Przejdź do treści
Kwatera Siegmiu Grobów w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich - obchody Narodowego Święta Niepodległości w 2023 r.
Wójt Gminy Dopiewo w trakcie polowej mszy św. w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich

Tradycja obchodów święta 11 listopada

Gminne obchody Narodowego Dnia Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie w Dopiewie przed tablicą pamiątkową z nazwiskami powstańców wielkopolskich, znajdującą się na ścianie budynku Urzędu Gminy. Samorządowcy, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń oraz mieszkańcy, którzy postanowili skorzystać z zaproszenia, najpierw odśpiewali hymn. Wójt Gminy Dopiewo – Paweł Przepióra w przemówieniu nawiązał do wydarzeń sprzed 105 lat, kiedy to marszałek Józef Piłsudski zjednoczył porozrzucane ośrodki władzy, odbudowując naszą państwowość po 123 latach zaborów i nieobecności Polski na mapie Europy. Podkreślił znaczenie dialogu, współpracy i wzajemnego szacunku w rozwiązywaniu problemów świata i małych społeczności. 

11 listopada - przemówienie Wójta Gminy Dopiewo - Pawła Przepióry

Pamięć o wszystkich bohaterach

11 listopada 1918 r. jest dziś symbolem i przywołuje w pamięci również tych wszystkich, którzy na przestrzeni dziejów przelewali krew za Ojczyznę. W uroczystości wzięli udział uczniowie ze szkoły w Dopiewie – wyposażeni we flagi narodowe i powstańcze, a także poczty sztandarowe: Sołtysów Gminy Dopiewo, ZHP Dopiewo im. Powstańców Wielkopolskich, ZSP w Dopiewie, ZSP w Więckowicach, Szkoły w Konarzewie, Szkół nr 1 i nr 2 w Skórzewie. Uroczystość w tym miejscu zakończyło złożenie wiązanek i zniczy pod tablicą i pod głazem przed dworcem kolejowym z tablicą upamiętniającą bojowników lat 1918-1945, czyli nie tylko zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego lat 1918-1919, które przypieczętowało włączenie naszych ziem do państwa polskiego, ale i II wojny światowej 1939-1945. 

11 listopada - goście i mieszkańcy

Oddanie hołdu w miejscach pamięci

Następnie samorządowcy odwiedzili inne miejsca pamięci znajdujące się na terenie Gminy Dopiewo, gdzie również złożyli kwiaty i zapalili znicze: Pomnik Więźniów i Jeńców Obozu Pracy z czasów II wojny światowej (różnych narodowości), Pomnik płk. Andrzeja Kopy w Trzcielinie – jednego z dowódców powstańczych, mieszkańca tej miejscowości, twórcy 800-osobowego oddziału powstańczego, którego zbiórka miała miejsce dzień po wybuchu powstania, Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Więckowicach, znajdujący się przy stawie.

11 listopada - złożenie kwiatów
11 listopada - święto niepodległości

Polowa msza św. w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich

Obchody 105 rocznicy zakończyła polowa msza św. za Ojczyznę o godz. 11:00 w miejscu zwanym Kwaterą Siedmiu Grobów, znajdującym się na "Szlaku Pamięci" na terenie Lasów Zakrzewsko-Palędzkich, w których w okresie II wojny światowej Niemcy zamordowali od kilku do kilkunastu tysięcy Polaków. Tę część uroczystości współorganizowali Sołtys i Rada Sołecka Zakrzewa oraz Parafia w Zakrzewie, z udziałem Gminy Dopiewo, GOSiR i OSP Zakrzewo. Nabożeństwo poprowadził proboszcz ks. Dariusz Piasecki. Zgodnie z tradycją wzięli w nim udział mieszkańcy Gminy Dopiewo. Nie zabrakło samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń, m.in. ZHP Dopiewo, Związek Skautowy Iskra, grupa rekonstrukcyjna. Śpiewem nabożeństwo uświetnił Chór Gminy Dopiewo "Bel Canto". Bezpośrednio po mszy jej uczestnicy zaśpiewali wspólnie "Mazurek Dąbrowskiego" włączając się w ogólnopolską akcję. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową. 

AM
fot. MB, RK, AM

Polowa msza św. w Lasach Zakrzewsko-Palędzkich
Chór Bel Canto i sztandary
Złożenie kwiatów w Kwaterze Siedmiu Grobów
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


R... K...


R... K...