Przejdź do treści
chodnik_odśnieżanie

Mając na uwadze pogorszenie warunków atmosferycznych, w tym również obfite opady śniegu, przypominam mieszkańcom gminy o obowiązkach właścicieli nieruchomości w zakresie odśnieżania zarówno chodników przy posesjach, jak i dachów budynków.

Prawo stanowi, że za odgarnięcie śniegu z chodnika przy budynku wielorodzinnym odpowiada jego zarządca, natomiast w przypadku prywatnych posesji, to właściciel ma obowiązek uprzątnąć ten fragment chodnika, który przylega bezpośrednio do jego domu.  

W przypadkach bardzo obfitych opadów śniegu i zalegania go na dachach budynków, na zarządcach i właścicielach ciążą również obowiązki jego odśnieżania i usuwania lodowych sopli, co wynika z kolei z przepisów prawa budowlanego.  

Niedopełnienie obowiązków w zakresie odśnieżania może przynieść liczne nieprzyjemne konsekwencje dla zarządcy lub właściciela od mandatu poczynając, a na sprawie sądowej o odszkodowanie, zadośćuczynienie, czy też rentę dla osoby pokrzywdzonej w wyniku wypadku na oblodzonym chodniku kończąc.

Dla naszego wspólnego dobrego i bezpieczeństwa przypominam o zasadach i obowiązkach ciążących w okresie zimowym na właścicielach i zarządcach posesji 

Adam Półtoraczyk, Straż Gminna w Dopiewie

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


B... S...


B... S...