8 maja po raz dziewiąty wystartuje Wings for Life World Run. Gospodarzem polskiej edycji biegu jest Miasto Poznań,  tym razem trasa przebiega również przez gminę Dopiewo. Miejsc w biegu stacjonarny już nie ma. Alternatywą dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w największym charytatywnym biegu świata, jest bieg z aplikacją.

Światowy Bieg gości w stolicy Wielkopolski od samego początku. W 2014 roku, w Poznaniu biegacze po raz pierwszy wyruszyli do ucieczki przed Samochodem Pościgowym z Malty. Od tamtej pory, nawet po zmianie miejsca startu na Międzynarodowe Targi Poznańskie w 2018 roku, uczestnicy ruszali na ulice miasta, aby później kierować się na wschód przez mniejsze miejscowości. W tym roku kształt trasy zmieni się diametralnie.

START I PIERWSZA PROSTA

Tak jak podczas wszystkich edycji rozpoczynających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, start usytuowany będzie na pl. Św. Marka. Jednak tym razem uczestnicy ruszą w drugą stronę i opuszczą teren bramą przy ulicy Bukowskiej. Z bramy skręcą dwukrotnie w prawo w Roosevelta, a potem w lewo na Most Dworcowy w stronę Matyi. Zostawiając po swojej prawej stronie dworzec PKP, centrum handlowe, a jeszcze kawałek dalej Pomnik Powstańców Wielkopolskich i poznański AWF, pobiegną cały czas prosto szeroką ulicą Królowej Jadwigi, która za mostem Jadwigi przerzuconym nad rzeką Wartą, przechodzi w Bolesława Krzywoustego.

PIERWSZE KILOMETRY

Na Rondzie Rataje biegacze skręcą w prawo, w Zamenhofa. Ulicą tą przemierzą całą dzielnicę Rataje, gdzie czekać na nich będzie pierwszy punkt odżywczy. Pierwsza „piątka” na zegarkach sportowych uczestników wybije na rondzie Starołęka, na którym ponownie skręcą w prawo i skierują się w stronę Wildy.

ALEJA TRIUMFALNA

Biegacze ponownie przekroczą Wartę mostem Przemysła I. Ulicami Hetmańską i Grochowską, przebiegając pod wiaduktem kolejowym, dotrą na Grunwald. Tam kolejny punkt odżywczy. „Dycha” to skrzyżowanie Grochowskiej z Grunwaldzką, gdzie ci, których do tej pory nie dogoni Samochód Pościgowy, skręcą w lewo. Do tego miejsca, w grze zostaną już głównie wytrawni biegacze. Pozostali ukończą wcześniej. Będą mogli unieść ręce w górę w geście zwycięstwa i spokojnie wrócić tramwajami i autobusami na start.

WRZUCAMY WYŻSZY BIEG

Biegnący żwawym tempem uczestnicy Grunwaldzką dotrą na Junikowo – od południa mijając stadion Kolejorza, czyli piłkarskiej dumy Poznania. Z Grunwaldzkiej skręcą w prawo w Cmentarną i udadzą się brzegiem Lasku Marcelińskiego. Zaczną się tam tereny o mniej gęstej zabudowie. Niecały kilometr od skrzyżowania czeka na nich trzeci punkt żywieniowo-regeneracyjny, gdzie będą mogli uzupełnić zapasy energii. Znak, że przebiegli 15 km wypadnie w miejscu, w którym ulica Cmentarna przechodzi w Owczą. Z Owczej trzeba będzie skręcić w lewo w Złotowską, a ze Złotowskiej w prawo w Skórzewską. Punkt żywieniowy będzie tuż przed skrzyżowaniem z Bukowską.

AMBITNI BIEGACZE PRZYSTĘPUJĄ DO ATAKU OPUSZCZAJĄC GRANICE POZNANIA

Samochód Pościgowy od dłuższego czasu będzie już na trasie, a uczestnicy będą sobie z tego doskonale zdawali sprawę. Znak informujący o pokonaniu 20 km zobaczą na Bukowskiej, skąd skręcą w prawo w Wierzbową. Z Wierzbowej w lewo w Batorego – w kierunku Batorowa, dalej pod S11 w stronę Lusowa i Tarnowa Podgórnego, gdzie rozpoczną 30. kilometr.

WALKA O NAJLEPSZE MIEJSCA NA ŚWIECIE

Dalej trasa prowadzi bocznymi drogami: koło pałacu w Jankowicach (35 km), przez Ceradz Dolny (40 km), Grzebienisko, Wierzeję (45 km), Wilkowo, Grodziszczko (50 km), Brzozę i Niepruszewo (55 km). Omija Jezioro Niepruszewskie i kieruje się w stronę Zakrzewa, gdzie wypada 65. km. Tutaj także punkty odżywcze będą rozlokowane co około 5 km. 66,2 km w 2021 roku przebiegł drugi na świecie Darek Nożyński. Jeśli ktoś zostanie jeszcze na trasie po osiągnięciu tak dobrego rezultatu, będzie mógł kontynuować bieg w stronę Tarnowa Podgórnego i dalej wzdłuż już przebiegniętego jej fragmentu.

Bieg rozpocznie się 8 maja 2022, o 13:00 polskiego czasu. Znamy już trasę, której możecie się dokładnie przyjrzeć na mapie. Szykujcie się na piękne widoki, gorący doping kibiców i wspaniałą atmosferę!

Data wydarzenia: 
2022-05-08 13:00
mapa biegu