Muzyczne wakacje chóru Bel Canto.

Mimo wakacji chór Bel Canto miał w sierpniu 2 występy. Na Podzamczu, w Koźminie, 14 sierpnia wzięliśmy udział w V edycji uroczystego koncertu na 966 głosów, pod hasłem: „790-lecia Koźmina Wielkopolskiego”. Na program złożyły się utwory patriotyczne powszechnie znane i lubiane, zapisane na stałe w naszej tradycji kulturowej. W koncercie pod batutą dyrygenta koźmińskiego chóru Kaspra Ekerta wzięło udział 11 chórów z Wielkopolski a po występie dyrygenci chórów dostali pamiątkowe statuetki. Po koncercie organizatorzy zaprosili chórzystów do wspólnej biesiady śpiewaczej.

25 – 27 sierpnia byliśmy wspólnie z zespołem kameralnym Amici Canti z Buku w Konstancinie - Jeziorna na zaproszenie Stowarzyszenia LGD Źródło w Buku, w ramach projektu współpracy „Muzycznie i Turystycznie”. Była to wizyta studyjna na terenie LGD Perły Mazowsza, finansowana
z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Po przybyciu na miejsce przywitał nas Burmistrz Konstancina – Jeziorny, Kazimierz Jańczuk wraz z zastępcą Ryszardem Machałkiem, którzy oprowadzili uczestników wycieczki po nowoczesnym ratuszu. W sali konferencyjnej odbyło się spotkanie, na którym zapoznaliśmy się z historią gminy, jej sukcesami i problemami.

Wieczorem podczas uroczystej kolacji, razem z nami byli przedstawiciele LGD Perły Mazowsza. Po posiłku oba zespoły wykonały krótki spontaniczny recital. Wspólna biesiada trwała do późnych godzin wieczornych. Podczas tego wyjazdu zwiedziliśmy w Rembertowie Grójeckim modrzewiowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie oba zespoły wspólnie zaśpiewały pieśń „Jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie”.

W Czersku zobaczyliśmy Zamek Książąt Mazowieckich, a w 350-letniej Górze Kalwarii, miejscowości założonej przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego, jako Nowa Jerozolima, zatrzymaliśmy się w niewielkim kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach, w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. W restauracji Borowina zasmakowaliśmy regionalnych mazowieckich potraw.

Zakończeniem naszego wyjazdu był koncert w parku zdrojowym w Konstancińskim Domu Kultury Willa Hugonówka. Razem z nami wystąpił zespół kameralny Amici Canti z Buku i dudziarz Romuald Jędraszak - mistrz sztuki dudziarskiej, instruktor Młodzieżowej Kapeli „Koźlary”
ze Stęszewa.

Ewa Depa

Fot. arch. Bel Canto, MW, BS