Podobnie jak w ubiegłym roku w ostatnią niedzielę wakacji obył się Rowerowy Rajd Rodzinny „Życie Bez Uzależnień” zorganizowany przez Ośrodek PoMOCy Społecznej w Dopiewie w partnerstwie z Gminną Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury w Dopiewie, Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Dopiewie, Urzędem Gminy Dopiewo, Komisariatem Policji w Dopiewie.  

Trasa rajdu składała się z 6 punktów tematycznych z obszaru uzależnień:

  1. HEJT STOP: Skórzewo, Filia Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, ul. Ks. Stanisława Kozierowskiego 1.
  2. FONOHOLIZM STOP: Gołuski, Świetlica wiejska, ul. Polna 4.
  3. HAZARD STOP: Dopiewiec, „Leśne stoliki” / Leśniczówka, ul. Wierzbowa 29, (na skraju lasu w Dopiewcu).
  4. NARKOTYKI STOP: Dopiewiec, Parking przy budynku Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, Dopiewiec, ul. Szkolna 11.
  5. ALKOHOL STOP: Konarzewo, Sala widowiskowa Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, Konarzewo, ul. Poznańska 19.
  6. PRZEMOC STOP: Dopiewo, Ośrodek Pomocy Społecznej w Dopiewie i  Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury, Dopiewo, ul. Konarzewska 12.

Meta Rajdu znajdowała się w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, przy Szkole Podstawowej na ul. Malinowej 41 w Dąbrówce.

Odwiedzając punkty można było zdobyć wiedzę nt. uzależnień jak również odwiedzić Gminną Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Dopiewie oraz filie biblioteczne w Dąbrówce oraz w Skórzewie. Na każdym punkcie rajdu uczestnicy otrzymali tematyczną przypinkę. Zdobywcy minimum 3 różnych przypinek zostali nagrodzeni upominkiem na mecie rajdu – rowerowym plecakiem. Każdy mógł wziąć udział w konkurencji sportowej lub wypełnić test profilaktyczny pogłębiając przy tym wiedzę nt. uzależnień. Odwiedzający punkty w Dopiewcu i Konarzewie, mogli skorzystać z narkogogli i alkogogli, które służą do demonstracji skutków używania narkotyków i alkoholu.

Na mecie rajdu na rodziny czekało wiele atrakcji, m.in. zajęcia kuglarsko- cyrkowe, malowanie twarzy, występy szczudlarzy, żywe maskotki, rowerowe show, Teatr Kamishibai – Listy z Afryki , przejazd quadem zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarna z Palędzia oraz  znakowanie rowerów przez Komisariat Policji w Dopiewie. Dla chętnych nie zabrakło także waty cukrowej oraz popcornu, jak również smakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń z Dopiewa i Konarzewa.

Rowerowy Rajd Rodzinny „Życie Bez Uzależnień” okazał się doskonałą formą połącznia aktywności fizycznej z profilaktyką.

Zachęcamy mieszkańców z Gminy Dopiewo do kontaktu w celu skorzystania ze wsparcia- Pozwól sobie i innym pomóc: https://opsdopiewo.pl/  :

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Dopiewie, ul. Konarzewska 12, (tel. 618148 020),

- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dopiewie, ul. Konarzewska 12-informacje na temat możliwości podjęcia terapii, zgłoszenia uzależnionego członka rodziny, uzyskania wsparcia psychologicznego, prawnego możesz uzyskać kontaktując się osobiście lub telefonicznie (tel.785232369, 881332201 lub 618148020),

- Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Dopiewie, ul. Konarzewska 12- Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy ze strony osoby najbliższej skontaktuj się osobiście lub telefonicznie (tel. 785232369 lub 618148020).

OPS
fot. MJ