Sukces polskich uczniów na 63. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Kosma Kasprzak - zdobył srebrny medal na 63. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Kosma to mieszkaniec gminy Dopiewo, laureat 1 edycji Dopiewskiego Talentu, absolwent Szkoły Podstawowej nr 1 im. Fryderyka Chopina w Skórzewie, obecnie uczący się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Zakończyła się 63. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna. Znakomite wyniki na zawodach uzyskali nasi młodzi matematycy, którzy wywalczyli dla Polski cztery srebrne i dwa brązowe medale. Olimpiada odbyła się w stolicy Norwegii (6-16 lipca).

Wyniki polskiej reprezentacji

W klasyfikacji drużynowej Polska reprezentacja uplasowała się na dwunastym miejscu. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Chin – każdy z nich zdobył maksymalną liczbę punktów. Na drugim miejscu znalazła się Korea Południowa, a na trzecim Stany Zjednoczone.  

Z wynikiem 33 punktów srebrne medale dla Polski zdobyli: 

Korneliusz Obarski – uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie,

Mateusz Gabzdyl – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.

Korneliusza Obarskiego i Mateusza Gabzdyla tylko jeden punkt dzielił od złotego medalu. 

Srebrny krążek z Oslo przywiozą również: 

•    Kosma Kasprzak – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (31 punktów), absolwent Szkoły Podstawowej nr 1 w Skórzewie.
•    Marek Zbysiński – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie (30 punktów).

Zdobywając 28 punktów, brązowe krążki wywalczyli:

Antoni Buraczewski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

Mateusz Rajs – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Przewodniczącym polskiej drużyny był Łukasz Bożyk, a jego zastępczynią Dominika Regiec.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna 

To najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich. Olimpiada jest najstarszą olimpiadą przedmiotową – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 w Rumunii. Polska trzykrotnie – w roku 1963, 1972 i w 1986 – była gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej.

Uczestniczy IMO (International Mathematical Olympiad) mierzą się z zadaniami, do rozwiązania których potrzeba nieszablonowego myślenia i dużej wiedzy teoretycznej. Podczas zawodów rozwiązują sześć zadań (po trzy każdego dnia), ocenianych w skali 0-7. Zadania dotyczą różnych dziedzin matematyki: algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki. 

Serdecznie gratulujemy naszym matematykom! 

tekst i fot. arch. Ministerstwo Edukacji i Nauki