29 października obyła się szóstą edycja Cross Duathlonu Żarnowiec z udziałem 207 zawodników, w tym członków aż 38 dwuosobowych sztafet, z których trzy należały do drużyny „Urząd Biega”.

Trasa (bez „grama” asfaltu) skupiona była w okolicy tzw. „Źródełka Żarnowiec”, a suma jej przewyższeń wyniosła aż 180 metrów. Zawody przy pięknej, jesiennej pogodzie rozpoczęły się przy wiacie w Żarnowcu punktualnie o godz. 12.00. Na początku zawodnicy mieli do pokonania 3 kilometrowy etap biegowy z niewielkim, ale długim podbiegiem drogą polną oraz ostrym zbiegnięciem w lesie. Od razu na prowadzenie wysunęło się kilku uczestników poprzednich crossów – Adrian Drab z Kalisza - zwycięzca z 2018 r. (był też drugi w 2017 r., piąty w 2016 r. i 4 w ub.r.), Robert Walczak z Poznania (10 w 2016 r. i 7 w 2021 r.), Michał Błajet ze Skórzewa (czwarty w 2019 i 17 r. oraz szósty w 2018 i 21 r.), Filip Mańczak z Kicina (7 w 2018 r.) oraz jeden z najmłodszych uczestników – Michał Pisanko z Dąbrowy (tegoroczny stypendysta Gminy Dopiewo). Do strefy zmian przed 16-kilometrową jazdą na rowerze jako jedyni w kat. OPEN wbiegli oni z czasem poniżej 12 minut. Wśród kobiet najszybciej I etap pobiegły: Hanna Jaraszkiewicz z Poznania, triumfatorka crossu z ub.r. Agnieszka Napierała z Rokietnicy i Anna Andrzejczak z Nowego Tomyśla.

Na etapie rowerowym, przebiegającym m.in. przez słynny „bomboskład” w Lisówkach oraz ostre zjazdy i podjazd na „żwirowni” najlepszy czas wśród pań uzyskała 16 po biegu Aleksandra Socha z Plewisk, drugi A. Napierała, trzeci czas „wykręciła” A. Andrzejczak, czwarty - Gizela Rakowska z Poznania (trzecia w 2021 r.), a piąty - najlepsza biegaczka H. Jaraszkiewicz. Wśród mężczyzn świetnie na rowerze pojechał Artur Jarzyna (Dopiewo 8ATM), drugi czas miał Marcin Nowicki z Gorzowa Wlkp., trzeci - Przemysław Olkowski z Oleśnicy, czwarty F. Mańczak, 5 – R. Walczak, a 12 był najlepszy biegacz w stawce A. Drab.

Decydujący dla końcowych klasyfikacji we wszystkich kategoriach wiekowych okazał się jak zwykle ostatni, trzeci – 4,5 km biegowy etap crossu z morderczymi zbiegami i podbiegami na tzw. single tracku w lesie oraz ze „schodami płaczu” (40 metrów w górę!) na 250 metrów przed metą. Wśród panów najlepiej z trudnościami trasy poradził sobie prowadzący od początku do końca tegorocznego Cross Duathlonu 39-letni Adrian Drab (Unit Martombike Team), wyprzedzając na mecie o 1:11 min. Roberta Walczaka (rocznik 1980, Cytadela by Night)) oraz o 2:10 min. Filipa Mańczaka – 43-letniego zawodnika klubu Aktywni Razem. Najlepszym mieszkańcem z gminy Dopiewo okazał się 14 na mecie, triathlonista UKS Lusowo Michał Pisanko (rocznik 2005).

W zawodach pań 4,5 km najszybciej ponownie przebiegła Hanna Jaraszkiewicz, ale nie zdołała odrobić strat po jeździe rowerem do Agnieszki Napierały, która po raz drugi z rzędu wygrała klasyfikację generalną kobiet. Trzecie miejsce obroniła Anna Andrzejczak (Poland NKB Chyży Nowy Tomyśl). W klasyfikacji Open Cross Duathlonu Żarnowiec 2022 A. Napierała zajęła 33 miejsce, wyprzedzając 17 pań i aż 82 mężczyzn! Najszybszą mieszkanką gminy Dopiewo była Ewa Mikuła z Dąbrówki, która w rywalizacji kobiet zajęła 10 miejsce. Jako ciekawostki tegorocznej imprezy trzeba też odnotować, że najstarszym uczestnikiem zawodów był 74-letni Eugeniusz Gryska z Konarzewa, a najmłodszym - Aleksander Kujawa ze Skórzewa (rocznik 2006).

Ciekawie było też w rywalizacji aż 38 sztafet. Wyścig Open z czasem 1:09:19 wygrał AKB Team z Rokietnicy: Jakub Napierała (biegacz, rocznik 2004) i Bartosz Napierała (kolarz, rocznik 1983). Główna w tym zasługa młodszego zawodnika, który wygrał oba odcinki biegowe (rowerzysta uzyskał 17 czas na swoim etapie) i dzięki temu podobnie jak w ub.r. ponownie stanął na najwyższym stopniu podium! Drugą lokatę  z wynikiem 1:11:00 wywalczyli „Waleczne Samce” w składzie: Kamil Sójka (rocznik 1989) – 2 czas na obu etapach biegowych i Łukasz Leśniak (r. 1983) – 7 czas na trasie rowerowej. Trzecie miejsce zajęła drużyna „Ogień z Dupy Team” (czas 1:15:02), w której z kolei główną rolę odegrał zwycięzca etapu rowerowego 37-letni Dariusz Wechman, ale dobrze biegała też pani Honorata Janowicz – 11 i 9 wynik na trasie najpierw 3 km, a potem 4,5 km. Trzecie czasy w tych biegach Marka Worocha (rocznik 1994) i 15 rezultat kolarza Wojciecha Walicha (r. 1998) dały z kolei duetowi „Ananaski” 4 miejsce w kat. Open (czas 1:15:11). Kolejne sztafety kończyły rywalizację z już ponad 8 minutową stratą do zwycięzców. Warto jeszcze podkreślić świetną jazdę dwóch rowerzystów: Dominika Galasa (rocznik 1980) z Hernik Team - drugiego czasowo na trasie 16 km oraz Artura Słomińskiego (r. 1981) z Magda&Artur Team Aktywny Stęszew, który „wykręcił” trzeci czas wśród wszystkich startujących. Najmłodszym wśród 76 uczestników sztafety był 16-letni Michał Starczyński z Team Aktywny Stęszew / JTeaM2, a najstarszym - 72-letni Lech Andrzejewski ze Skórzewa z duetu Lech&Piotr.

Niemal wszyscy zawodnicy na metę przybiegli zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy, a każdy z nich otrzymał pamiątkowy, bardzo oryginalny medal. Na uczestników czekała pyszna kanapka i gorąca herbata,
a na stoisku KGW Dopiewo „kobiety z pasją” można było zakupić smaczną grochówkę oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach z rąk Zastępcy Wójta Dopiewa – Pawła Jazy, Marcina Napierały – dyrektora GOSiR w Dopiewie oraz przedstawiciela sponsorów Pawła Owczarzaka (RowerTramp), odbierali oryginalne nagrody rzeczowe. W rozmowach kuluarowych dało się słyszeć opowieści o sprawnej organizacji, atmosferze i słonecznej pogodzie, podkreślającej jeszcze mocniej walory przyrodnicze trasy, która dostarczyła uczestnikom crossu niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza tym, którzy w tej imprezie wystartowali po raz pierwszy. A byli to m.in. mieszkańcy tak odległych miejscowości jak Oleśnica, Katowice, Gorzów Wlkp., Miastko, Wrocław, Bydgoszcz, Krobia, Wolsztyn, Nowa Sól czy Strzelce Krajeńskie.

A oto jak imprezę podsumował Dyrektor GOSiR w Dopiewie Marcin Napierała: - „Zawody, zawodami, ale jako organizator - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, nie jesteśmy sami. Dziękujemy za tyle miłych słów i docenienie naszej pracy. To naprawdę budujące i motywujące”. Partnerami imprezy byli: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Konstantynowo, E1 Gokart Halowy Tor Kartingowy, RowerTramp Paweł Owczarzak, Mornel.com, KS TRITOUR – PHO3NIX, MedKlinika, Puromedica, a patronat medialny sprawował Nasz Głos Poznański. Bez obecności druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z Dopiewa, Palędzia i Zakrzewa, strażników Straży Gminnej oraz wspaniałych wolontariuszy też nie można by sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić tej imprezy”. 

Pełne wyniki Cross Duathlonu Żarnowiec 2022 dostępne są na stronie  https://duathlonzarnowiec.pl/, a mnóstwo zdjęć, m.in. autorstwa świetnego fotografa Tomasza Szwajkowskiego, będzie można wkrótce znaleźć na stronie www.gosir.dopiewo.pl.

M. Frąckowiak