Pod linię ukraińsko – rosyjskiego frontu wyjechała 11 maja 2022 r. z Dopiewa karetka pogotowia. Samochód, który kilka lat służył dopiewskiej Przychodni NZOZ „Prima – Med” został przekazany do Ukrainy przez jej właściciela i lekarza – dra Ahmada Fazę na ręce Weroniki Marczuk – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy. Obydwoje zostali przy okazji udekorowani medalami „Labor Omnia Vinci” przez przedstawicieli Towarzystwa Hipolita Cegielskiego w Poznaniu – prezydenta dra Mariana Króla i sekretarza Dominika Górnego. W spotkaniu uczestniczył Paweł Jazy – zastępca Wójta Gminy Dopiewo, który pogratulował wyróżnienia społecznikom. Wielokrotnie przyczynili się oni swoją działalnością do krzewienia idei pracy organicznej, dając przykład innym jak „zwyciężać - pracując”.

- Kapituła podjęła decyzję o uhonorowaniu „Hipolitami” dwóch wspaniałych osób w uznaniu dla ich działalności społecznej, charytatywnej i obywatelskiej. Nie ma bardziej symbolicznego momentu na dekorację niż przekazanie karetki, bo dzisiaj wszyscy jedziemy na sygnale wrażliwości i dobra – powiedział Dominik Górny.

- Ten medal jest wyrazem podziękowania za serce i stosunek do innych ludzi. Niech Hipolit Wam szczęści! – dodał Marian Król, który przedstawił sylwetkę patrona medalu i towarzystwa - Hipolita Cegielskiego, będącego dla Wielkopolan człowiekiem czynu i symbolem pracowitości.

- Jeśli ta nasza karetka uratuje choć jedno ludzkie życie, spełni swoje zadanie. Szukałem sposobu, jak najlepiej ją przekazać. W nawiązaniu kontaktu z panią Weroniką pomógł mi znajomy z Towarzystwa Hipolita Cegielskiego. Jestem Arabem i w dzieciństwie czułem bliskość wojny. Pamiętam pomoc społeczeństw z krajów europejskich. Mimo różnic kulturowych potrzeby ludzkie podczas wojny, dotyczące bezpieczeństwa i niesienia pomocy, są podobne. Jestem lekarzem, więc pomaganie drugiemu człowiekowi jest wpisane w moją zawodową aktywność - wytłumaczył Ahmad Faza.

Ahmad Faza pochodzi z Jordanii i mieszka w Polsce od 50 lat, jest dermatologiem i przedsiębiorcą, prezesem Stowarzyszenia Kultury Arabskiej „Arabia” w Poznaniu. Doktor jest człowiekiem skromnym. Nie chciał oficjalnego przekazania, a zrobiło się międzynarodowo. Towarzystwo H. Cegielskiego od kilku lat pomaga Ukrainie. Współpracuje z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim ze Lwowa. W lwowskim Muzeum Jana Pawła II znajduje się figura Matki Boskiej z drewna drzewka oliwkowego, które rosło w Palestynie, z dedykacją w języku arabskim i tłumaczeniem. Darczyńcą tej figury, o czym mało kto wie, jest również dr Ahmed Faza.

Zanim karetka opuściła Gminę Dopiewo, podjechała pod Gminny Magazyn Pomocy Humanitarnej, gdzie samorządowi wolontariusze wypełnili ją materiałami higienicznymi i żywnością. Zostaną one przekazane na Ukrainę - bo szkoda by było wolnego kursu. Karetka, już na terenie Ukrainy, za Lwowem, zostanie odebrana przez 76. Brygadę Piechoty Morskiej i odjedzie w stronę frontu, zgodnie z dyspozycją ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia.

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy przekazało wcześniej, za wschodnią granicę Polski, 4 karetki i 15 innych samochodów dla służb medycznych. Jej prezes - Weronika Marczuk jest Ukrainką mieszkającą w Polsce od ponad 30 lat, jednocześnie pełni funkcję wiceprezes Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

- Staramy się pomagać. Dostarczamy samochody i inne dary, ale opiekujemy się też dziećmi, które przyjechały do Polski z 5 domów dziecka, w sumie 300 dzieci. Sytuacja nie jest łatwa, bo potrzebna jest pomoc psychologiczna. Rzeczywistość jest bardziej przejmująca od tego, co widać w telewizji - powiedziała prezes Marczuk. Mamy w stowarzyszeniu wywieszone dwie flagi ukraińską i polską. Jedna moja noga, ta mocniejsza jest tutaj w Polsce, ale druga jest w Ukrainie, mimo że większość życia mieszkam w Polsce. Łatwiej mi zrozumieć, co czują moi rodacy, ich ból.

W zeszłym roku Weronika Marczuk wydała książkę „O!Ukraina”, w której przybliża swoją ojczyznę Polakom. Ma zamiar opracować podobne wydawnictwo przybliżające Ukraińcom Polskę. 

- Album „O!Ukraina” był moim marzeniem od dawna. Zawiera 30 tematów, które zawsze interesowały Polaków. To podsumowanie 30 lat stosunków polsko - ukraińskich i moich 30 lat w Polsce. Ciekawostki, fakty, rzeczy nieznane. Nie jest to wyłącznie moje dzieło. 10 tematów powierzyłam rozmówcom. O dyplomacji opowiada ambasador Jan Piekło, o kulturze Czesław Śpiewa, o piłce nożnej Mariusz Lewandowski. Jest też 30 przepisów kuchni ukraińskiej. Udało mi się to wszystko połączyć i opatrzeć zdjęciami – powiedziała autorka.
- Moim zamiarem jest też przygotowanie książki o Polsce dla Ukraińców. Gdybym mogła się rozdwoić, to bym się wzięła za jej pisanie. Byłaby ona inna od tej, o której myślałam. Z pewnością byłaby przydatna dla Ukraińców, których tylu znalazło się w Polsce. Sprawa jest aktualna, tylko czasu na razie brakuje - dodała.

Adam Mendrala

Fot. UG Dopiewo / Beata Spychała, Adam Mendrala, Michał Juskowiak

Przekazanie karetki - Ahmad Faza i Weronika Marczuk

Przekazanie karetki