Po okresie przygotowawczym Mateusz Lange w perfekcyjny sposób otworzył sezon na kortach otwartych, wygrywając w kwietniu w turnieju na Cyprze - zarówno w grze pojedynczej (w finale pokonał rewelacyjnego miejscowego zawodnika N. Sclearenko 6:2, 6:0, który w półfinale pokonał greckiego zawodnika I.Kalanov’a (1) turniejową  „jedynkę” – a Mateusz w półfinale pokonał w swoim najtrudniejszym meczu turnieju swojego partnera deblowego z Łotwy A. Zagars’a (2 ) – „dwójkę” turniejową 3:6,6:3, 6:4. Po przerwie na odpoczynek nastąpił finał debla, który w fantastyczny sposób wygrała para - turniejowa - Mateusz Lange/ Arturs Zagars – 6:2, 6:2 z parą grecko/cypryjską Bampiniotis/ Megalemos, którzy w półfinale pokonali turniejową deblową „dwójkę”.

Romuald Lange


Tenisowy talent z Pokrzywnicy z wielkim marzeniami

Mateusz Lange z Pokrzywnicy jest jednym z 4 stypendystów sportowych Gminy Dopiewo (spośród 16 wyłonionych w tym roku), którym przyznano najwyższą kwotę stypendium 400 zł miesięcznie.

Jak większość najlepszych polskich młodych tenisistów trenuje on i uczy się w SAT - Sopockiej Akademii Tenisowej (w II klasie tamtejszego Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego), a na turniejach reprezentuje barwy Organizacji Środowiskowej AZS Poznań. Jego największy dotychczasowy sukces to zdobycie w ubiegłym roku w wieku 15 lat Mistrzostwa Polski Kadetów w grze podwójnej (w Szczecinie był rok młodszy od większości rywali!). W 2021 r. zajął też 2 lokatę w deblu w Halowych Mistrzostwach Polski Kadetów w Pszczynie i został powołany do reprezentacji Polski do lat 16. Wcześniej był wielokrotnym młodzieżowym Mistrzem Wielkopolski w grze pojedynczej i deblowej oraz zwycięzcą kilkunastu ogólnopolskich turniejów. Na Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 14 w Gdańsku wywalczył brązowe medale w singlu i deblu.

Większość z 4 tysięcy złotych przyznanego stypendium M. Lange zamierza przeznaczyć na koszty dofinansowania wyjazdów na imprezy poza granice naszego kraju, które niestety nie są małe. W lutym br. był już np. na turnieju Tennis Europe U16 w Siauliai na Litwie, gdzie zajął drugie miejsce w grze pojedynczej
i trzecie w deblu, a następnie został powołany na zgrupowanie kadry Polski w Warszawie (dlatego nie mógł osobiście uczestniczyć podczas Gali wręczania stypendiów w hali GOSiR 24.02). W kwietniu rywalizował najpierw na Cyprze w turnieju rangi 2 w ramach Tennis Europe U16, a potem w hiszpańskim VIC, gdzie dostał się do turnieju głównego rangi 1 (również w ramach Tennis Europe U16). W maju w planach ma rozpoczęcie startów w turniejach ITF 18 - na początek w Albanii i na Litwie, czyli rywalizację ze starszymi od siebie aż o 2 lata tenisistami…

Zapytany przez nas o swoje największe marzenie Mateusz Lange odpowiedział: „Marzenie… hm… - bycie nr 1 na świecie w tenisie chociażby jeden tydzień… Poza tym udział w turniejach „Wielkiego Szlema”, zwłaszcza w Australia Open i Wimbledonie, a tak bardziej przyziemnie - udział w przyszłym roku
w juniorskim turnieju Wielkiego Szlema”. Kolejnym marzeniem 16-letniego mieszkańca gminy Dopiewo jest usiąść w bolidzie Formuły 1 i pokonać chociażby jedno okrążenie jakiegoś toru, bo Mateusz w wolnym czasie najbardziej lubi oglądać dobrą koszykówkę i właśnie wyścigi Formuły 1, które uwielbia – ma nawet specjalną aplikację w telefonie, umożliwiającą na bieżąco śledzenie danego wyścigu!

Trzymamy zatem kciuki za spełnienie tych ambitnych marzeń oraz dalsze dobre wyniki sportowe naszego młodego tenisisty, o których w miarę możliwości postaramy się oczywiście informować.

Opracował: Mariusz Frąckowiak (GOSiR w Dopiewie)
Fot. archiwum Mateusza Lange