Turnieje finałowe GP pod dyktando gospodarzy

12 i 13 lutego w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie odbyły się turnieje finałowe XX Grand Prix w piłce nożnej ORLIKÓW i ŻAKÓW o puchar Prezesa Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Pawła Wojtali, pod honorowym patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego oraz Wójta Gminy Dopiewo dr Pawła Przepióry.

12.02 rozegrane zostały zawody Orlików z udziałem 8 drużyn, które miesiąc wcześniej wystąpiły w komplecie także w I turnieju cyklu GP. W wyniku losowania zostały one podzielone na dwie grupy, a rozstawione były 2 najlepsze z nich w styczniowym turnieju, tj. AP Reissa Kościan I oraz AP Wilki Dąbrówka.

Obie te drużyny wygrały swoje grupy – Wilki pokonały 7:0 KS Koronę Zakrzewo, 5:0 KS Orkan Konarzewo oraz 5:0 AP Reissa Kościan II, która zajęła 2 miejsce w gr. A.

Z kolei AP Reissa Kościan I w gr. B wygrała 7:0 z Canarinhos Skórzewo i 5:1 z UKS Lider Swarzędz oraz zremisowała 0:0 z drugą w tabeli Akademią GKS Dopiewo. W I półfinale (2B-1A)  gospodarze pokonali zespół z Dąbrówki 2:1, w drugim (1B-2A) - który był derbami Kościana – pierwszy zespół AP Reissa (rocznik 2011) pokonał młodszych kolegów klubowych 4:0. W meczach finałowych doszło zatem do rewanżów za mecze grupowe.

W pojedynku o 3 miejsce AP Wilki Dąbrówka (trener Marcin Jóźwiak) ponownie wygrała z drugim zespołem z Kościana (opiekun Anna Donat) – tym razem 3:1, natomiast w finale podopieczni trenera Adriana Mankiewicza z Dopiewa  4:0 pokonali zwycięzców styczniowego turnieju AP Reissa Kościan I, trenowanych przez Tomasza Woźniaka. Kolejne miejsca w turnieju zajęli:

5. UKS LIDER SWARZĘDZ (trener Adrian Małek),

6. KS ORKAN KONARZEWO (Damian Ciesielski),

7. KS CANARINHOS SKÓRZEWO (Marcel Szymkowiak),

8. KS KORONA ZAKRZEWO (Tomasz Juszczak).

Najmłodszymi zawodnikami w II zawodach GP byli Kacper Kamiński i Eryk Mrówka z Konarzewa (rocznik 2013), w hali GOSiR razem z chłopcami jako kapitanki zagrały też 2 dziewczyny: Zofia Pustkowiak (Korona Zakrzewo) i Amelia Tyma z Orkanu, która strzeliła nawet 1 gola. Warto też zauważyć, że łącznie w 18 meczach Orlików 12.02 padły aż 82 bramki!

Najlepszym zawodnikiem II turnieju, którego arbitrami byli Michał Głomski i Bartłomiej Głowicki z Kolegium Sędziów WZPN, został wybrany Jakub Malanowski – zdobywca w 4 meczach aż 9 z 10 bramek dla UKS Lider Swarzędz, a najlepszym bramkarzem – Aleksander Berczyński z AP Wilki Dąbrówka, który w 5 spotkaniach puścił tylko 3 gole.

Nagrody dla nich, wszystkich trenerów oraz pierwszych 3 drużyn wręczyli Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Wojtala i dyrektor GOSiR w Dopiewie Marcin Napierała. Nagrodzili oni prezentami od Starostwa Powiatowego i trofeami WZPN także 3 najlepsze zespoły w klasyfikacji generalnej całego cyklu GP (AP Reissa Kościan I – 22 pkt., Akademia GKS Dopiewo – 20 pkt., AP Wilki Dąbrówka – 18 pkt.) oraz wyróżnionych piłkarzy.

Najlepszym bramkarzem cyklu GP uznano Borysa Czyżewskiego z Dopiewa, który w całej imprezie puścił 6 bramek (w tym tylko 2 w turnieju finałowym!), najlepszym zawodnikiem – Antoniego Janiaka - kapitana gospodarzy, zdobywcę 8 goli (po 4 w każdym turnieju), a królem strzelców GP Orlików został Marcel Skórzanek z AP Reissa Kościan I – zdobywca 16 bramek, w tym aż 9 w zawodach finałowych! Warto podkreślić, że świetnie w GP spisali się także snajperzy z drugiego zespołu Kościana – Oliwier Krauze (10 goli w cyklu) i Wojciech Kręglewski (8 bramek).

13.02 w hali GOSiR rywalizowało 10 drużyn Żaków. Po rozegraniu 20 meczów grupowych, które prowadzili Szymon Lizak i Damian Jankowski z Kolegium Sędziów WZPN, do półfinału z grupy A awansowali zdobywcy 10 pkt.: AP Wilki Dąbrówka (stosunek bramek 9:1) i Akademia GKS Dopiewo (6:1), wyprzedzając Canarinhos Skórzewo I (trener Adrian Banasiak) – 6 pkt., AP Reissa Kościan I (T. Woźniak) – 3 pkt. i Zbąszynecką Akademię Piłkarską II (Przemysław i Katarzyna Borkowscy) – 0 pkt., która po raz pierwszy wzięła udziału w turnieju GP. Grupę B z kompletem 4 zwycięstw wygrał KS Canarinhos Skórzewo II (trener A. Banasiak) – 12 pkt., przed ZAP Zbąszynek I (Paweł Rucioch i Marcin Michalak) – 9 pkt., AP Reissa Kościan II (Mateusz Fikert) – 4 pkt., KS Korona Zakrzewo (Krzysztof Paczkowski – startowali I raz w GP) – 3 pkt. i  KS Orkan Konarzewo (Aleks Glabus) – 1 pkt.

W półfinałach zwycięzcy grup ulegli swoim przeciwnikom – Skórzewo II poległo 0:3 w meczu z Dopiewem, natomiast Dąbrówka (trener M. Jóźwiak) po bezbramkowym remisie w regulaminowych 10 minutach gry, przegrała w serii rzutów karnych 0:2 ze Zbąszynkiem I. Także w meczu o III miejsce do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były „karne”. Po remisie 1:1, lepiej wykonała je drużyna Skórzewo II, pokonując AP Wilki Dąbrówka 2:1.

Ciekawostką turnieju finałowego był fakt, że każdy z 5 zgłoszonych zawodników Canarinhos II zdobył w zawodach przynajmniej 1 gola! W turnieju Żaków, podobnie jak dzień wcześniej w kat. Orlików, najlepsza okazała się drużyna gospodarzy z Dopiewa (trener Jarosław Zawadzki), pokonując w finale I drużynę z woj. Lubuskiego 1:0. Kolejne miejsca w II turnieju XX Grand Prix Żaków o Puchar Prezesa WZPN pod honorowym patronatem Wójta Gminy Dopiewo zajęli:

5. AP REISSA KOŚCIAN II,

6. KS CANARINHOS SKÓRZEWO I,

7. AP REISSA KOŚCIAN I (zwycięzcy I turnieju),

8. KS KORONA ZAKRZEWO,

9. ZAP ZBĄSZYNEK II,

10. KS ORKAN KONARZEWO (3 miejsce w I turnieju).

Warto podkreślić, że w tym zespole wystąpiło aż 3 zawodników z rocznika 2015 oraz 1 dziewczyna – Amelia Tyma, która podobnie jak dzień wcześniej w zawodach Orlików, znowu zdobyła bramkę! Oprócz niej w turnieju zagrały jeszcze 2 inne piłkarki – Aneta Suchocka (rocznik 2015 z Kościana I) i Zuzanna Borkowska (kapitan ZAP Zbąszynek – rocznik 2014). W zespole z woj. Lubuskiego obok niej zagrało m.in. kolejnych 2 zawodników z rocznika 2015, w tym brat Ksawery.

Najlepszym zawodnikiem imprezy, został wybrany zdobywca 4 goli dla AP Wilki Dąbrówka Leon Janiszewski, a bramkarzem – Michał Gabryel z Akademii GKS Dopiewo, który puścił tylko 1 bramkę w 6 meczach! Otrzymali oni z rąk Wójta Gminy Dopiewo dr Pawła Przepióry oraz przedstawiciela PZPN i WZPN Jakuba Wojtkowiaka, oryginalne statuetki i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Nagrody i trofea otrzymali także zawodnicy 3 najlepszych drużyn w II turnieju oraz w całym cyklu GP, tj. Zbąszynecka Akademia Piłkarska I – 20 pkt., Akademia GKS Dopiewo – 18 pkt., AP Reissa Kościan I. Królem strzelców XX GP Żaków został Patryk Grys - zdobywca 9 goli dla AP Reissa Kościan I, najlepszym bramkarzem wybrano Wojciecha Miśkiewicza z ZAP Zbąszynek I, który puścił tylko po 2 gole w I i II turnieju, a najlepszym zawodnikiem – Milana Wolnego, autora 7 bramek dla drużyny z Dopiewa.

Wyniki i zdjęcia z obu turniejów finałowych XX Jubileuszowego Grand Prix w piłce nożnej Orlików i Żaków znaleźć można na stronie gosir.pl. Kolejna duża impreza piłkarska, niestety także bez obecności widzów, ma odbyć się w GOSiR w Dopiewie 27 lutego – będzie to turniej halowej piłki nożnej drużyn niezrzeszonych, a tydzień później, tj. 6 marca, planowany jest rodzinny turniej piłki nożnej TATA CUP.

Organizatorzy już teraz oczekują na zgłoszenia od chętnych piłkarzy-amatorów na e-mail: gosir@dopiewo.pl, bowiem warunkiem do przeprowadzenia tych imprez będzie zgłoszenie się po min. 6 zespołów.  Wpisowe za drużynę wyniesie 200 zł, szczegółowy Regulamin obu turniejów będzie wkrótce dostępny na stronie gosir.pl.

Opracował: Mariusz Frąckowiak (GOSiR w Dopiewie)