Sportowcy z Gminy Dopiewo złotymi medalistami Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

W dniach 28 do 30 maja, Poznań był gospodarzem rywalizacji 115 sportowców z niepełnosprawnościami z całego kraju. To zawodnicy judo i kolarstwa, którzy w stolicy Wielkopolski rywalizowali o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022. Judocy z naszej Gminy Dopiewo zdobyli złote medale podczas tej imprezy, które mogą otworzyć naszym sportowcom drogę do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. Zawody były rozgrywane na obiektach kompleksu Malta (kolarstwo) oraz na hali sportowej Akademii Judo zrzeszającej najliczniejszą grupę sportowców z niepełnosprawnościami w Polsce.

12. Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2022 rozgrywane są w pięciu etapach. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja), za nami także zmagania w Bydgoszczy (20-22 maja), w Poznaniu (28-30 maja) a kolejne dwa etapy Igrzysk odbędą się w Warszawie (3-5 czerwca) Kielcach (4-7 lipca). Łącznie w Igrzyskach udział weźmie ponad 1000 sportowców rywalizujących w 12 dyscyplinach sportowych: gimnastyka, wrotkarstwo, tenis, pływanie, bocci, kolarstwo, judo, piłka nożna, siatkówka, lekka atletyka, koszykówka i badminton. 

W zawodach judo w Poznaniu rywalizowało aż 61 sportowców z  8 Regionalnych Oddziałów Olimpiad Specjalnych z różnych województw Polski. W tej licznej grupie zawodników również walczyli judocy z naszej Gminy Dopiewo: Andżelika Stachowiak (Drwęsa) oraz Aleksander Dziamski (Zakrzewo), którzy od wielu lat trenują tą japońską dyscyplinę sportu w  Akademii Judo Poznań pod profesjonalny okiem trenera Dariusza Migdałka (Dopiewiec). Obydwoje nasi sportowcy zdobyli złote medale Igrzysk zapisując się w ten sposób w historii Olimpiad Specjalnych w Polsce, ponieważ obecna edycja tych Igrzysk jest pierwszą, w której rywalizowali judocy. Teraz Andżelika i Aleksander należą do pierwszych MISTRZÓW w judo Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbywają się co 4 lata. Nasi judocy wykonali pierwszy ważny krok w kierunku udziału w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Berlinie w 2023.

Sukcesy judoków z naszej gminy są efektem ogromnego zaangażowania trenera Dariusz Migdałka, który jak widać rozwija skutecznie umiejętności sportowe osób z niepełnosprawnościami jednocześnie cały czas przez wiele lat utrzymuje w swoich wychowankach niegasnący zapał do sportu. Efektem są sukcesy sportowe oraz radość z każdej chwili spędzonej z trenerem.

Piotr Dziamski