Dopiewo jest gminą wiejską i mimo przemian kultywuje tradycje. 11 marca obchodzimy w całej Polsce Dzień Sołtysa. Z tej okazji życzymy naszym sołtysom, ale i wszystkim sołtyskom i sołtysom spoza naszej gminy - satysfakcji z pełnienia tej zaszczytnej funkcji społecznej, zaufania i wsparcia ze strony mieszkańców, skuteczności w działaniu, ale i spełnienia marzeń.
Gmina Dopiewo składa się z 11 sołectw, na czele których stoi 5 sołtysek i 6 sołtysów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że sołtyskami i sołtysami jest w kraju ok. 40,5 tys. osób.
Niektóre sołectwa ponad 30-tysięcznej Gminy Dopiewo bardziej przypominają dziś osiedla podmiejskie niż wsie. Na jej terenie znajdują się sołectwa liczące po kilka tysięcy mieszkańców (Skórzewo ma 8,8 tys., Dąbrówka - 4,3 tys., Dopiewo - 3,7 tys.), ale są i takie, które zamieszkuje kilkaset osób (Trzcielin 650, Gołuski 850).
Sołtysi kadencji 2019 - 2024
Najdłużej sprawującymi funkcję sołtysa w Gminie Dopiewo są: Albin Marian Czekalski (Zakrzewo) - nieprzerwanie od lutego 1980 r. do dziś, Walenty Moskalik (Skórzewo) - od 1981 do 1995 i od 1999 r. do dziś, Tadeusz Bartkowiak (Dopiewo) - od 1995 r. do dziś.
Niżej wykaż wszystkich sołtysek i sołtysów Gminy Dopiewo (RG w nawiasie oznacza, że sołtys jest jednocześnie radnym Gminy Dopiewo w 21-osobowej Radzie Gminy Dopiewo):
- Dąbrowa – Krzysztof Dorna (RG),
- Dąbrówka - Barbara Plewińska,
- Dopiewiec – Mariola Nowak (RG),
- Dopiewo – Tadeusz Bartkowiak (RG),
- Gołuski – Tadeusz Plenzler,
- Konarzewo – Hanka Antkowiak - Janaszak,
- Palędzie – Agnieszka Grześkowiak (RG),
- Skórzewo – Walenty Moskalik (RG),
- Trzcielin – Alojzy Sammler,
- Więckowice – Anna Kwaśnik (RG),
- Zakrzewo - Albin Marian Czekalski.
O co chodzi w sołectwie?
Sołectwo jest jednostką pomocniczą Gminy, charakterystyczną dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa Rada Gminy w statucie sołectwa.
Sołtys stoi na czele sołectwa, ma prawo do udziału i występowania na forum Rady Gminy. Jest przedstawicielem społeczności wiejskiej. Jest organem wykonawczym sołectwa. Działalność Sołtysa wspomaga Rada Sołecka, która jest organem doradczym. Kiedyś co 4 lata, a obecnie co 5 stali mieszkańcy danego sołectwa na zebraniu wiejskim wyłaniają w tajnym i bezpośrednim głosowaniu Sołtysa oraz Radę Sołecką. Zebranie wiejskie mieszkańców sołectwa jest organem uchwałodawczym, stanowiącym i kontrolnym.
Zakres obowiązków sołtysa na przestrzeni lat ulegał zmianom, ale dziś, tak jak dawniej jest on przede wszystkim pośrednikiem między mieszkańcami a samorządem gminnym, pomaga w załatwianiu różnych spraw i rozwiązywaniu lokalnych problemów.
Kompetencje i obowiązki Sołtysa:
- reprezentuje sołectwo na zewnątrz
- zwołuje zebranie wiejskie
- realizuje uchwały Rady Gminy dotyczące sołectwa
- dokonuje poboru podatków, rolnego i leśnego jako inkasent organu podatkowego
- uczestniczy w sesjach Rady Gminy
- zobowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji Rady Gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołeckie.
AM