14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.  W Polsce jest ponad 3 mln chorych na cukrzycę, szacuje się, że 1 mln chorych jeszcze nie zostało zdiagnozowanych. A jest to jedno z najłatwiejszych, najtańszych badań ratujących zdrowie i życie…wystarczy zbadać poziom cukru we krwi, wystarczy jedna mała kropelka. W ciągu ostatnich lat zauważa się rosnącą tendencję zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1.

Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Jana Brzechwy w Dopiewie z udziałem rodziców przeprowadził dla przedszkolaków i uczniów klas 1-8 projekt zapoznający z objawami cukrzycy, metodami badania poziomu glukozy we krwi oraz pierwszą pomocą jaką należy udzielić osobie chorej na tę chorobę. Młodsze dzieci z przedszkola (ubrane na niebiesko – kolor Dnia Cukrzycy) i klas 1-3 uczestniczyły w pogadance o życiu dzieci z cukrzycą typu 1, poznały glukometr, pen i pompę insulinową, obejrzały nowoczesne sensory mierzące poziom cukru bez konieczności nakłuwania palców oraz dowiedziały się jaki poziom cukru mają ich kochane Ciocie i Wychowawcy. Uczniowie klas 4-8 obejrzeli film dedykowany cukrzycy typu 1 oraz rozwiązali quiz wiedzy o tej chorobie. Ciekawym doświadczeniem okazały się również przeprowadzone lekcje biologii i historii na temat budowy i funkcjonowania trzustki, wynalezienia i zastosowania insuliny oraz rozwoju na przestrzeni ostatniego stulecia medycznych sprzętów ułatwiających diabetykom leczenie.

Na korytarzach obu budynków szkolnych zawisły plakaty oraz tablice z informacjami i ciekawostkami o cukrzycy. Dzięki Stowarzyszeniu Słodka Jedynka oraz wsparciu finansowemu Rady Rodziców mogliśmy obdarować najmłodsze dzieci małymi niespodziankami.

Był to projekt skierowany do wszystkich grup wiekowych, również kadry nauczycielskiej, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i już wiemy, że będziemy go kontynuować w przyszłym roku, tym bardziej, że w roku 2022 przypada 100 lat odkrycia insuliny przez zespół Fredericka Bantinga.

Izabela Żeligowska

Dzień cukrzycy w ZSP Dopiewo