Przejdź do treści
Podpisanie umowy dla LGD Źródło

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podpisał umowę ramową z Lokalną Grupą Działania "Źródło", działającą na obszarze 4 gmin: Buk, Dopiewo, Komorniki i Stęszew. Umowa zapewnia finansowanie działalności stowarzyszenia budżetem w wysokości 5 510 783,90 EUR.

W sali miejskiej w Buku odbyło się podpisanie umowy, w którym uczestniczył zastępca Wójta Gminy Dopiewo Paweł Jazy wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Buk Pawłem Adamem, Burmistrzem Miasta i Gminy Stęszew Włodzimierzem Pinczakiem i zastępcą Wójta Gminy Komorniki Tomaszem Stellmaszykiem. Przedstawiciele samorządu, zarządu i rady stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystym akcie przekazania przez Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego na ręce Prezesa Stowarzyszenia LGD Źródło Waldemara Przybyszewskiego puli środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów składanych przez wnioskodawców z obszarów wiejskich objętych strategiami rozwoju na terenie LGD Źródło.

Podpisanie umowy, od lewej: Zofia Szulczyk, Krzysztof Grabkowski, Waldemar Przybyszewski, Izabela Mroczek

"Źródło" to jedna z 30 Lokalnych Grup Działania na terenie Wielkopolski, które w sumie otrzymają 128,5 mln euro na rozwój wielkopolskiej wsi. 

Grupy działają na zasadzie stowarzyszeń obejmujących trzy sektory: publiczny, prywatny oraz pozarządowy. Mają charakter partnerstw terytorialnych. Każda z LGD opracowała w 2023 roku strategię rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność obowiązującą na lata 2023-2027. Lokalnymi strategiami rozwoju w województwie wielkopolskim objętych zostało łącznie 212 gmin. Strategie zostały pozytywnie ocenione przez grono ekspertów powołanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. 

LGD z wielofunduszową strategią obejmującą nie tylko środki z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, ale również Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego +. Fundusze zostały przeznaczone na działania polegające między innymi na: doposażeniu ogólnodostępnej infrastruktury, organizację warsztatów, rozwój dziedzictwa lokalnego i zielonej infrastruktury oraz działania wspierające placówki oświaty. Wzorem lat ubiegłych znaczna część środków została skierowana na działania w zakresie rozwijania działalności gospodarczej poprzez dofinansowanie dla nowopowstających firm i wspieranie przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku od co najmniej 365 dni. Pierwsze nabory w tym zakresie powinny zostać ogłoszone jesienią 2024. Na szczególną uwagę zasługują również projekty grantowe, które będą skierowane do organizacji pozarządowych i pozwolą na poszerzenie możliwości spędzania wolnego czasu dla mieszkańców, zarówno tych najmłodszych, jak i seniorów.

Stowarzyszenie LGD „Źródło”

Swoja działalność rozpoczęło w 2009 roku z inicjatywy gmin Buk, Dopiewo i Stęszew. Od 2010 roku współpracuje ze społecznością lokalną dążąc do realizacji celów określonych w lokalnej strategii rozwoju. 

W latach 2007-2013 LGD wydatkowało środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wówczas LGD dysponowało budżetem wysokości 5 375 126 zł. Dzięki niemu udało się dofinansować 78 projektów. Następnie LGD realizowało Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który dopiero dobiega końca. W tym okresie LGD dysponowało budżetem 2 111 315 euro. Dzięki wsparciu LGD dofinansowano 90 inwestycji.

Niektóre inwestycje zrealizowane przez Gminę Dopiewo: "Gród w Dąbrówce wart poznania" w ramach którego zorganizowano festyn archeologiczny, przygotowano makietę wizualizującą dawny gród oraz publikację, wykonano promenadę czy przystań żeglarską nad Jeziorem Niepruszewskim w Zborowie. W innych samorządach nad jeziorami wykonano inwestycje w Niepruszewie oraz w Lipnie. Ponadto przygotowano ścieżki edukacyjne oraz boiska sportowe. 

Z działań podjętych przez przedsiębiorców na szczególną uwagę zasługuje projekt zakładający produkcję retro rowerów elektrycznych Kosynier w Buku. Dodatkowo dofinansowano różne działalności: gabinety stomatologiczne, protetyczne, weterynaryjne, firmy budowlane, zakłady kosmetyczne, usługi krótkotrwałego zakwaterowania, gastronomię. W perspektywie (2007-2013), dzięki środkom z LGD zagospodarowano praktycznie od podstaw plaże przy Jeziorze Niepruszewskim oraz Źródełko w Żarnowcu. 

Od 2023 roku powiększyła się o gminę Komorniki w związku z tym zwiększyła się liczba mieszkańców obszaru objętego LSR z 48 628 do 95 830. Więcej informacji o konkursach: lgdzrodlo.pl

Przykładowe realizacje:

Wiata biesiadna w Żarnowcu
Makieta Grodu w Dąbrówce
Przystań żeglarska przy Owocowej Plaży w Zborowie

Galeria zdjęć z uroczystego podpisania umowy [Kliknij tutaj]

opracowanie: Michał Juskowiak
fot. M. Juskowiak i arch. LGD, UG

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


Michał Juskowiak