Znajdujące się na terenie gminy Dopiewo Trzcielińskie Bagno jest  siedliskiem kilkudziesięciu gatunków ptaków i częścią Wielkopolskiego Parku Narodowego. Na terenach podmokłych spotkać tam można m.in. żurawie, a wśród gałęzi drzew, sąsiadujących z terenem bagiennym - wilgi. Żuraw o imieniu DOP i wilga o imieniu EWO są od ponad 10 lat maskotkami gminy Dopiewo.

Zachęcamy ekologicznie „zakręconych” przedsiębiorców do wsparcia programu monitoringu satelitarnego żurawi z Wielkopolskiego Parku Narodowego, realizowanego przez Polską Grupę Badań nad Żurawiem (Polish Crane Research Group). Urządzenie do monitoringu satelitarnego daje informacje on-line o wyposażonym w nie osobniku, w przeciwieństwie do obrączki, którą trzeba odczytać w terenie „z ptaka”. Są zakładane zdrowym, młodym osobnikom.

Poszukiwani fundatorzy urządzeń do satelitarnego monitoringu.

Urządzenia z łącznością satelitarną są drogie. Wraz z rocznym abonamentem i ubezpieczeniem kosztują kilka tysięcy złotych. Dlatego poszukiwani są przez badaczy fundatorzy takich urządzeń. Wspierając projekt, firma może pochwalić się faktem uczestnictwa w proekologicznym przedsięwzięciu. Może mieć dostęp do bieżących informacji o „swoim podopiecznym”. Może informować na swojej stronie internetowej o jego losach. - Zebrane w ten sposób i przekazane satelitarnie informacje zwiększają wiedzę na temat gatunków, pozwalając ustalić nieznane nauce fakty z ich życia, poprawić ich ochronę. Nawet co kilka minut mogą być przekazywane „z żurawia” takie dane jak: współrzędne geograficzne, wysokość, prędkość, temperatura.- mówi Błażej Nowak z Polish Crane Research Group. Jeśli chciałbyś zostać fundatorem lub masz pytania związane z uczestnictwem w programie monitoringu żurawi, napisz bezpośrednio do badaczy: blazej.nowak11@gmail.com .

Adam Mendrala

Fot. Błażej Nowak

więcej: Czas Dopiewa, nr kwietniowy z 2022 - s. 17-19 - żeby przejść, kliknij tutaj

Zóraw w Wielkopolskim Parku Narodowym