W Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce odbyło się wyjątkowe spotkanie. W ramach innowacji pedagogicznej „Lekkoatletyka – królowa sportu” gościliśmy piątkę wybitnych polskich lekkoatletów. Olimpijczycy, mistrzowie świata, Europy, wielokrotni mistrzowie naszego kraju w sprincie. Specjaliści w biegu na 400 m: Tomasz Czubak, Jacek Bocian, Marcin Marciniszyn, Robert Maćkowiak i Paweł Januszewski. Uczniowie mogli poznać największe sukcesy polskich czterystumetrowców, wysłuchać odpowiedzi na wiele ciekawych pytań oraz zobaczyć na ekranie wspaniałe momenty polskiego sportu.

  • Paweł Januszewski, który obecnie prowadzi program Atleci na antenie telewizji Polsat i jest pomysłodawcą, motorem napędowym akcji Biegam bo lubię, min. pięknie przedstawił kulisy biegu po złoty krążek na 400 m przez płotki w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie.
  • Tomasz Czubak, który obecnie pracuje jako strażak, odpowiedział dlaczego dystans 400 m nazywany jest pogromcą prawdziwych mężczyzn. Jego rekord Polski w biegu na 400 m z czasem 44,62 s króluje już od ponad 23 lat!
  • Jacek Bocian, który aktualnie jest zawodowym żołnierzem podkreślił  jak ważne jest by aktywnie iść przez życie, niezależnie od tego ile ma się lat i o tym jak on sam dba o swoją formę na sportowej emeryturze.
  • Marcin Marciniszyn - również zawodowy żołnierz, przedstawił jak wyglądają przygotowania sportowców, jaki trud oraz wyzwania podejmują w drodze na szczyt.
  • Robert Maćkowiak, nauczyciel naszej szkoły, lider grupy „lisowczyków”, opowiedział o korzyściach płynących z uprawiania sportu, poznawaniu ciekawych miejsc na świecie podczas sportowej kariery oraz przedstawił kulisy występów w Igrzyskach Olimpijskich i złotego medalu polskiej sztafety 4 x 400m. z mistrzostw świata w Sevilli.

W trakcie spotkania obejrzeliśmy bieg po złoto z Sevilli i halowych mistrzostw świata w Lizbonie. Rekord Polski naszej sztafety 2:58:00 od 25 lat jest nie do pobicia. Projekcja każdego materiału filmowego kończyła się olbrzymią owacją ze strony uczniów, zwłaszcza gdy Robert Maćkowiak na ostatnich metrach wyprzedził reprezentanta USA podczas mistrzostw w Lizbonie i wpadł na metę jako pierwszy, zapewniając naszej sztafecie złoty medal.

W spotkaniu, na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli wychowania fizycznego, udział wziął Wójt Gminy Dopiewo Paweł Przepióra. Spotkanie bardzo trafnie podsumował Wójt Gminy, który podkreślił, że patrząc na naszych mistrzów można wysnuć wniosek, że mimo olbrzymiej liczby sukcesów, są to takie same osoby jak każdy z nas, a droga do sukcesu wiedzie poprzez systematyczną pracę i zaangażowanie. Wyraził nadzieję, że może właśnie w tej sali, wśród dużej liczby młodych ludzi jest przyszły mistrz Świata czy Europy. Ściskajmy mocno kciuki i pamiętajmy jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna, zwłaszcza w życiu najmłodszych.

ŁB