Przejdź do treści
Dopiewski Rocznik Historyczny

Nieformalny klub historyków z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Dopiewo Piotrem Dziembowskim i wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Dopiewie Małgorzatą Rogal-Dropińską zainicjował pomysł publikacji o charakterze historycznym. 

„Dopiewski Rocznik Historyczny”, bo tak się nazywa to wydawnictwo jest swego rodzaju przewodnikiem po miejscach i wydarzeniach w naszej Gminie, które tworzą interesujący, pełen barwnych postaci obraz z przeszłości. Swoje teksty w pierwszym zeszycie „Rocznika” publikuje sześciu autorów – oprócz wymienionych powyżej są to: Michael Fritsche, Eligiusz Tomkowiak, Sławomir Kurpiewski i Filip Michalak. 

Autorzy pierwszego wydania Dopiewskiego Rocznika Historycznego
Wójt Gminy Dopiewo podczas premiery Dopiewskiego Rocznika Historycznego

Zainteresowani lekturą będą mogli dowiedzieć się m.in. o historii portretów trumiennych rodziny Grotów; o tym na co wskazują zapisy kroniki szkoły katolickiej w Dopiewie z lat 1887 do I wojny światowej; o historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dopiewie; o „Cichociemnym” z Konarzewa czy losach wojennych Leona Dorny i Leona Nowaczyka. Każdą z ośmiu publikacji wypełnia wiele ilustracji oraz dziesiątki analiz i nazwisk. Wydawcą tego opracowania jest Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Dopiewie. 

Publiczna premiera „Dopiewskiego Rocznika Historycznego” oraz spotkanie z autorami odbyło się dopiewskiej Strażnicy. Podczas spotkania uczestnicy mogli dopytać autorów o szczegóły artykułów, wziąć udział w konkursach wiedzy czy zwiedzić towarzyszącą wystawę zdjęć ślubnych pn. "Dziś początek nowej drogi, którą razem iść będziecie..."

ZM, MJ
fot. M. Juskowiak

mieszkańcy czytający książkę
Wystawa zdjęć ślubnych podczas premiery książki
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Michał Juskowiak


Michał Juskowiak