Przejdź do treści
Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Dąbrowie
Data wydarzenia
Organizator
Szkoła Podstawowa w Dąbrowie

Historia szkoły

Jednoklasowa szkoła katolicka w Dąbrowie została otwarta w 1893 r. Nauczano tam wówczas języka polskiego (trzy dni w tygodniu, po dwie godziny), religii (w języku polskim), a pozostałe przedmioty wykładano po niemiecku. Pierwszym nauczycielem w szkolnych murach był Pan Łykowski. 

W latach 1939-1943 w budynku szkolnym stacjonowało wojsko niemieckie. Po dłuższej przerwie szkoła ponownie otworzyła swoje podwoje 6 marca 1945 roku. Zapisało się do niej 100 dzieci. W latach 1976 – 1986 szkoła w Dąbrowie nie ponownie nie funkcjonowała, jednak po 10 latach przerwy, w roku szkolnym 1986-87, rozpoczął swoja działalność punkt filialny Szkoły Podstawowej w Dąbrówce. 

Od 2002 roku Szkoła ma patronkę. Jest nią szwedzka autorka książek dla dzieci Astrid Lindgren. Szwedzka pisarka stworzyła takie książki, jak m.in.: "Pippi Långstrump" czy "Dzieci z Bullerbyn".

Jubileusz

Swoje 130-lecie Szkoła Podstawowa świętować będzie 22 września. Obchody rozpoczną się o godzinie 14:00 w budynku szkoły przy ul. Szkolnej 41 w Dąbrowie.

Po części oficjalnej zapraszamy rodziców, dzieci, absolwentów i mieszkańców Dąbrowy do wspólnego świętowania na boisku szkolnym, gdzie na każdego czekać będzie moc atrakcji!

 

Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Rafał Król


Rafał Król