Przejdź do treści
Wójt wręcza obraz Dyrektor Szkoły

130-lecie świętowała 22 września  społeczność Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie. Podczas uroczystości miała miejsce premierowa projekcja filmu, opowiadającego historię placówki ustami osób, które na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat współtworzyły szkolną rzeczywistość. Można było usłyszeć anegdoty sprzed lat, dowiedzieć się o historycznych znaleziskach ze strychu i poznać kulisy kolejnych rozbudów – powstania rotundy, centralnego ogrzewania, części modułowej i Sali gimnastycznej z pracowniami, będących następstwem przyrostu liczby mieszkańców i uczniów.

– Moim marzeniem zawsze była praca w wiejskiej szkole i to marzenie spełniło się 14 lat temu. Jak tu przyszłam, szkoła miała tajemniczy strych z lokatorami (myszami), mały pokój nauczycielski, przypominający fragment poczekalni dworcowej, salkę komputerową i osobliwą bibliotekę. Konieczny był remont.  Wówczas nasza szkoła miała 100 uczniów, obecnie 400.  Dziś nasza szkoła jest nowoczesna i bardzo dobrze wyposażona – w tablice elektroniczne, tablety, gogle, pracownie. Mamy w murach zapisaną historię, trzy części z XIX,  XX i XXI wieku – powiedziała  dyrektor szkoły Elżbieta Zapłata Szwedziak.  

Uczestnicy gali otrzymywali okolicznościową gazetkę. Rada rodziców ufundowała murale na budynku najmłodszej części - sali gimnastycznej. Jeden ze szwedzką patronką, której imię nosi od 21 lat – Astrid Lindgren, drugi z bohaterką jednej z jej sztandarowych książek – Pippi. Obraz z jej podobizną przekazał szkole, na dyrektorskie ręce, Wójt Gminy Dopiewo – Paweł Przepióra. W części artystycznej wystąpili muzykujący i śpiewający uczniowie i absolwenci oraz duet taneczny.

Obchody zostały rozpisane na dłuższy okres. Obejmują posadzenie drzewa, pod którym zostanie umieszczona informacja dla następnych pokoleń. Tu inspiracją był list w butelce z maja 1939 r. kierownika szkoły, znaleziony w wyburzanej ściance działowej, mówiący o zbliżającej się wojnie. Świętowanie 130-lecia ma zakończyć  kwitnienie 130 tulipanów, które zostały posadzone. 

AM, fot. A. Mendrala

Uczestnicy uroczystości
Wystawa
Wójt przemawia
Uczestnicy
Nowa część szkoły
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Adam Mendrala


Adam Mendrala