Przejdź do treści
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem

Ośrodek Pomocy Społecznej w Dopiewie oraz Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury zapraszają na spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Będzie to okazja to spotkania z tym poczytnym autorem, oraz porozmawiania na temat jego najnowszej książki: "Mein Gott, jak pięknie".

Autor wielu cykli reporterskich oraz książek

Filip Springer to pisarz i fotograf. Jest autorem książek takich jak: "Miedzianka. Historia znikania", "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Miasto Archipelag" czy "Źle urodzone". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze.

plakat - spotkanie autorskie z Filipem Springerem

Spotkanie w Konarzewie

W marcu 2023 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się jego najnowsza książka "Mein Gott, jak pięknie". Wokół właśnie tego tytułu zorganizowane zostanie spotkanie w sali widowiskowej w Konarzewie (ul. Poznańska 19) już 3 października o godzinie 17:00.

Wstęp na spotkanie autorskie z Filipem Springerem jest bezpłatny, jednak należy wcześniej się zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie: 693-290-030 lub mailowo: @email.

Wydarzenie realizowane jest ze środków budżetowych Gminy Dopiewo przeznaczonych na aktywizację społeczności lokalnej.


"Mein Gott, jak pięknie" - opis wydawcy

W maju 1787 roku do portu w Swinemünde przybija statek z sekretnym ładunkiem. Chwilę później szyper Winfried Koschke zaczyna zdradzać pierwsze oznaki obłędu. Krótko po powrocie ze swojej wielkiej podróży do Ameryki Południowej słynny Alexander von Humboldt staje na szczycie Rosengarten i mówi, że widok, jaki się stamtąd roztacza, jest jednym z trzech najpiękniejszych widoków na świecie. Jakże czarownym blagierem był pan Humboldt! Pół wieku później żona naczelnika poczty w Weissenhohe, pani Gertude Teske, patrzy, jak z jej sadu na wzgórzu znikają kolejne jabłonie. A potem i samo wzgórze. Wszystkie te historie łączą Kraina i antropocen.

Napisana z rozmachem książka Filipa Springera to na poły dokumentalna, na poły fabularyzowana opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus, nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat. Część tej opowieści rozgrywa się nad Odrą – pierwszą uregulowaną wielką rzeką w Europie; część w prakwickich lasach, w których zmagający się z własnymi demonami cesarz Wilhelm II wytępił populację jeleni. Springer przygląda się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego dziewiętnastowieczni litografowie ze Schmiedebergu, budowniczy pruskiej kolei czy ojciec polskiej fotografii Jan Bułhak. W ten sposób próbuje zrozumieć, skąd w nim to trudne do zignorowania przeczucie, że kiedyś już tam był. I czym tak naprawdę jest Kraina.

Powiązanie z wydarzeniem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
3 Październik

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem

Ośrodek Pomocy Społecznej w Dopiewie oraz Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury zapraszają na spotkanie autorskie z Filipem Springerem.
Czytaj dalej
Czas i autor dodaniaCzas i autor ostatniej zmiany


Rafał Król


Rafał Król