W dniach 25. – 29. kwietnia  2022 dwanaścioro uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce wzięło udział w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży w Poczdamie pod Berlinem.

Tematem projektu, realizowanego wspólnie przez pięć dni z grupą dwanaściorga uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły - IGS Lindenfeld w Offenbach pod Frankfurtem nad Menem była praca i współpraca oraz przewijająca się na każdym kroku samoorganizacja.

W poniedziałek, 25.04 przybyliśmy wczesnym popołudniem na miejsce. Po krótkim spacerze po malowniczej okolicy nad jeziorem Tiefsee oraz  małej przekąsce przyszedł czas na podział pokoi, poznanie się i zapamiętanie podczas licznych zabaw imion wszystkich 32 uczestników projektu (24 uczniów z obu szkół, po dwie nauczycielki, dwie prowadzące oraz dwie pośredniczki językowe). Następnie młodzież podzieliła się na  polsko-niemieckie czteroosobowe grupy, które przy wsparciu dorosłych przez kolejne 4 dni przygotowywały dla wszystkich śniadania, obiady i kolacje. Zadaniem każdej z grup było ustalenie, co będziemy jedli, przygotowanie listy zakupów, pójście po nie do pobliskiego Netto, przygotowanie posiłku oraz posprzątanie po nim. Za każdym razem trzeba było uwzględnić w menu nietolerancje pokarmowe, wegetarian oraz tych, którzy nie jedzą wieprzowiny, co czasem było nie lada wyzwaniem.

Dwa razy dziennie, po śniadaniu, do którego zasiadaliśmy wspólnie o godzinie 9.00 oraz po obiedzie, młodzież brała udział w warsztatach – seminariach, na których realizowano w ciekawy sposób tematy związane z doradztwem zawodowym, między innymi  kompetencje konieczne do pracy w zespole, poznawano swoje mocne strony oraz podczas czwartkowego spotkania online z doradcą zawodowym omawiano także  życzenia uczestników odnośnie wymarzonego zawodu. Ciekawym doświadczeniem była gra miejska, podczas której młodzież w małych  grupach przeprowadzała krótkie wywiady z napotkanymi w centrum mieszkańcami Poczdamu – przedstawicielami różnych zawodów i szukała odpowiedzi na wcześniej zapisane pytania.

W programie spotkania nie zabrakło długiego spaceru po Poczdamie i wizyty w niezwykłym  Parku Sans Sousi, zbudowanym podczas panowania Fryderyka II Wielkiego. W  ostatni wieczór nie obyło się także bez pożegnalnej imprezy – zaplanowanej i w całości zorganizowanej przez młodzież.

Od pierwszych chwil obie grupy integrowały się mocno ze sobą i komunikowały głównie za pomocą angielskiego. Język niemiecki obecny był podczas warsztatów i posiłków, kiedy to prowadzące podsumowywały wcześniejsze wydarzenia i przedstawiały plan na kolejne godziny i dni pobytu.

Wieczory spędzaliśmy integrując się w pokojach lub na spacerach, przechadzając się promenadą wzdłuż jeziora Tiefsee oraz grając w siatkówkę plażową na pobliskim placu zabaw.

A kiedy nadszedł czas pożegnania, nie zabrakło łez – wszyscy czuliśmy się tam ze sobą tak dobrze i trudno  było nam się ze sobą rozstać.

O tym, jak bardzo udany był to wyjazd niech zaświadczą wspomnienia z tych pięciu dni spisane przez jego uczestników podczas podróży powrotnej do Polski.

Zapraszamy do lektury.

Joanna Malicka i Natalia Dziadko


„W Poczdamie było mega fajnie. Poznałam dużo nowych przyjaciół i nauczyłam się bardziej angielskiego i niemieckiego. Popłakałam się, jak musieliśmy już jechać do domu,  a ludzie, których poznałam, są wspaniali. Będę za nimi tęsknić.”

Oliwia H.

„Ogólnie wyjazd bardzo mi się podobał. Ludzie i atmosfera była niesamowita. Bardzo podobała mi się praca zespołowa. Dziękuję za wyjazd. „

Agata F.

„Najlepszy wyjazd w moim życiu. Atmosfera, jaką dostarczyli nam nowo poznani ludzie, była cudowna. Chwile, które spędziliśmy wszyscy razem, były niezapomniane. Szkoda jedynie, że trwało tp tylko 5 (niesamowitych) dni. Dziękuję za cudowny wyjazd.”

Zuzanna T.

„Uważam, że wyjazd był bardzo udany, ale szkoda, że trwał tak krótko. Poznałam tam wiele fajnych osób. Nauczyliśmy się większej samodzielności, jak i podszkoliliśmy się w języku niemieckim. Chciałabym wziąć w tym udział jeszcze raz ?”

Zuzanna J.

„Było super. Całe 5 dni, wszystkie minęły tak szybko. Tylko 5 dni, a czuję się jakbym z tymi ludźmi żył od 10 lat.”

Mateusz N.

„Na wyjeździe wspaniale spędziłam czas, poznałam dużo wspaniałych osób i zwiedziałam kilka cudownych miejsc. Dzięki tym 5 dniom moja galeria wspomnień została wzbogacona i wiem, ze nigdy nie zapomnę tego tygodnia.”

Julia L. i Hania G.

„Ten wyjazd był wspaniały. Poznałem wielu nowych, cudownych ludzi. Zajęcia były naprawdę ciekawe. Zwiedziłem wiele pięknych miejsc.”

Maksymilian K.

„Podczas pobytu tam doświadczyłam innego życia. Poznając te osoby codziennie byłam szczęśliwa. Podczas zajęć, które były bardzo dobrze zorganizowane, można było się pośmiać. Była to najlepsza podróż w moim życiu.”

Gosia L.

„Wyjazd bardzo mi się podobał. Mimo krótkiego czasu (5 dni) udało mi się zakolegować z większością nowo poznanych osób. Poznałam cudownych ludzi oraz przepiękne miasto. Dowiedziałam się o swoich kompetencjach.”

Olga G.

„Wyjazd do Poczdamu był wspaniałym, nowym przeżyciem. Poznałam tam niesamowitych ludzi i dużo się od nich nauczyłam. Nigdy nie zapomnę jak wiele dało mi te pięć dni. „

Zosia T.

„Na wyjeździe odwiedziłam kilka wspaniałych miejsc. Mogłam też poznać wiele nowych osób i miło spędzić z nimi czas. Zajęcia były bardzo interesujące, a spędzanie czasu wolnego bardzo ciekawe.”

Zosia D.