Rok 2022 ze względu na niezależną od Nas wszystkich sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii.  Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania.

Zachęcamy do zapoznania się z programem „Czyste Powietrze”, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Inwestycja, którą możesz sfinansować z programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.

W ramach programu można otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania na:

  • docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi,
  • zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła.

Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.

Zanim przystąpisz do programu, warto wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić,  zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.

Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.

Gminny Punkt Konsultacyjno – Informacyjny programu Czyste Powietrze
Urząd Gminy Dopiewo, ul. Leśna 1 c, 62-070 Dopiewo
tel. 61 8 906 403

Patrycja Nadstoga