Mieszkanki Gminy Dopiewo – rowerzystka Paulina Frelich w parze z psem Majką, zostały wicemistrzyniami świata w bikejoringu podczas tegorocznych Mistrzostw Świata we francuskim Pledran 28.04-1.05.2022 r. Bikejoring to wyścigi rowerowe w terenie, w których pies zaprzęgowy biegnie przed jednośladem na lince.

Niewiele dzieliło Paulinę i Majkę od złota. W przejeździe pierwszego dnia były w swojej kategorii bezkonkurencyjne, uzyskując 4 sekundy przewagi. Podczas przejazdu następnego dnia wywrotka „zabrała” nieco czasu i jedną trzecią rowerowej kierownicy duetowi z Dopiewca, który przekroczył linię mety jako drugi. Paulina i Majka obroniły tytuł wicemistrzyń świata, ustępując jedynie Polce szwedzkiego pochodzenia Silvii Strandberg z psem Giro, której zwycięstwo również nie przyszło gładko, bo po drodze straciła łańcuch. Polki mimo perturbacji były szybsze od kilkudziesięciu zespołów walczących w kategorii „kobieta – senior”.

W mistrzostwach wzięło udział 800 zawodników i 1000 psów z całego świata. Oprócz rowerzystów z psami na linkach startowali również biegacze.

Paulina kilka razy zdobyła Puchar Polski. Ma na swoim koncie wiele tytułów mistrzowskich. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, aktualną wicemistrzynią Polski, mistrzynią Czech, Niemiec, Słowacji. Należy do Klubu Psich Sportów Zaprzęgowych „Wataha Północy”. Oprócz bikejoringu laury zdobywa startując w psich zaprzęgach z saniami.Trenuje psy zaprzęgowe od 12 lat. Z mężem ma ich 9. Zajmuje się też psią fizjoterapią  prowadzi sklep zoologiczny (happy-fizjo.pl, happy-zoo.pl)..

Gmina Dopiewo wsparła wyjazd Pauliny i Majki na Mistrzostwa Świata w Pledran.

Adam Mendrala

Fot. Arch. Pauliny Frelich

 

Wicemistrzynie świata 2022 w bikejoringu