Przedstawiamy Wam DOP - samiczkę żurawia, urodzoną  w tym roku na terenie Gminy Dopiewo, której na początku lipca zostało założone  urządzenie do monitoringu satelitarnego – ufundowane przez Gminę Dopiewo. Logger dostarczać będzie ornitologom z  Polskiej Grupy Badań nad Żurawiem (Polish Crane Research Group) informacje online – takie m.in. jak: współrzędne geograficzne, wysokość, prędkość, temperatura. Zebrane w ten sposób i przekazane satelitarnie informacje poszerzą wiedzę na temat gatunku, pozwolą  poznać nieznane nauce fakty z życia  ptaków i poprawić ich ochronę.

Wspomniana grupa badawcza związana jest z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Ufundowane przez Gminę Dopiewo urządzenie jest pierwszym, które znajdować się będzie w wyłącznej dyspozycji tej grupy - będzie ona mogła je wykorzystywać bez ograniczeń. Urządzenie zostało założone zdrowemu osobnikowi, który przed zimą wybierze się w pierwszą podróż o własnych skrzydłach w cieplejsze rejony Europy lub Afryki. Dane z migracji i pobytu będą przekazywane przez logger, posiadający baterie słoneczne, online.

Zachęcamy przedsiębiorców do włączenia się w program i zakup kolejnych urządzeń. Będziecie nie tylko mogli pochwalić się uczestnictwem w proekologicznym programie, ale również nadać ptakowi imię i otrzymywać okresowe raporty z jego aktywności. Pytania związane z uczestnictwem w programie, można zadać e-mailowo, pisząc  bezpośrednio do badaczy: blazej.nowak11@gmail.com .

Znajdujące się na terenie gminy Dopiewo Trzcielińskie Bagno, będące częścią  Wielkopolskiego Parku Narodowego, jest siedliskiem kilkudziesięciu gatunków ptaków. Na terenach podmokłych spotkać tam można m.in. żurawie, a wśród gałęzi sąsiadujących z nimi drzew, - wilgi. Żuraw o imieniu DOP i wilga o imieniu EWO są od ponad 10 lat maskotkami gminy Dopiewo.

AM, fot. Polish Crane Research Group