Przejdź do treści
Dzień Niepodległości

11 listopada

11 listopada to data symboliczna. Dla Wielkopolski odzyskiwanie niepodległości związane było z wydarzeniami, które miały miejsce po 11 listopada 1918 r., z Powstaniem Wielkopolskim (27.12.1918-16.02.1919r.), jak również z II wojną światową lat 1939 – 1945.

Zachęcamy mieszkańców Gminy Dopiewo do „niepodległościowych spacerów” - odwiedzenia w najbliższych dniach gminnych miejsc pamięci, zapalenia zniczy oraz rozwieszenia biało-czerwonych flag.  

Na terenie Lasów Zakrzewsko-Palędzkich znajdują się 4 miejsca połączone w „Szlak Pamięci”, oznakowany w zeszłym roku przez Gminę Dopiewo i obejmujący: Kwaterę Siedmiu Grobów, Kwaterę Studentów Uczelni Poznańskich, Kwaterę Duchownych i Kwaterę Zapomnianą. Idąc od strony ronda „Ofiar Pomordowanych w Lasach Zakrzewsko – Palędzkich” w stronę lasu, natrafimy przy ul. Gajowej na głaz, który rozpoczyna ten szlak. W lasach Dąbrówki, Palędzia i Zakrzewa w okresie II wojny światowej Niemcy przeprowadzili egzekucje od kilku do kilkunastu tysięcy Polaków, głównie więźniów Fortu VII – pierwszego obozu koncentracyjnego, jaki stworzyli na terenie naszego kraju. Z II wojną światową związany jest również Pomnik Więźniów i Jeńców Obozu Pracy różnych narodowości (Brytyjczyków, Francuzów i Rosjan, Żydów), znajdujący się w Gołuskach przy ul. Szkolnej. Obóz istniał w tej miejscowości w latach 1941-1943. 

Duże znaczenie ma głaz przy dworcu w Dopiewie – umieszczona na nim tablica przywołuje bojowników lat 1918-1945, a więc zarówno za czasów II wojny światowej, jak i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (1918-1919), które zadecydowało o polskości naszych ziem. Tablica z nazwiskami powstańców znajduje się na ścianie pobliskiego Urzędu Gminy. Co ciekawe niedaleko dworca i urzędu miała miejsce zbiórka powstańcza Andrzeja Kopy, komendanta powiatowego Straży Ludowej, który zorganizował 800 -osobowy oddział, a później dowodził m.in. szturmem na lotnisko w Ławicy. Pomnik ppłk. A. Kopy znajduje się w Trzcielinie, gdzie przez lata mieszkał i prowadził gospodarstwo, przy skrzyżowaniu ulicy jego imienia i ul. Środkowej. Z powstaniem tym, ale i ze Strajkiem Dzieci Wrzesińskich (1901-1902) oraz z parafią w Konarzewie, związany jest kolejny pomnikowy bohater – ks. Jan Laskowski. Głaz poświęcony proboszczowi, który święcił sztandar oddziału Kopy, stanął przy ul. Kościelnej. Powstańcom poświęcony jest też pomnik przy stawie w Więckowicach.

Przedstawiciele samorządu Gminy Dopiewo zapraszają wszystkich mieszkańców na tegoroczne obchody Dnia Niepodległości, które rozpoczną się tradycyjnie o godzinie 9.00, przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na ścianie głównego budynku Urzędu Gminy Dopiewo. Wójt Gminy Dopiewo Paweł Przepióra wraz z radnymi w asyście strażników gminnych złożą wiązanki i zapalą znicze w miejscach pamięci, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. Powstaniem Wielkopolskim (1918-1919), jak również z II wojną światową (1939-1945).

Sołectwo Zakrzewo oraz Ks. Dariusz Piasecki proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie zapraszają do udziału we mszy świętej przy „Kwaterze siedmiu grobów” w Lasach Zakrzewsko – Palędzkich. Msza polowa w intencji Polaków pomordowanych przez Niemców w okresie II wojny światowej odbędzie się 11.11 o godzinie 11.00. 

  • 9.00 - Dopiewo, Urząd Gminy Dopiewo, Tablica pamiątkowa
  • Dopiewo Głaz
  • Gołuski Głaz
  • Trzcielin Pomnik
  • Więckowice Głaz
  • 11.00 - Msza Lasy Zakrzewsko – Palędzkie, Kwatera 7 Grobów

 

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


B... S...


B... S...