XX Jubileuszowa edycja Powiatowego Turnieju Boccia, w której uczestniczyły 22 drużyny z Warsztatów Terapii Zdjęciowej, Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy, z Pobiedzisk, Puszczykowa, Swarzędza, Drzązgowa, Stęszewa, Lisówek, Konarzewa oraz Poznania, odbyła się 22 października br, na hali GOSIR w Dopiewie. Ta lubiana przez uczestników turnieju paraolimpijska dyscyplina wywodzi się od włoskiej gry w bule.

Panie Bogdanie, dzisiaj mamy dwudzieste jubileuszowe spotkanie sympatyków Boccia, jakie były początki?

- Zaczynaliśmy w Dopiewie, od spotkania trzech zespołów. Dzisiaj  jest z nami jedenaście Stowarzyszeń, tworzących ponad dwadzieścia drużyn. A chętnych do udziału jest jeszcze więcej. Nie możemy zaprosić wszystkich chętnych, musielibyśmy przekształcić turniej na dwudniowy.

Dlaczego boccia?

– Byliśmy pionierami tej gry w regionie. Pierwsze piłki sprowadziliśmy ze Szwecji. I tak, rok po roku w powiecie poznańskim powstało coraz więcej drużyn.

Jak długo i jak należy się przygotować do turnieju?

- Uczestnicy turnieju przed jego rozpoczęciem solidnie trenują, przygotowując jak najlepsze techniki. Warto dodać, że w naszych rozgrywkach mogą także uczestniczyć osoby szczególnie poszkodowane przez los. Mają one specjalne rynny, które są ustawione pod odpowiednim kątem, tak aby ich piłka była jak najbliżej tej białej.

Co chciały, Pan przekazać uczestnikom?

– Czciałbym podziekowac wszystkim: opiekunom i drużynom za przybycie i zaangażowanie w sportowe zmagania, uczestnikom za dostarczone emocje, Wójtowi Gminy Dopiewo dr Pawłowi Przepiórze za słowa wsparcia przed rozgrywkami, Tomaszowi Woźnicy, Zastępcy Dyrektora PCPR w Poznaniu za wręczenie pucharów, redaktorom gazety Filantrop za zaangażowanie w problemy tej społeczności. Każdy kto podejmuje wyzwanie sportowe jest już zwycięzcą.

Bogdan Maćkowiak, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Komornikach, organizator rozgrywek.

W generalnej klasyfikacji zwyciężyła drużyna WTZ ze Swarzędza, a kolejne miejsce zajęła drużyna z WTZ Pobiedziska i ŚDS z Puszczykowa. Uczestnicy oraz zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, które wręczyli wspomniani Bogdan Maćkowiak oraz Tomasz Woźnica. Powiatowy Turniej Boccia to nie jedyna impreza organizowana przez Stowarzyszenie “Promyk”. Oprawę muzyczną spotkania sportowego, zagwarantowała Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.

Już w najbliższy piątek, 28 października wielu uczestników turnieju spotka się podczas Powiatowego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik”.

BS. fot. BS