105 lat temu, zaraz po Świętach Bożego Narodzenia, wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, które zadecydowało o zachodniej granicy odradzającego się Państwa Polskiego.
Z tej okazji zachęcamy do wspólnych obchodów zwycięskiej insurekcji oraz do wywieszenia flag powstańczych.
Mieszkańców Gminy Dopiewo zapraszamy 27 grudnia 2023 r., o godz. 10.00 by wspólnie z przedstawicielami samorządu oddali hołd bohaterom lat 1918 – 1919.
Gminne obchody rozpoczną się apelem, następnie przedstawiciele władz samorządowych, delegacje ze szkół, jednostek gminnych oraz organizacji pozarządowych złożą wiązanki i znicze w miejscach pamięci związanych z bohaterami Powstania Wielkopolskiego:
Trasa przejazdu:
• Dopiewo, pod tablicą na ścianie budynku UG Dopiewo, (gdzie kilka pieśni niepodległościowych zagra Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo),
• Trzcielin, głaz z tablicą pamiątkową poświęcony ppłk. Andrzejowi Kopie,
• Konarzewo, groby: A. Kopy i proboszcza ks. Jana Laskowskiego,
• Więckowice, Pomnik Powstańców Wielkopolskich.
Powstanie Wielkopolskie, którego 105 rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku, było jednym z nielicznych zwycięskich polskich powstań i miało wpływ na kształt zachodniej granicy odradzającego się po 123 latach nieobecności na mapie Europy państwa polskiego. Działania zakończył rozejm w Trewirze 16 lutego 1919 r.
Mieszkańcy Gminy Dopiewo zapisali w Powstaniu Wielkopolskim niejedną chlubną kartę. ppłk A. Kopa (wówczas ppor., mieszkaniec Trzcielina), nie tylko stworzył oddział liczący 800 powstańców, ale także wsławił się m.in. dowodzeniem szturmem na lotnisko na Ławicy, które było miejscem strategicznym. Zdobyto wtedy sprzęt lotniczy największy łup wojenny w historii polskiego oręża, który dał początek polskiej flocie wojennej.
Ppłk. Andrzej Kopa jako komendant powiatowy Straży Ludowej w dzień po wybuchu powstania w Poznaniu zwołał zbiórkę powstańczą w okolicy dworca kolejowego w Dopiewie (wówczas ppor.). Stawiło się na nią 1200 ochotników, spośród których wybrał on 800 i stworzył oddział powstańczy Powiatu Zachodnio Poznańskiego.
Leżący na cmentarzu w Konarzewie, naprzeciw A. Kopy, były proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Laskowski (znany także ze Strajku Dzieci Wrzesińskich) poświęcił sztandar tego oddziału.
Jako dowódca A. Kopa wsławił się m.in. zwycięskim szturmem na lotnisko niemieckie w podpoznańskiej Ławicy. Przyniósł on największy łup wojenny w historii polskiego oręża w postaci 70 samolotów i uzbrojenia wartych 200 mln marek niemieckich. 50 maszyn nadawało się po przejęciu do startu (wystarczyło zamalować czarne krzyże biało-czerwoną szachownicą).
Z Więckowic pochodziło 16 uczestników Powstania Wielkopolskiego, w tym właściciele majątku - Gustaw i Alfons Brezowie. Wystawili oni posterunki na trakcie bukowskim w Więckowicach już 12 listopada 1918 r., celem pozyskiwania broni od rozbrajanych żołnierzy niemieckich, zanim wybuchło Powstanie (27 grudnia).
BS