Gminne Dożynki w Dopiewie miały w tym roku charakter przede wszystkim religijny, podobnie jak przed rokiem. Rozpoczęły się mszą dziękczynną  w kościele parafialnym, a zakończyły koncertem i poczęstunkiem.

Każdy uczestnik otrzymał przypinki własnoręcznie robione z kłosów zbóż, kwiatów polnych i wstążek, rozdawane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dopiewa. „Kobiety z Pasją” KGW Dopiewo po raz pierwszy w tym roku, zasiliły swoją obecnością korowód, ubrane w barwne stroje, zaniosły do ołtarza własny wieniec dożynkowy. Najmłodsza członkini KGW „Kobiety z Pasją” - Viktora została twarzą okładki wrześniowego numeru „Czas Dopiewa”. Część z przypinek przygotowały również panie z KGW Palędzie.

Zanim rozpoczęła się msza, przed kościołem uformował się szpaler, w którym do świątyni szli ministranci, poczty sztandarowe, przedstawiciele wsi, którzy nieśli wieńce, chleb, kosze z plonami i dary, a za nimi kapłani.  

Mszę odprawiało 4 kapłanów – proboszczowie parafii w Dopiewie – ks. Marek Kina, Konarzewie – ks. Adam Sczaniecki i Skórzewie – o. Dariusz Laskowski oraz pochodzący z pobliskiego Trzcielina przedstawiciel Kurii Metropolitalnej - ks. Krystian Sammler. Jemu przypadło w udziale kazanie. Odniósł się w nim do swoich rolniczych korzeni, podkreślił rolę polskiego rolnika w budowaniu naszej państwowości, wyjaśnił czym jest dziękczynienie i zaapelował o szacunek dla rolników i pracy na roli, przestrzegając przed ekoterroryzmem.

O muzyczną oprawę dożynek zadbał Chór Gminy Dopiewo „Bel Canto” i Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo. Po mszy dała ona koncert, prezentując na schodach przed kościołem utwory rozrywkowe. Uczestnicy dożynek kontynuowali świętowanie, słuchając dęciaków i rozmawiając - przy kawie, herbacie i ciastku. Wśród nich byli samorządowcy, w tym gospodarze gminy – wójt Dopiewa - Paweł Przepióra i przewodniczący rady Leszek Nowaczyk oraz wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak i wójt Tarnowa Podgórnego – Tadeusz Czajka. Nie zabrakło reprezentantów Kółek Rolniczych, Kółek Wędkarskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich i mieszkańców przywiązanych do tradycji.

W dwie poprzedzające gminne uroczystości niedziele, msze dożynkowe zostały odprawione w innych parafiach z terenu gminy Dopiewo – Konarzewie, Skórzewie, a także Niepruszewie (do której należy część sołectwa Więckowice).

album ze zdjęciami - tutaj

AM/BS

Fot. BS, MJ, AM