„Tajemnice” to wydarzenie patriotyczne, które odbędzie się 14 czerwca 2022 r w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Głowne uroczystosci odbędą się w  Kwaterze Siedmiu Grobów w Lesie Zakrzewsko – Palędzkim, z udziałem: Wojska Polskiego (kompania honorowa i orkiestra) , przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i Kuratorium, młodzieży szkolnej i nauczycieli ze wszystkich szkół w gminie, pocztów sztandarowych i władz samorządowych.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Początek: godz. 11:00.  Dojazd od 10.40 przy ul. Gajowej zapewni wahadłowy bus. Po apelu poległych, przemówieniach, salwie honorowej i występie Orkiestry Wojsk Powietrznych z Poznania, uroczystość będzie kontynuowana na leśnej polanie Koła Łowieckiego 113 „WILK”, gdzie szkolny zespół muzyczny z ZSP Dopiewo pod kierunkiem Marcina Mańki zagra koncert pieśni patriotycznych. Na miejscu będzie można również zobaczyć wozy i mundury z tamtego okresu. Odbędą się również targi jednostek wojskowych. Dla wszytskich uczestników przwidziany jest poczęstunek wojskowy.

Program:

Kwatera Siedmiu Grobów w Lasach Zakrzewsko - Palędzkich - wjazd wahadłwym busem od ul. Gajowej w Zakrzewie godz. 10.45, Powrót ok. 12.00

 • Powitanie gości i okolicznościowe wystąpienia
 • Uroczysty Apel Pamięci przy Kwaterze Siedmiu Grobów
 • Złożenie wiązanek i zniczy
 • Zakończenie części oficjalnej uroczystości
 • Przejście na polanę Koła Łowieckiego.

Polana Piknikowa - Koła Łowieckiego 113 „WILK” - wjazd od ul. Wierzbowej w Dopiewcu

 • Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną
 • Koncert pieśni patriotycznych
 • Targi jednostek wojskowych, stoiska wystawią: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Poznaniu, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu.
 • Poczęstunek.

Kwatera 7 Grobów w lasach zakrzewskichZbrodnia w lesie

W kompleksie leśnym na terenie Gminy Dopiewo, zwanym przez jednych Lasami Palędzko – Zakrzewskimi lub Lasami Zakrzewsko – Palędzkimi przez drugich, w okresie II wojny światowej zostało zamordowanych przez Niemców, w masowych egzekucjach, do kilkunastu tysięcy Polaków. Byli to głównie więźniowie poznańskiego Fortu VII: powstańcy wielkopolscy, naukowcy, studenci, harcerze, nauczyciele, duchowni, ziemianie, urzędnicy, działacze społeczni i polityczni. Ginęli od strzałów w tył głowy. Ciała zakopywano w dołach śmierci. W 1944 r. Niemcy, opuszczając teren, próbowali zatrzeć ślady zbrodni – wykopywali szczątki ofiar, palili i ponownie zakopywali, a teren obsadzali drzewami. Po wojnie część miejsc udało się zidentyfikować. Zacieranie śladów przez Niemców uniemożliwiło ustalenie dokładnej liczby zamordowanych, których mogło być od kilku do kilkunastu tysięcy. Las stał się dla nich zbiorową mogiłą.

Szlak Pamięci Narodowej - dł. trasy 5 km

Zachęcamy do wędrówek szlakiem, na którym znajdują się oznaczone do tej pory 4 miejsca pamięci: Kwatera Studentów Uczelni Poznańskich, Kwatera Siedmiu Grobów, Kwatera Zapomniana i Kwatera Duchownych. Przy każdej kwaterze zamontowana została drewniana tablica informacyjna. W 2018 r. rondo na drodze wojewódzkiej 307 Poznań- Buk zostało nazwane Rondem Ofiar Pomordowanych w Lasach Zakrzewsko – Palędzkich. Artykuł z wydarzenia - TUTAJ. Z tego ronda można dojechać do „Gajówki”, gdzie rozpoczyna się „Szlak Pamięci Narodowej”.

Więcej informacji znajdziesz - TUTAJ.  

 

 

Trasport autobusami dowóz Seniorów i Gości:

 • Wyjazd o godz. 10.45 z ulicy Gajowej do Kwatery 7 Grobów

 • Powrót z Kwatery 7 Grobów na ulicę Gajową ok. godz. 12.00

Data wydarzenia: 
2022-06-14 11:00