Jesień, to w kalendarzu rolniczym czas wykopków. Jest to także wspaniała okazja do świętowania staropolskich obrzędów wśród lokalnej, wiejskiej społeczności. W tym roku, 23 września, na terenie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie odbędzie się uwielbiane przez wszystkich mieszkańców Święto Pieczonego Ziemniaka. Tym razem, okoliczności są podwójnie wyjątkowe - Szkoła obchodzi jubileusz 20-lecia nadania jej imienia Astrid Lindgren, a po drugie, na szkolnym boisku zostanie oficjalnie otwarta nowa część rekreacyjna dla wszystkich uczniów. I chociaż szwedzka pisarka jak i jej literacki dorobek cieszą się wśród dzieci niezmiennie ogromną popularnością, tak otwarcie nowych atrakcji na szkolnym placu zabaw budzi jeszcze więcej emocji, (szczególnie wśród młodszych uczniów szkoły).

Warto zaznaczyć, że głównym inicjatorem odnowienia szkolnego boiska stała się grupa rodziców, którzy we współpracy z Radą Rodziców SP w Dąbrowie, wpadli na pomysł stworzenia nietuzinkowego jarmarku, oficjalnie nazwanego Czarodziejskim Kiermaszem. Inicjatywa stała się jeszcze ciekawsza, kiedy okazało się, że bazarek prowadzony będzie on-line, za pośrednictwem mediów społecznościowych. Czarodziejski Kiermasz polegał na licytowaniu przedmiotów wykonanych techniką hand-made, bonów, voucherów, ubrań itd, pochodzących w dużej mierze od lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców Gminy Dopiewo. Główną ideą, która przyświecała organizatorom, było zaangażowanie jak największej ilości rodziców uczniów we wspólny projekt, który dzięki pozyskanym funduszom, pozwoli na zrealizowanie dodatkowych celów, nie mieszczących się w corocznym budżecie szkoły.

Cała akcja przerosła najśmielsze oczekiwania rodziców - kilka tygodni prowadzenia wirtualnego kiermaszu, pozwoliło na uzbieranie niemałej kwoty. Dzięki temu, w połączeniu z pieniędzmi przekazanymi przez Radę Rodziców oraz datków pochodzących z czerwcowego festynu szkolnego, zakupione zostały sprzęty pozwalające na jeszcze przyjemniejsze spędzanie czasu na szkolnym boisku. Do największych atrakcji bez wątpienia zaliczyć można tyrolkę - jedną z ulubionych rozrywek dzieci na świeżym powietrzu. Oprócz tej nietuzinkowej konstrukcji, rodzice zadbali również o coś dla starszych uczniów i tych najmniejszych: miejsce do tzw. street workoutu oraz bezpieczną i wygodną huśtawkę typu “bocianie gniazdo”.

Oficjalne otwarcie nowej części placu zabaw nastąpi 23 września, podczas Święta Pieczonego Ziemniaka, godzina od 17.00 do 20.00 na boisku szkolnym.

Aleksandra Dobieżyn, fot: Anna Skwara i Katarzyna Wojcieszyk