Sprzątając po swoim psie, dbasz o estetykę gminy oraz chronisz zdrowie swoje i swoich bliskich.

Twój pies – Twój obowiązek!
Dlaczego nie sprzątamy po swoich psach? Bo się wstydzimy. Wychodząc ze swoim psem kilka razy dziennie, wiemy, że wrócimy w to samo miejsce jeszcze tego samego dnia, jutro, pojutrze i za miesiąc?
Efekt psich kup widzimy codziennie praktycznie wszędzie. Nie możemy udawać, że stan wspólnej przestrzeni to nie nasz problem. Sprzątnięcie psiej kupy to tylko chwila. Nie ma się czego wstydzić! Mój pies – moja psia kupa i wyłącznie moja sprawa, żeby to posprzątać.

Przypominamy, że nie posprzątanie pozostawionych przez psa nieczystości może stanowić podstawę do ukarania w związku z naruszeniem art. 145 kodeksu wykroczeń (kw) oraz 54 kw (niedopełnienie obowiązku wynikających z przepisów porządkowych np. Regulaminu o utrzymaniu porządku i czystości w gminie wydanym na podstawie art. 4 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.), za który grozi mandat do 500 zł. Ponadto, za niedopełnienie obowiązku w zakresie trzymania zwierzęcia pod nadzorem tj. wykroczenie z art. 77 par. 1 kodeksu wykroczeń, można otrzymać mandat do 250 zł, natomiast z art. 77 par. 2 kw. do 500 zł.


Wspólna przestrzeń,
aby prowadzone działania edukacyjno – informacyjne przyniosły efekt, wspólnie musimy pamiętać o swoich obowiązkach. W wielu miejscach przypominają o tym specjalne tabliczki. Ponadto zebrane odchody należy wrzucić do najbliższego z ponad 800 koszy na terenie gminy. Warto zaznaczyć, że ponad 100 jest żółtych przeznaczonych specjalnie na psie kupy. Każdy może małymi działaniami zadbać o najbliższą okolicę.

Niesprzątnięcie powoduje choroby!
Nieczystości pozostawiane przez zwierzęta to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim epidemiologiczny. Kontakt z psimi lub kocimi odchodami niesie ryzyko zakażenia patogennymi bakteriami oraz pasożytami. Lekarze pediatrzy przestrzegają, że zabawa w zanieczyszczonym piasku lub na skażonym trawniku może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego ludzi (m.in. tasiemca psiego, tasiemca bąblowca, glisty psiej), a w szczególności naszych dzieci począwszy od biegunek, a skończywszy na utracie wzroku czy uszkodzeniu wątroby i nerek.
Tak więc, sprzątanie po swoim psie jest jedynym skutecznym elementem w zapobieganiu chorobom, na które szczególnie narażone są dzieci bawiące się na trawinkach i w piaskownicach.

Inne obowiązki właściciela psów
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela. Każdy zobowiązany jest do wyprowadzania pupila na smyczy, a w przypadku psów uznanych za rasy agresywne również w kagańcu.
Gdy pies znajduje się na posesji, należy pamiętać o zamykaniu furtki oraz bram wjazdowych, aby uniknąć wybiegania psa poza obszar posesji. Decydując się na posiadanie psa właściciele posesji, powinni również zabezpieczyć ogrodzenie w taki sposób, aby pies nie miał możliwości przeskoczenia przez nie. Przebywanie psa bez nadzoru poza terenem posesji stwarza niebezpieczeństwo dla osób postronnych oraz dla samego psa. Innym obowiązkiem jest również posiadanie aktualnych szczepień zwierzaka.


Jeśli widzisz samotnego psa, prowadzonego bez smyczy lub w przypadku pogryzień, agresji czy przetrzymywania zwierząt w złych warunkach prosimy o zgłaszanie do Straży Gminnej w Dopiewie przy ul. Łąkowej 5a tel. 512 457 977 lub na Policję.
 

MJ fot. MJ

Kosze na śmieci w Skórzewie