Nieformalny klub historyków z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Dopiewo Piotrem Dziembowskim i wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Dopiewie Małgorzatą Rogal-Dropińską zainicjował pomysł publikacji o charakterze historycznym.
„Dopiewski Rocznik Historyczny”, bo tak się nazywa to wydawnictwo jest swego rodzaju przewodnikiem po miejscach i wydarzeniach w naszej Gminie, które tworzą interesujący, pełen barwnych postaci obraz z przeszłości. Swoje teksty w pierwszym zeszycie „Rocznika” publikuje sześciu autorów – oprócz wymienionych powyżej są to: Michael Fritsche, Eligiusz Tomkowiak, Sławomir Kurpiewski i Filip Michalak.
Zainteresowani lekturą będą mogli dowiedzieć się m.in. o historii portretów trumiennych rodziny Grotów; o tym na co wskazują zapisy kroniki szkoły katolickiej w Dopiewie z lat 1887 do I wojny światowej; o historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dopiewie; o „Cichociemnym” z Konarzewa czy losach wojennych Leona Dorny i Leona Nowaczyka. Każdą z ośmiu publikacji wypełnia wiele ilustracji oraz dziesiątki analiz i nazwisk. Wydawcą tego opracowania jest Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Dopiewie.
Publiczna premiera „Dopiewskiego Rocznika Historycznego” oraz spotkanie z autorami odbyło się dopiewskiej Strażnicy. Podczas spotkania uczestnicy mogli dopytać autorów o szczegóły artykułów, wziąć udział w konkursach wiedzy czy zwiedzić towarzyszącą wystawę zdjęć ślubnych pn. "Dziś początek nowej drogi, którą razem iść będziecie..."
ZM, MJ
fot. M. Juskowiak