Przejdź do treści
Otwarcie Centrum Usług Społecznych w Dopiewie

Dotychczas usługi społeczne kierowane były do poszczególnych osób czy całych rodzin, które potrzebowały pomocy materialnej i innych form opieki przeznaczonych dla dotkniętych różnymi wykluczeniami. Jednak współcześnie potrzeby w zakresie usług społecznych dotyczą większości społeczeństwa. Nie oznacza to oczywiście, że przekształcenie OPS w CUS pozbawia opieki tych grup społecznych, których dotykają problemy egzystencjalne. Centrum jedynie poszerza formułę wsparcia i przenosi ją w takie obszary, jak kultura, kultura fizyczna, edukacja czy szeroko pojęta profilaktyka zdrowotna i rehabilitacja medyczna. Takie podejście do wspierania lokalnej społeczności wynika z kontekstu w jakim obecnie żyjemy. Nasze społeczeństwo starzeje się, a jednocześnie cywilizacyjnie wkraczamy w kolejne obszary cyfryzacji i nowych technologii, które dotyczą życia codziennego. Taka sytuacja wymaga stałego poszerzania kompetencji w tych obszarach. Do tego dochodzą różne przejawy kryzysów zdrowia psychicznego, zmiany postaw wobec osób niepełnosprawnych, migracje czy choćby konsekwencje równouprawnienia kobiet.

O idei Centrów mówili podczas spotkania inaugurującego dopiewski CUS prof. Bogdan Skrzypczak oraz Marcin Jóźko z pracowni Lokalnych Badań Społecznych. Obaj panowie przez ostatnie miesiące intensywnie współpracowali z dyrektor gminnego OPS Magdaleną Popłońską-Kowalska i jej zespołem. Efektem tej współpracy była między innymi solidna diagnoza społeczna mieszkańców naszej Gminy. To na jej podstawie powstały zręby potrzeb społecznych i założenia do działania w najbliższym czasie. I tak wiadomo już, że wśród proponowanych form wsparcia i usług znajdą się m.in. asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością, opieka wytchnieniowa, teleopieka, poradnictwo psychologiczne, a na pierwszy ogień pójdą mobilny fizjoterapeuta, psycholog i psychiatra dla dzieci i młodzieży, program wspomagający zdrowy tryb życia i oferta wsparcia dla rodzin z dziećmi. CUS oczywiście będzie na bieżąco diagnozował potrzeby lokalnych społeczności i modyfikował oraz uzupełniał ofertę usługową. 

Podczas oficjalnego otwarcia CUS w świetlicy w Dąbrowie Wójt Paweł Przepióra podkreślał, że nikt z mieszkańców, którzy do tej pory korzystali z różnych form wsparcia OPS, nie zostanie tego wsparcia pozbawiony. Formuła Centrum zaś to bardzo dobra oferta dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się dokształcać, poszerzać wiedzę i osobiste kompetencje społeczne, rehabilitować się czy po prostu mają problem z naprawą kranu. Dziękował też dyrektor Popłońskiej-Kowalskiej oraz całemu zespołowi Ośrodka za doprowadzenie do powstania dopiewskiego Centrum Usług Społecznych. 

Głos w czasie uroczystości zabrała też zastępca dyrektora ds. strategicznych w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu Zofia Rutkowska, która nie kryjąc zadowolenia i podziwu z tak sprawnego procesu przemiany OPS w CUS, zapewniała, że ROPS podobnie jak do tej pory będzie wspierał tę inicjatywę i proponował udział w programach wsparcia środkami finansowymi. 

W spotkaniu inauguracyjnym brali udział radni, sołtysi, dyrektorzy gminnych instytucji, a także delegacje reprezentujące organizacje i instytucje społeczne. 

Zbigniew Mamys
fot. Michał Juskowiak

Wójt Gminy Dopiewo Paweł Przepióra podczas otwarcia CUS Dopiewo
Dyrektor CUS Dopiewo - Magdalena Popłońska-Kowalska
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


Michał Juskowiak