice – 7 mandatów
Wybory Samorządowe 2024 - okręgi wyborcze

Lokale wyborcze

Liczba lokali wyborczych obecnie wynosi 16, podobnie jak w jesiennych wyborach do Parlamentu RP, podczas których osobny lokal wyborczy uzyskali mieszkańcy sołectw Gołuski i Trzcielin. Największe miejscowości tj. Dopiewo, Dąbrówka i Skórzewo majką kilka lokali, aby znaleźć swój lokal wyborczy wystarczy w aplikacji mObywatel kliknąć zakładkę „wybory”, gdzie wskazany jest nasz lokal zgodny z Centralnym Rejestr wyborców. 

OBWIESZCZENIE Wójta Gminy Dopiewo z dnia 8 marca 2024 roku numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych

Sprawdź, czy jesteś zarejestrowany do głosowania w Gminie Dopiewo?

Ważne! Jeśli nie jesteś zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Wyborczym (CRW) na terenie gminy Dopiewie – nie zagłosujesz. Jeśli chcesz oddać głos w gminie Dopiewo, musisz się zameldować lub dopisać do rejestru – zrobisz to w referacie Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej, Urzędu Gminy Dopiewo przy ul. Wyzwolenia 24.

CRW przypisuje wyborców do obwodów głosowania na podstawie ostatnio dokonanej czynności skutkującej ujęciem w obwodzie czyli:

 • Osoby dopisane do dotychczasowych rejestrów, które dokonały zameldowania na pobyt stały zostały ujęte w obwodzie zgodnie z miejscem zameldowania. Jeśli wyborca wyraża zamiar głosowania w miejscu, które jest inne niż adres zameldowania na pobyt stały, powinien złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (czas na wydanie decyzji przez Urząd Gminy, to 5 dni).
 • Ważne! Jeżeli jesteś zameldowany czasowo lub w ogóle nie masz meldunku - NIE ZNAJDUJESZ SIĘ W CRW!

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerami: 

 1. tel. 618906424, 
 2. tel. 618906422, 
 3. tel. 618906423.
Załączniki

Bezpłatna komunikacja gminna w dniu wyborów 

Załączniki
Dokument
Rozkład jazdy (428.01 KB)
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


Michał Juskowiak