Koncertami w partnerskiej francuskiej Gminie Maen Roch, chór Gminy Dopiewo Bel Canto rozwijał na przełomie września i października współpracę i przyjacielskie kontakty z chórem Coglais w Bretanii.

Artyści zagrali koncerty m.in. w Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Saint Brice en Cogles, gdzie byli wyczekiwani przez tamtejszych podopiecznych. Wystąpili też w kościele parafialnym St-Pierre na skalistej wyspie pływowej w zatoce Mont-Saint-Michel, na kanale La Manche.

Kulminacyjnym punktem wizyty w Maen Roch była niedziela, gdzie podczas porannej Mszy Św., chór zapewnił oprawę muzyczną. Po południu w tym samym kościele odbył się koncert trzech zaprzyjaźnionych chórów: Chór Bel Canto (Dopiewo, Wielkopolska, Polska), Chór Coglais (Maen Roch, Bretania, Francja), Chór Konserwatorium Mayenne (region Kraj Loary, Francja). Kościół wypełnił się po brzegi okolicznymi mieszkańcami, a wspólne koncertowanie trwało prawie trzy godziny. Każdy z chórów zaprezentował się po kolei, ale śpiewacy przygotowali również podczas warsztatów repertuar, który zaprezentowali wspólnie w języku polskim, francuskim czy łacińskim -  to m.in. „Les Champs-Elysees”, „Se Canto”, „Hej sokoły” czy „Szła dzieweczka do Laseczka”.

Podczas czterodniowego pobytu sporo czasu chórzystom wypełniały wspomniane wyżej warsztaty. Dzięki takiej współpracy, w obu gminach na bieżąco odbywa się aktywizacja seniorów (chórzystów), którzy nawiązują kontakty, uczą się wspólnie języków obcych i pielęgnują więzi polsko-francuskie.

Wyjazd Chóru Bel Canto był współfinansowany ze środków publicznych gminy Dopiewo.

MJ
fot. MJ, ED