R

ower to jest świat - śpiewał swego czasu Lech Lanerka. I coś w tym jest: dla wielu jednoślad to nie tylko jeden ze środków transportu, ale po prostu sposób na życie. Sprawdźmy zatem, co okolice Poznania oferują tym, którzy złapali bakcyla bicykla.

Na długich dystansach

Przez aglomerację poznańską przebiega kilka długodystansowych szlaków rowerowych. Najdłuższe wycieczki można zaplanować korzystając z międzynarodowego szlaku EuroVelo 9 zwanego Bursztynowym, prowadzącego znad Bałtyku po Adriatyk. Poznański Węzeł Rowerowy nad Jeziorem Maltańskim jest miejscem, gdzie zbiegają się szlaki regionalne: Szlak Stu Jezior, Piastowski Trakt Rowerowy i Ziemiański Szlak Rowerowy. Cały powiat poznański (i nie tylko) można przejechać na szagę Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym albo okrążyć, korzystając z Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania: szlaku w kształcie koła z siedmioma „szprychami” – szlakami łącznikowymi. Żadnej konkretnej trasy nie narzuca natomiast gra turystyczna Rowerem wokół Poznania, jednak wskazówki do odczytania jej hasła końcowego rozsiane są aż w 14 gminach.

W Puszczy Zielonce

Wśród lasów i jezior Puszczy Zielonki wytyczono dwa pierścienie rowerowe wraz z 12 szlakami łącznikowymi. Uwzględniając jeszcze Cysterski Szlak Rowerowy otrzymujemy gęstą sieć, umożliwiającą elastyczne planowanie eskapad na dwóch kółkach. Miłośnicy kolarstwa górskiego od niedawna mogą też skorzystać z 16 kilometrów tras Maximus Singletrack między Annowem i Mielnem. Do miejsca startu od strony Owińsk dojeżdża się obok białego roweru Ryszarda Walerycha, upamiętniającego tragicznie zmarłego wytrawnego rowerzystę i krajoznawcę. Listę wybranych rowerowych akcentów w rejonie Puszczy Zielonki zamyka mural na ścianie hali sportowej w Czerwonaku, promujący aktywność osób z niepełnosprawnościami jeżdżących rowerowymi wózkami.

Wokół Wielkopolskiego Parku Narodowego

Na terenie Lubonia, sąsiednich Komornik i Poznania funkcjonują kompatybilne systemy rowerów miejskich, które umożliwiają przejazdy przy użyciu jednego konta. Na ulicach sąsiedniego Puszczykowa i Mosiny można z kolei spotkać żółto-czarne rowery funkcjonującego tam z powodzeniem społecznego projektu Darmowy Rower Małomiasteczkowy. Popularne DRooMy przydają się choćby na szlakach Nadleśnictwa Babki: Rogalińskim, Łabędzim i Szlaku Warty albo na trasie rowerowej gry turystycznej TRInO Rogaliński Park Krajobrazowy. Szlakiem majestatycznych dębów. Rowerzyści mogą też skorzystać z oferty… Mosińskiej Kolei Drezynowej, by drezyną rowerową dojechać do samego serca Wielkopolskiego Parku Narodowego. Północnymi obrzeżami parku przebiega Pierścień Rowerowy dookoła Gminy Dopiewo – najdłuższy z tamtejszych szlaków rowerowych, liczących łącznie ponad 60 km. Co istotne, szlaki łączą się również z podobnym systemem czterech oznakowanych tras w sąsiedniej gminie Tarnowo Podgórne, o długości nieco przekraczającej 100 km.

Komfortowo i bezpiecznie

Asfaltowe drogi rowerowe, wolne od ruchu samochodowego, to świetna opcja na bezpieczną wycieczkę rowerową, szczególnie dla najmłodszych. Taką przejażdżkę umożliwia droga Słonawy-Stobnica. Trasę o długości 12 km z wygodnymi miejscami postoju poprowadzono śladem dawnej linii kolejowej wzdłuż południowych obrzeży Puszczy Noteckiej. Wycieczkę można również odbyć w wariancie rowerowo- … wodnym: najpierw spływ tratwą kajakową z Przystani Kowale w Obornikach, a powrót rowerem. Bardzo komfortowo jeździ się również drogą rowerową Biedrusko-Radojewo prowadzącą obok Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn. Od przyszłego roku wycieczkę będzie można przedłużyć wykorzystując nową kładkę pieszo-rowerową w Owińskach.

W Kórniku i w Śremie

W Kórniku wśród rowerzystów popularna jest promenada imienia Wisławy Szymborskiej. Przejeżdżając tą trasą nad Jeziorem Kórnickim, koniecznie trzeba zobaczyć efektowną instalację Czerwony Peleton, ustawioną na Prowencie. Na terenie gminy na rowerzystów czeka Borówiecki Ring Rekreacyjny i Kórnicki Pierścień Rowerowy. Nie ma też problemu, by za znakami jednego ze szlaków dojechać na liczne Szlaki Rowerowe Regionu Śremskiego. Na dwóch kółkach można też przemierzać trasy tamtejszych Questów Regionu Śremskiego (szczególnie quest Z narodowym akcentem!), które rower mają nawet w swoim logo. W samym mieście działa Śremski Rower Miejski (prowadzony przez tego samego operatora, co Sucholeski Rower Gminny). Miejskie bicykle doskonale sprawdzą się na leniwej przejażdżce nadwarciańską promenadą albo dogodny środek transportu na plażę nad Jeziorem Grzymisławskim.


Turystyczne PLOTki”: w ramach cyklu wspólnie z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną (PLOT) przybliżamy nasze atrakcje i ofertę naszych sąsiadów, by zachęcić do mikroturystyki – samodzielnego zwiedzania najbliższej okolicy i poznawania mniej lub bardziej znanych turystycznych perełek okolic Poznania.


Piotr Basiński/Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna


Foto:1.2.3.4.5.6 - rowerem_przez_gmine_dopiewo_fot._archiwum_urzedu_gminy_dopiewo.